Platy v školstve na stole. Poslanci rozhodli o stovkách eur navyše pre učiteľov

  • Pokračuje 35. schôdza parlamentu
  • Startitup situáciu sleduje priamo v NR SR
Schôdza parlamentu
  • Pokračuje 35. schôdza parlamentu
  • Startitup situáciu sleduje priamo v NR SR

Poslanci sa po víkende v utorok (10.6.) vrátili do parlamentných lavíc. Zákonodarcovia majú na programe ešte viacero legislatívnych návrhov od vlády aj poslancov, píše TASR.

V utorok by mali definitívne rozhodnúť o návrhu ministerstva školstva na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Okrem toho ich v ten istý deň čaká aj pokus o zvolanie mimoriadneho rokovania k novele zákona o dani z finančných transakcií. Startitup situáciu sleduje priamo v NR SR.

Platy zamestnancov v školstve sa zvýšia

Krátko po 11:00 poslanci v parlamente schválili zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Návrh podporilo všetkých 143 prítomných poslancov. Zavádza sa tiež príplatok za hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov ako forma nadtarifného odmeňovania, ktorý zohľadňuje ich pracovný výkon a kvalitu vykonávanej práce.

Platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov sa zvýšia o 7 % od 1. septembra a o ďalších 5 % od 1. januára 2026. Učitelia vysokých škôl a zamestnanci vo výskume a vývoji si prilepšia o 7 % od septembra tohto roka a o ďalších 7 % od januára nasledujúceho roka.

Zvýšenie platových taríf sa týka aj ostatných zamestnancov v rezorte školstva. Pre nepedagogických zamestnancov bude zavedená nová samostatná stupnica platových taríf.

Saskári vyzývajú prezidenta, aby vrátil zákon o duchovných v nemocniciach

Opozičná strana Sloboda a Solidarita vyzýva prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal zákon, ktorý umožňuje duchovným vstupovať do nemocníc bez súhlasu pacienta. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková SaS) a predseda SaS Branislav Gröhling to uviedli na spoločnej tlačovej besede, informujú liberáli v tlačovej správe.

„Tento zákon nie je o viere, je o moci. Dáva nové práva duchovnému, nie pacientovi. A to aj bez jeho súhlasu, aj bez vedomia jeho blízkych, dokonca aj na citlivé oddelenia ako gynekológia či pediatria. Takto sa férový zákon nerobí,“ hovorí poslankyňa Bittó Cigániková.

Dodala, že v SaS majú rôzne hodnotové názory, no napriek tomu vedia spolupracovať. „Veriaci aj neveriaci, liberáli aj konzervatívci – všetci dnes hovoríme jasne: takto to nemá byť.“

Podľa nej by stačilo do zákona doplniť jednoduchú formuláciu – že vstup duchovného má byť možný len na výslovnú žiadosť pacienta. „Taký návrh by som sama podporila. Ale toto je zasahovanie do súkromia a narušenie dôstojnosti pacienta,“ dodala.

Líder SaS Gröhling upozornil, že takto prijatá legislatíva otvára priestor na rôzne výklady a zbytočne rozdeľuje spoločnosť. „Prezident má teraz možnosť tento zlý zákon zastaviť. Verím, že ho vráti do parlamentu a že poslanci následne odstránia najproblematickejšiu časť. Jeho úlohou je byť prezidentom všetkých – a takto narýchlo schvaľované zákony vadia konzervatívcom aj liberálom,“ tvrdí Gröhling. 

SaS zároveň oznámila, že v prípade podpisu zákona okamžite predloží novelu, ktorá vráti rozhodovanie do rúk pacienta.

 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, TS/SaS

Najnovšie videá

Trendové videá