Nech sa SaS skonsoliduje, odkázal Matovič. Cigániková z koalície nepodporí programové vyhlásenie vlády

  • Mafia sa veľmi obáva, aby sme splnili vládny program, vyhlásil Matovič
  • Strane Sloboda a Solidarita odkazuje, nech sa skonsolidujú
  • Premiér očakáva, že všetci prítomní poslanci OĽaNO podporia vládny program
matovič, cigániková
TASR - Michal Svítok, Jaroslav Novák
  • Mafia sa veľmi obáva, aby sme splnili vládny program, vyhlásil Matovič
  • Strane Sloboda a Solidarita odkazuje, nech sa skonsolidujú
  • Premiér očakáva, že všetci prítomní poslanci OĽaNO podporia vládny program

Tlaky záujmových skupín „rozobrať“ jednotlivé poslanecké kluby, akýmkoľvek spôsobom „rozviklať jednotu poslaneckých klubov a tejto vlády, sú obrovské“. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) na brífingu v súvislosti s programovým vyhlásením vlády, o ktorom dnes bude diskutovať plénum parlamentu.

„Mafia sa veľmi obáva, aby sme splnili to, čo máme napísané v programovom vyhlásení vlády. Takže budú robiť čokoľvek, aby rozbili kluby. Snahou zástupcov koaličných strán bude, aby sme poslanecké klubu udržali a podporovali si jednotlivé zákony,“ povedal premiér.

Poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) sa vyjadrila, že programové vyhlásenie nepodporí. Dôvodom má byť, že sa doň dostal prísľub zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia. Ako prvý o tom informoval časopis .týždeň.

Matoviča výhrady Smeru nezaujímajú

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a stranícky kolega Cigánikovej Martin Klus dnes povedal, že je z postoja Cigánikovej „trošku prekvapený“. „Snažím sa mu rozumieť, ale s istotou viem, že zvyšných 12 poslancov klubu SaS má v pláne programové vyhlásenie vlády podporiť,“ povedal Klus. Myslí si, že poslankyňa do hlasovania o vládnom program ešte svoj postoj prehodnotí.

Premiér Matovič povedal, že drží Richardovi Sulíkovi palce, aby si „SaS skonsolidoval čím skôr“. „Držím palce Richardovi Sulíkovi, aby nastavil mod fungovania v rámci strany či aj poslaneckého klubu aj mimo neho, aby bolo čo najmenej odkazov cez Facebook, čo najmenej otvorených listov, kde sa podpíše štátny tajomník a vyzýva svoju vlastnú vládu. To by sme si do budúcna robiť nemali,“ poznamenal Matovič.

V prípade poslaneckého klubu OĽaNO premiér očakáva, že všetci prítomní poslanci podporia vládny program. Zdôraznil, že ho „absolútne nezaujímajú výhrady“ opozičného Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) k vládnemu programu. V tejto súvislosti poukázal na trestné stíhanie bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv Kajetána K., ktorého podľa Matoviča ľudia zo Smeru-SD „do posledného dňa držali“.

Zdroj: tyzden

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech