Nebezpečná nákaza ohrozuje Slovensko. Odborníci varujú: Musíme urobiť všetko
- Posledný výskyt na našom území bol pred vyše 50 rokmi
- SPPK apeluje na dodržiavanie prísnych opatrení

- Posledný výskyt na našom území bol pred vyše 50 rokmi
- SPPK apeluje na dodržiavanie prísnych opatrení
Slintačka a krívačka sa po rokoch objavila hneď za našimi hranicami – v Maďarsku. Táto vysoko nákazlivá choroba, ktorá postihuje najmä hovädzí dobytok, ošípané a ovce, vyvolala na Slovensku okamžitú reakciu veterinárov aj farmárov.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzvala na dodržiavanie prísnych opatrení. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sa nákaza nedostala na Slovensko,“ zdôraznil jej predseda Andrej Gajdoš. O situácii informoval na tlačovej konferencii v piatok (14. 3.) aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (SMER-SD).
Pripomenul, že u nás sa choroba naposledy vyskytla v roku 1970. „Nejde o žiadnu maličkosť, prijímame všetky potrebné opatrenia, pretože slintačka je extrémne nákazlivá,“ vyhlásil.
Situácia ešte nie je na 100 percent pod kontrolou
Takáč spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martinom Chudým apelovali na verejnosť a farmárov, aby dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia. Vzhľadom na inkubačnú lehotu približne 14 dní a potvrdenie ochorenia 6. marca bude podľa ministra potrebné vydržať ešte minimálne týždeň, aby bolo možné potvrdiť, že situácia je pod kontrolou. Ochorenie predstavuje hrozbu pre hovädzí dobytok, ovce, kozy aj ošípané.
Martin Chudý informoval, že chovatelia na celom území Slovenska by mali zabezpečiť dezinfekčné brody, zakázať vstup nepovolaných osôb na farmy a držať zvieratá v ustajňovacích priestoroch. Hoci mimo reštrikčných oblastí nie je zakázaný prevoz zvierat, odporúča sa ho obmedziť len na nevyhnutné prípady. Budúci týždeň budú na slovenských cestách v spolupráci s políciou vykonávať náhodné kontroly vozidiel prevážajúcich živé zvieratá.
Slintačku a krívačku spôsobuje vírus z rodu Aphthovirus. Toto akútne infekčné ochorenie sa prejavuje vysokou horúčkou, pľuzgiermi a vredmi v ústnej dutine a na končatinách zvierat. Pre tieto symptómy majú postihnuté zvieratá problémy s príjmom potravy a pohybom, čo môže výrazne znížiť produkciu mlieka a mäsa.
Minister vyzýva občanov, aby sa vyhli nákupu mäsa
Poľnohospodárske družstvo v Kapušanoch pri Prešove už prijalo rozsiahle preventívne opatrenia. „Je zákaz vstupu, brána je zatvorená, púšťame len nevyhnutné vozidlá. Napríklad cisternu, ktorá jazdí po mlieko, zootechnik alebo poverený pracovník kompletne vydezinfikuje s postrekovačom. Bolo by pre nás likvidačné, keby sa nákaza vyskytla,“ vysvetlila predsedníčka družstva Viera Sučková.
Okrem preškolenia zamestnancov, zavedenia dezinfekčných brodov a používania ochranných prostriedkov družstvo zastavilo aj predaj mlieka z dvora. Ročne pritom produkujú 3,8 milióna litrov kravského a 140 000 litrov ovčieho mlieka. Minister Takáč zároveň vyzval občanov, aby sa vyhli nákupu mäsa v postihnutej oblasti Maďarska a neprevážali materiály ako seno, ktoré môžu byť prenášačom ochorenia.
Sprísnili kontroly
Štátna veterinárna a potravinová správa zatiaľ na Slovensku k 10. marcu chorobu nepotvrdila, no preventívne sprísnili kontroly. Najviac sa sledujú okresy Dunajská Streda a Komárno, ktoré susedia s ohniskom v Maďarsku. V ochrannom pásme do 10 km od hraníc veterinári vykonávajú prehliadky hospodárskych zvierat a dezinfikujú prepravné vozidlá.
Sprísnili sa aj pravidlá pre poľovníkov – v rizikových oblastiach je zakázané loviť, premiestňovať zver či uvádzať zverinu na trh. Poľovnícke združenia musia denne sledovať stav zvierat a hlásiť každý nález uhynutej zveri.
Na hraniciach v Rusovciach, Medveďove a Komárne sa sprísnili kontroly dopravných prostriedkov, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Zároveň niektoré krajiny ako Česko, Poľsko či Japonsko už sprísnili podmienky dovozu slovenských zvierat a živočíšnych produktov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: FB/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, TASR, ŠVPS, SITA