Nechcelo sa mu viac bývať v paneláku, tak si postavil vlastný eko dom za pár tisíc

  • Na výstavbu domu naozaj nepotrebuješ milióny na účte a stavebné firmu.
  • Stačí si to zariadiť tak ako tento Prievidžan.
do
facebook.com/vasarealitka
  • Na výstavbu domu naozaj nepotrebuješ milióny na účte a stavebné firmu.
  • Stačí si to zariadiť tak ako tento Prievidžan.

Ivanovi Hankovi s jeho rodinou už nevyhovovalo bývanie v paneláku, rozhodol sa preto pre výstavbu rodinného eko domu. Celú stavbu Ivan vybudoval len z hliny, slamy tak, aby ho raz mohol vrátiť naspäť prírode.

„Keď sme sa s manželkou rozhodovali postaviť vlastný domček, chceli sme, aby bol ekologický, z prírodného materiálu a mal nízke náklady na energie. Zapáčila sa nám myšlienka použiť ako hlavný stavebný aj izolačný materiál slamu. Niečo som o technológii výstavby našiel na internete, ale v podstate som sa učil za pochodu. Postaviť takýto dom ma úplne presvedčilo, keď som sa dostal do podobného domu s hlinenou omietkou. Je príjemná na dotyk, hladučká a udržiava v miestnosti dobrú klímu,“  zaspomínal odvážny staviteľ.

Hlinu na omietky Ivan doviezol z pozemku od rodičov, slamu na izoláciu vozili z poľa vzdialeného pár kilometrov od jeho domu. Pretože jeho starý  lis slamu nedokázal ideálne stlačiť, vyrobil si sám ručný pákový lis, ktorým mohol balík stlačiť ešte asi o 15 percent viac, čím sa podstatne zlepšili jeho izolačné vlastnosti. Na stavbu spotreboval viac ako 900 balíkov slamy, pričom jeden balík ho vyšiel na 1,40 eur.

V dome Ivan využíva aj pec na drevo so sekundárnym spaľovaním a teplo tak odovzdáva predovšetkým sálaním. Spaliny predtým, než odídu do komína, odovzdajú teplo akumulačnému jadru. Do jednotlivých miestností vedú teplovzdušné rozvody a v lete, keď nie je potrebné kúriť, je pri peci aj sporák, ktorý stíha ohrievať aj vodu v bojleri.

„Vzduch do pece, ale aj na klimatizáciu zabezpečujeme cez takzvaný zemný register, ktorý sme v okolí domu vybudovali ešte pred začiatkom výstavby. Zemný register lúži ako rekuperačná jednotka. Hlbšie v zemi je totiž stabilná teplota od osem do štrnásť stupňov Celzia, aj keď na povrchu mrzne,“  vysvetlil Hanko.

Na dom s troma izbami, kuchyňou spojenou s obývačkou, chodbou, kúpeľňou, toaletami a technickou miestnosťou na ploche 110 štvorcových metrov investovali približne 30-tisíc eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech