Nečakané boje na území Ruska: Kremeľ evakuoval 9 obcí, Ukrajina môže z podivného útoku vyťažiť

  • V Belgorodskej oblasti bolo napadnutých niekoľko obcí
  • K útoku sa prihlásili ruské ozbrojené anti-kremeľské skupiny
  • Moskva evakuovala viacero dedín
Belgorodská oblasť po útoku ruských partizánov
TASR/AP, Prigozhin Press Service
  • V Belgorodskej oblasti bolo napadnutých niekoľko obcí
  • K útoku sa prihlásili ruské ozbrojené anti-kremeľské skupiny
  • Moskva evakuovala viacero dedín

Boje v rámci ruskej invázie na Ukrajinu sa rozpútali už aj pozdĺž hranice oboch krajín. Na ruskom území v Belgorodskej oblasti boli v pondelok (22. 5.) zachytené výbuchy a Kremeľ musel evakuovať celkom deväť tamojší obcí.

Ako informujú viaceré portály vrátane The Guardian a The Independent, s týmito nepokojmi súvisia samozvané ruské partizánske jednotky, ktoré podľa svojich tvrdení bojujú na strane Ukrajiny.

Ako informuje agentúra TASR, situáciu vyšetruje aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom). Kremeľ zároveň žiada o „väčšie úsilie“ zastaviť cezhraničné prieniky do Ruska.

Útok

Za útokom údajne stojí takzvaná Légia sloboda Ruska. Označuje sa za anti-kremeľskú ozbrojenú skupinu a snaží sa oslobodiť Rusko od Vladimira Putina. Partizáni tvrdia, že práve oni prekročil hranice a obsadili osadu Kozinka. Zároveň uvádzajú, že jednotky vyslali aj do mesta Grayvoron.

Internet rýchlo obleteli zábery z náletov, ktoré zachytávajú aj usmrteného ruského dôstojníka a viacero obrnených vozidiel.

V rámci útokov pôsobila aj anti-kremeľská milícia „Ruský dobrovoľnícky zbor“. Tá neskoro v pondelok zverejnila videozáznam, ktorý podľa nej zachytáva bojovníka kontrolujúceho jedno z ruských zajatých obrnených vozidiel.

Britská vojenská rozviedka, ktorá pravidelne aktualizuje svoje správy z diania na Ukrajine, v príspevku z utorka (23. 5.) však píše, že zatiaľ nie je možné presne určiť, aké diverzné skupiny prenikli z Ukrajiny na ruské územie.

Napriek tomu potvrdila, že infiltráciu svojich ozbrojencov na ruské územie predtým ohlásili Légia Sloboda Ruska aj Ruský dobrovoľnícky zbor.

„Sme rovnakí Rusi ako vy. Odlišujeme sa len tým, že sme už nechceli ospravedlňovať činy zločincov pri moci a chopili sme sa zbraní na obranu našej aj vašej slobody. Dnes nadišiel čas, aby každý z nás prevzal zodpovednosť za svoju vlastnú budúcnosť. Je čas skoncovať s diktatúrou Kremľa,“ uvádza sa vo vyhlásení Légie slobody Ruska na sociálnych sieťach. 

Evakuácia

Po útoku Kremeľ evakuoval deväť pohraničných obcí. Guvernér Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v utorok uviedol, že ruská armáda a ďalšie bezpečnostné zložky sú stále v nasadení. Podľa jeho slov vedú „proti-teroristickú operáciu“.

„Vyčistenie oblasti ministerstvom obrany v spolupráci s bezpečnostnými silami pokračuje,“ napísal Gladkov na Telegrame.

„Ešte sa nevracajte do svojich domovov,“ podotkol v správe adresovanej miestnym obyvateľom, ktorých v pondelok evakuovali.

Guvernér dodal, že pri evakuácii zomrela jedna staršia dáma. Ďalších ľudí údajne hospitalizovali s rôznymi zraneniami. V rámci bojov však podľa neho nezomreli žiadni civilisti.

Rusi tvrdia, že útok odrazili a zabili viacerých teroristov. Ukrajina však môže z tejto situácie

aj tak vyťažiť>>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Guardian, The Independent, TASR, Newsweek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá