Nechal sa inšpirovať Bratislavou a priniesol unikátne sedenie do známych košických priestorov

  • 30 stolov a 90 sivých stoličiek pribudlo v centre Košíc
  • Za projektom, ktorý skvalitnil život v meste stojí Creative Industry Košice a Nadácia Slovenskej sporiteľne
CIKE
Creative Industry Košice, n. o
  • 30 stolov a 90 sivých stoličiek pribudlo v centre Košíc
  • Za projektom, ktorý skvalitnil život v meste stojí Creative Industry Košice a Nadácia Slovenskej sporiteľne

V Košiciach pribudli sivé stoly a stoličky. Stojí za nimi Creative Industry Košice (CIKE) a ide o neziskovú organizáciu. Tá sa verejný priestor v meste rozhodla oživiť 30 stolmi a 90 stoličkami, ktoré umiestnili do kultúrnych centier, kde práve takéto oddychové zóny chýbali. 

Nájdeš ich v Kasárňach/Kulturparku, vo vonkajších priestoroch Východoslovenskej galérie, pri Katovej bašte ale aj Verejnej knižnici Jána Bocatia. 

zdroj: Creative Industry Košice, n. o

V Bratislave zaujali

Hlavné mesto má svoje červené posedenia už vyše roka. Inšpirácia prišla do Bratislavy rovnako ako do Košíc z európskych metropol, kde je funkčný verejný priestor požadovaný, využívaný a vyhľadávaný. V metropole východu stojí za nápadom dobrovoľných CIKE Rado Šalitroš. 

Červené stoličky v Bratislave zastrešuje Metropolitný inštitút, ktorý sa zaoberá tvorivými inováciami, plánovaním dlhodobých stratégií i skvalitňovaním verejného priestoru. Rado vzájomnú spoluprácu. ocenil.

„Kontaktoval som ich a oni mi vysvetlili, čo sú to za stoličky, ako vybrať partnerov, kde ich treba objednať, ako by sa mali rozmiestniť. Jedným z ich partnerov je Nadácia Slovenskej sporiteľne, ktorú som oslovil aj ja. Nakoľko sa projekt v Bratislave osvedčil, s radosťou sa rozrástli ďalej a sumou 8000 eur podporili aj Košice,“ rozpráva príbeh, ktorý stojí za vznikom oddychových sedení v Košiciach.

S ich podporou tak vznikol projekt, vďaka ktorému je teraz trávenie času v meste o čosi príjemnejšie. 

V bratislavských uliciach sa začali objavovať červené stoličky, projekt je známy aj vo svete

Košičania sa tu stretávajú s priateľmi, socializujú sa s komunitou a oddychujú. Človek by sa mal v meste, ale predovšetkým vo verejnom urbánnom priestore cítiť dobre bez toho, aby ho to niečo stálo.

„Milujem atmosféru bratislavskej Starej tržnice. V Košiciach mi je hádam najmilšie Kino Úsmev, akurát je z jednej jeho strany novostavba a z druhej parkovisko, čo je škoda, pretože by sa tam dala vytvoriť úžasná oddychová zóna,“ vysvetľuje.

V Košiciach by podľa neho mohli pribudnúť aj ďalšie zelené projekty zamerané na znižovanie vonkajšej teploty. V porovnaní so šesťmesačnou realizáciou projektu – Sadni si Košice!  by podľa neho išlo o záležitosť na niekoľko rokov.

Spomína aj prácu prešovského projektu Reč mesta, ktorý sa zaoberá vizuálnym smogom, snaží sa ho eliminovať a rozpútať verejnú diskusiu.

„Po diaľnici do Košíc na mňa z oboch strán cesty kričia megaboardy. Rovnako zlá situácia je pri Kine Družba alebo pri Staničnom námestí. Historicky vzácne budovy, ktoré majú čo povedať, sú pozakrývané obrovskými, často ešte svietiacimi reklamami. To by sa malo zmeniť,“ vysvetľuje Šalitroš.

zdroj: Creative Industry Košice, n. o

Verejný priestor je zrkadlom mesta

Nestačí mať pekné námestie či ulice historického centra. Priestor musí byť funkčný a predovšetkým pre ľudí. 

„Kvalita života v meste sa odzrkadľuje v jeho verejnom priestore. Sadni si Košice! je jedným zo spôsobov, ako priniesť ľuďom lepší zážitok z trávenia času v meste. CIKE vidí svoj potenciál nie len v podpore kultúry a kreativity, ale aj v otváraní diskusie o kvalite života, wellbeingu či o dizajne služieb a komunikácii mesta s jeho obyvateľmi. Sadni si Košice! je skvelý doplnok a pozvánka k diskusii o verejnom priestore,“ hovorí Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice. 

Cieľom stoličiek však nie je rozširovať terasy barov a reštaurácií. V Bratislave sú rozmiestnené pred mestskými podnikmi a prevádzkami. Rado hovorí, že nájsť partnerov v Košiciach nebolo vôbec ťažké, pretože miestne kultúrne inštitúcie majú veľa krásneho nevyužitého priestoru. Inštitúcie, ku ktorým sivé stoličky a stoly patria, zároveň zodpovedajú za ich stav. Ak sa projekt v meste osvedčí, budúci rok sa môže rozrásť o ďalších partnerov.

Plačkovej influencerský marketing fascinuje. Mercedesy a 10 iPhonov sú len vrchol ľadovca

„Bol som ohromený, keď som videl, ako to využívajú Bratislavčania. Na stoličkách pred Primaciálnym palácom vídam zamestnancov mávať mítingy. Rovnako vyzerá prestávka pracovníkov Východoslovenskej galérie. Je radosť pozerať sa na to,“  hovorí nadšene dobrovoľník z CIKE.

Človek, ktorý sa v Košiciach rozhodne zostať a podnikať, si musí zvyknúť na pravidelné cesty do Bratislavy, ale na oplátku za to dostane mesto ideálnej veľkosti s krásnymi zákutiami. 

„Nie je to metropola ani dedina. Človek si tu nájde svoje miesto vo verejnom priestore aj v komunite. V Košiciach človek objaví krásne tiché zákutia aj sám. Vďaka stolom a stoličkám vznikli, mimo ruchu áut a električiek, perfektné oddychové zóny, kde môžu ľudia tráviť svoj voľný čas,“ hovorí Rado Šalitroš a dodáva, že najviac ho teší, keď vidí ľudí, ako posedenie používajú a tešia sa z neho.

Vraví, že všetky projekty sa nedajú robiť za dobrý pocit, ale človek potrebuje aj ohodnotenie, ktoré je ľudsky vzácnejšie. Rado Šalitroš našiel partnerov, ktorí sa do projektu pustili ochotne a s radosťou, aj preto ho polročná práca bavila a napĺňala.  

Zdroj: cike.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá