AKTUÁLNE: Padla vláda Eduarda Hegera

  • V tejto chvíli prebieha hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde SR
  • Situácia je do poslednej chvíle nejasná
atentát, peter pellegrini
Startitup
  • V tejto chvíli prebieha hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde SR
  • Situácia je do poslednej chvíle nejasná

História sa opäť v priebehu týždňa opakovala a poslanci zasadli v pléne národnej rady s odhodlaním hlasovať o nedôvere aktuálnej vlády. 

Po prestávke zvolal predseda parlamentu Boris Kollár poslanecké grémium. 

Vláda Eduarda Hegera padla, za jej koniec hlasovalo 78 poslancov. Boris Kollár a Eduard Heger sú na ceste k prezidentke. Vláda bude ďalej fungovať v demisii, avšak s obmedzenými právomocami. Pravdepodobne sa začnú rozhovory o predčasných voľbách. 

Napínavý parlamentný súboj

Návrh vyjadrenia nedôvery vláde je iniciatívou bývalej koaličnej strany, a to SaS Richarda Sulíka. Tá spolu s Hlasom Petra Pellegriniho vyzbierala potrebné podpisy a minulý týždeň začala dôležitá mimoriadna schôdza. Do poslednej chvíle tak išlo o poriadne napínavý súboj o každý hlas.

Spočiatku sa operovalo podľa parlamentných výpočtov, že by mohlo dokonca dôjsť k poslaneckej remíze, a to 75:75. Dlhšie sa tak polemizovalo, že pôjde o veľmi tesný výsledok. Už v tomto článku Startitup bližšie rozobral možné scenáre konca krízy, ale taktiež sme si posvietili na skupinku poslancov, ktorí mohli v parlamentnom súboji zohrať kľúčovú úlohu. 

Že išlo o naozaj tesný súboj dosvedčujú aj správy Denníka N spred niekoľkých dní, ktorý priniesol správu, že Ján Krošlák a Martin Borguľa sa na poslednú chvíľu rozhodli hlasovať za pád vlády. V tom čase sa malo hlasovať v utorok o 11. hodine, no samotné hlasovanie poslanci nakoniec presunuli na dnešný deň.

U Borguľu to je o to kurióznejšie, že sa dokonca rozhodol vystúpiť z klubu koaličného hnutia Sme rodina Borisa Kollára. V utorok sa k skupinke pridala aj ďalšie kľúčová poslankyňa, a to Slavěna Vorobelová. Tá za v tom čase prezradila, že zahlasuje za pád vlády.

V utorok sa taktiež riešil návrh Juraja Šeligu, ktorý bol za presunutie hlasovania až na ďalšiu schôdzu, teda na január. Návrh neprešiel. 

Ostro sledovaný snem

Obzvlášť zaujímavý bol aj víkendový snem strany Spolu, ktorý sa uskutočnil minulú sobotu v Senci. Stranícka porada mimoparlamentnej strany Miroslava Kollára by sa zrejme za bežných okolností len ťažko dostala do hľadáčika médií a verejnosti, no tentokrát to bolo úplne naopak.

Na sneme Spolu totiž rečnili obzvlášť výrazní hostia, a to na čele expremiér Mikuláša Dzurindu a súčasný šéfa vlády Eduard Heger. Dzurinda neskrýval, že má zálusk spolupracovať práve so Spolu na svojom dlho očakávanom politickom projekte. Samotný Kollár bol v tom čase zaujímavý najmä z toho dôvodu, že práve jeho hlas mohol byť jazýčkom na váhach nadchádzajúceho parlamentného hlasovania. Kľúčový poslanec po zasadaní snemu ale prezradil, že bude hlasovať za zotrvanie vládneho kabinetu Eduarda Hegera.

Mimoriadna schôdza plná emócií

Samotná mimoriadna schôdza sa už od svojho začiatku niesla v poriadne emotívnom duchu. Úvodnú rozpravu vo štvrtok odštartoval Richard Sulík a po ňom vystúpil Eduard Heger a následne aj šéf parlamentu Boris Kollár. 

Po faktických poznámkach poslancov k prejavu Eduarda Hegera sa vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ten sa oprel o body, ktoré uviedol Richard Sulík ako základné, pre ktoré chcú vysloviť vláde nedôveru.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára stranou farizejov a osvedčených rozbíjačov vlád. SaS vláde vyčíta, že sa pri hlasovaní opiera o hlasy fašistov, no sama robí to isté.

„Tu a teraz potrebujete ich hlasy a opierate sa o ne práve vy, páni poslanci a pani poslankyne strany SaS, počítate s každým jedným hlasom ĽSNS a Republiky. Richard Sulík, pozri sa do zrkadla a uvidíš tam seba, ako chodíš utajene a konšpiračne rokovať s Kotlebom do Maďarska,“ povedal Kollár.

Kollár sa čím ďalej tým väčšmi v prejave rozhorčoval. „Kto vo vláde bojoval za zrušenie 13. dôchodkov? No vy, SaSka. Kto neustále bojoval na vláde a na koaličnej rade, aby sa zrušili vlaky zadarmo pre študentov a pre našich dôchodcov? No vy, SaSka. Kto bojoval za zrušenie obedov zadarmo? No vy, SaSka, a teraz nám vyčítate, že sme málo pomáhali? A keď sme prijali, že od 1. januára dostanú matky s deťmi 200 eur na každé dieťa vo forme 60-eurového prídavku a 40-eurového bonusu na dieťa a ako sme to prijali aj s hlasmi poslancov strany Život, to je pravda, my sa k tomu hlásime, tak ste odišli, lebo sme pomohli týmto nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva, ktoré teraz vyčítate tejto vláde, že to robí alebo, že to nerobí a keď to urobí, tak je zle, lebo sme to urobili so stranou Život.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá