Nečakaný výsledok výskumu: Prokrastinácia má ďalekosiahle následky. V ohrození je priamo tvoje zdravie

  • Prokrastinácia je slovo známe každému z nás
  • Vedel si však, že so sebou prináša množstvo negatív?
  • Niektoré sa odrážajú na tvojom zdraví
spánok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Tânia Mousinho
  • Prokrastinácia je slovo známe každému z nás
  • Vedel si však, že so sebou prináša množstvo negatív?
  • Niektoré sa odrážajú na tvojom zdraví

Prokrastinácia je slovo známe každému z nás. Poznajú ju však najmä vysokoškoláci, pre ktorých je v čase učenia sa na skúšky zábavnejšie utieranie prachu či pozeranie sa do steny. Hoci si počas prokrastinácie vedia oddýchnuť, nie raz má negatívny vplyv na ich študijné výsledky.

Okrem toho však prokrastinácia prináša aj iné negatíva, uvádza Science Alert. Nová štúdia totiž odhalila súvislosť medzi prokrastináciou a zlým zdravotným stavom. Spája sa napríklad s vyššou mierou stresu, nezdravým zdravotným štýlom, no aj s odďaľovaním návštevy lekára kvôli zdravotným problémom. 

Ako to teda je? Spôsobuje prokrastinácia zlé fyzické a psychické zdravie kvôli tomu, že ľudia napríklad odkladajú už spomínanú návštevu lekára alebo začiatok nového režimu? Môže to byť aj naopak. Slabé fyzické zdravie môže viesť ľudí k leňošeniu, pretože v danej chvíli nemajú energiu na to, aby konkrétnu činnosť zvládli. 

Na to, aby odborníci túto záhadu vyriešili, sa pustili do dlhodobej štúdie. V nej počas určitého časového obdobia sledovali ľudí a merali ich v rôznych bodoch. Do výskumu sa zapojilo 3 525 študentov zo štokholmských univerzít, ktorí vypĺňali dotazníky každé tri mesiace počas jedného roka. 

Prekvapivé výsledky

Cieľom monitorovania študentov bolo zistiť, či tí, ktorí prokrastinujú, majú vyššie riziko toho, že sa ich duševné a fyzické zdravie zhorší. Z 3 525 zapojených 2 587 vyplnilo dotazník o 9 mesiacov neskôr. Ukázalo sa, že vyššia úroveň prokrastinácie viedla k príznakom depresie, úzkosti a stresu. Títo študenti zároveň hlásili bolesti v ramenách alebo pažiach, no aj horšiu kvalitu spánku, osamelosť a finančné ťažkosti. 

Tieto spojitosti platili aj v prípade, že vedci vzali do úvahy ďalšie faktory, ktoré ich mohli ovplyvňovať. Išlo o vek, pohlavie, úroveň vzdelania rodičov a predchádzajúce fyzické a psychiatrické diagnózy. Ani jeden z konkrétnych zdravotných výsledkov nemožno priamo prepojiť s prokrastináciou, no výsledky naznačujú, že prokrastinácia môže byť dôležitá pre širokú škálu zdravotných následkov.

Účastníci boli v predchádzajúcich štúdiách hodnotení len v jednom časovom bode, v dôsledku čoho je náročné zistiť, či bola prvá prokrastinácia alebo zlý zdravotný stav. V tejto štúdii však účastníci vypĺňali dotazníky vo viacerých časových bodoch, vďaka čomu si mohli byť odborníci istí, že prokrastinácia tu bola skôr. 

Zbavíš sa jej jednoducho

Ako so strašiakom menom prokrastinácia bojovať? Máme pre teba skvelý trik. 

Táto technika platí v zásade pre akýkoľvek druh činnosti a práce. Pomôcť si ňou môžeš napríklad pri kreatívnej práci, tak aj pri cvičení či hoci aj už spomínanom upratovaní. Vysvetlime si ale túto techniku na ilustračnom príklade, ktorým bude práca – konkrétne písanie. 

Predstav si, že máš napísať nejaký článok, prácu, vypracovať tézu. Sadneš si k počítaču, no keď si spomenieš na to, aký má byť rozsah práce, pocítiš možno akurát tak demotiváciu a nechuť. Vezmeš do rúk telefón, začneš scrollovať a zrazu si uvedomíš, že prešla jedna celá hodina. 

Potom si uvedomíš, že sa tým narušil tvoj plánovaný harmonogram, a zrazu začneš pociťovať úzkosť a nervozitu, čo ti prácu opäť len sťaží. 

Nabudúce to preto skús inak. Sadni si za počítač, no nemysli na to, čo ťa ešte čaká. Popremýšľaj nad nadpisom, napíš ho a napíš si názvy podnadpisov, prípadne ich stručný obsah. Celý tento proces ti zaberie len zopár minút. Trik spočíva v tom, že ťa dostane presne do stavu, kedy už svoju prácu jednoducho dokončíš. 

Prečo tento trik funguje? Vysvetlenie je jednoduché. Keď sám seba deprimuješ množstvom práce, ktorá ťa ešte čaká, pôsobí to demotivujúco. Inak povedané – keď sa ti podarí oklamať myseľ tým, že si prácu „rozkúskuješ”, veci na teba nebudú pôsobiť ako nezdolateľná kopa povinností, ale ako séria mini taskov, všetko ti pôjde oveľa jednoduchšie. 

Zdroje: Science Alert, JAMA, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá