NAŽIVO Kauza EXPO Dubaj má dohru: Sulík vysvetľuje pochybenia zistené NKÚ

  • NKÚ zverejnil správu o pochybeniach počas hospodárenia Slovenska na EXPO Dubaj 2022
  • Richard Sulík dnes na tlačovke vysvetľuje zistenia úradu
Richard Sulík, peniaze
Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Ibrahim Boran
  • NKÚ zverejnil správu o pochybeniach počas hospodárenia Slovenska na EXPO Dubaj 2022
  • Richard Sulík dnes na tlačovke vysvetľuje zistenia úradu

Minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad priniesol prekvapujúcu správu o hospodárení Slovenska na EXPO Dubaj 2022. Možné pochybenia naznačil ešte exminister Karol Hirman, ktorý vystriedal na čele rezortu Richarda Sulíka.

Práve Sulíkovo ministerstvo malo fungovanie slovenského pavilónu v Dubaji pod palcom. Dnes sa rozhodol šéf liberálov predstúpiť pred novinárov a vysvetľovať podozrenia zistené úradom. Startitup sleduje tlačovku naživo.

Sulík na úvod uviedol, že NKÚ k téme vydal až dva dokumenty správu k EXPO. „Účasť Slovenska na EXPO Dubaj bol jeden veľký úspech,“ povedal Sulík na úvod.

Sulík vymenoval aj počet úspechov, ktoré priniesla účasť Slovenska v Dubaji. Podľa politika sa vystriedalo v pavilóne 600-tisíc návštevníkov. Podľa Sulíka išlo o jednu z najzložitejších expozícií na EXPO v Dubaji 2020. Politik uviedol, že za pavilón dostalo Slovensko aj viacero ocenení.

„Napriek týmto úspechom sme boli v extrémnej, podčiarkujem v extrémnej časovej tiesni,“ podčiarkol šéf liberálov. Pripomenul, že v časoch, keď bol premiérom Peter Pellegrini odklepol sa v Dubaji pavilón s rozsahom vyše tisíckou metrov štvorcových.

Sulík prezradil, že po nástupe na rezort hospodárstva zistil, že sa s témou pavilónu na EXPE nikde Slovensko neposunulo a preto chcel najskôr účasť na výstave zrušiť. Postupne sa tak ministerstvo rozhodlo pokračovať v účasti v Dubaji. Pripomenul, že prvým krokom bola výmena komisára na EXPO Dubaj 2020. Podľa Sulíkových slov išlo o „dôchodcu“, ktorý s projektom nijak nepohol.

Sulík podčiarkol tri momenty zo správy. Sulík už nie je štatutár, tak sa nemohol vopred vyjadriť k zisteniam NKÚ. „Inak by tam viacero vecí nebolo napísaných takto,“ pokračoval šéf saskárov.

„Nikde v správe ani v protokole nie je napísané, že pochybil štatutár, teda minister teda ja,“ uviedol ešte k téme poslanec. Podľa Sulíka ide o najdôležitejší moment v správe. Podľa Sulíka nič nebolo na základe správy postúpené orgánom činným v trestnom konaní.

Akú pochybenia Najvyšší kontrolný úrad zistil?

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pri príprave a organizácii Svetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 na základe kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR viackrát zlyhalo. Podľa NKÚ bolo 634 000 eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, pričom vyše 400 000 eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov, informoval NKÚ v piatok.

„Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová.

Zistenia kontrolný úrad zašle poslancom zákonodarného zboru a Úradu vládneho auditu. Prípadom sa zaoberá aj prokuratúra, preto budú kontrolóri svoje zistenia konzultovať aj s ňou.

Výstava EXPO Dubaj 2020 sa pre pandémiu uskutočnila od októbra 2021 do marca 2022. Celkové náklady zo štátneho rozpočtu na prezentáciu Slovenska v Dubaji dosiahli takmer 11 miliónov eur, z toho bolo z rozpočtu rezortu hospodárstva 7,9 milióna eur.

2,2 milióna pre obchodnú spoločnosť

Výstavu organizačne zabezpečoval päťčlenný EXPO tím rezortu hospodárstva a obchodná spoločnosť na základe rámcovej dohody. Tej bolo z ministerského rozpočtu zaplatených 2,2 milióna eur.

„Viaceré služby poskytované súkromnou spoločnosťou boli preberané len na základe akceptačných protokolov, ktoré ale boli vypracované formálne a nebolo z ich popisu zrejmé, v akom rozsahu a k akému termínu boli jednotlivé plnenia fakticky zrealizované. Rezort tak nedokázal kontrolórom preukázať hospodárnosť vynakladaných verejných prostriedkov,“ upozornila Crkoňová.

Problémy s reštauráciou a alkoholom

V priestoroch slovenského pavilónu slúžila návštevníkom reštaurácia a prevádzka Take Away. Nájomca podľa NKÚ využíval jednu z reštaurácií tri mesiace bez uzatvorenia písomnej podnájomnej zmluvy, pričom nájomné vyplývajúce z podnájomných zmlúv vo výške 61 800 eur nebolo vôbec uhradené.

„MH bolo jediné oprávnené nakupovať alkohol od lokálneho výhradného dodávateľa v Dubaji. Na základe licencie nakúpilo MH alkoholické nápoje v celkovej sume 106 700 eur, ktoré mali slúžiť pre potreby reštaurácie. V čase kontroly ale rezort nedisponoval dokladmi o jeho prevzatí prevádzkovateľom reštaurácie a ani nepreukázal, ako sa ďalej s alkoholickými nápojmi nakladalo a ako boli tieto financie zúčtované,“ dodal NKÚ.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá