Necítiš sa na vysokohorskú turistiku? Tieto trasy Malých Karpát si zamiluješ

  • Pohorie Malé Karpaty ponúka množstvo turistických trás, dych berúcich výhľadov, zrúcanín či jaskýň
  • Spája v sebe krásy prírody a dlhoročnú vinársku tradíciu
  • Je vhodné pre nenáročných turistov, rodiny s deťmi či na jednodňové výlety do prírody
zaruby.sk, Unsplash/Martin Katler
  • Pohorie Malé Karpaty ponúka množstvo turistických trás, dych berúcich výhľadov, zrúcanín či jaskýň
  • Spája v sebe krásy prírody a dlhoročnú vinársku tradíciu
  • Je vhodné pre nenáročných turistov, rodiny s deťmi či na jednodňové výlety do prírody

Turistika v tomto roku zažila jednu zo svojich najlepších sezón. Kvôli zhoršeným podmienkam na cestovanie do zahraničia, sa Slováci vo veľkom vydali objavovať krásy slovenskej prírody. Tatry a Fatry hlásili plné vrchy. Ak si ale hovoríš, že by si sa radšej vydal do prírody na niečo menšie a nenáročnejšie, máme pre teba skvelé tipy. Či už sa rozhodneš na jednodenný výlet, alebo víkend, horský krajinný celok Malé Karpaty ti bude mať čo ponúknuť.

CHKO Malé Karpaty od seba oddeľuje Záhorskú a Podunajskú nížinu. Tiahne sa od Bratislavy po Nové Mesto nad Váhom, ak ale chceme označiť styčné body, mohli by nimi byť hrad DevínČachtický hrad. Zaujímavým faktom napríklad je, že jeho územie zasahuje aj do veľkomesta. Súčasťou je totiž aj Bratislavský mestský park.

Keď chceš teda stráviť pohodový deň, či víkend v prírode, máme tu pre teba tipy na turistiku v tomto regióne. Ten oceníš obzvlášť v blížiacom sa období jesene, keď listnaté stromy, ktoré tu majú väčšinové zastúpenie, začnú meniť farby.

Bratislava a okolie

Ak si túžiš na pol dňa oddýchnuť od ruchu veľkomesta, Bratislava ponúka viac ako mestské parky. Devínska kobyla či okolie Kamzíku budú správna voľba, ak budeš chcieť načerpať silu z prírody.

Medzi hradom Devín, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou zabudneš, že sa nachádzaš v hlavnom meste. Najvyšší vrch v Bratislave Devínska Kobyla dosahuje síce iba 514 nadmorských metrov, ale výhľady z neho určite oceníš. Vrch je dostupný priamo po asfaltovej ceste a je značený červenou turistickou značkou. Po zelenej, žltej a modrej sa z neho zase dostaneneš na už spomínaný hrad Devín. Okrem toho sa neďaleko nachádza aj nová vyhliadková veža, z ktorej uvidíš až Viedeň, a pri dobrej viditeľnosti dokonca aj Alpy.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Ďalšia rozhľadňa v Bratislave ťa čaká v okolí Kamzíku. Aj keď je vzdušnou čiarou iba pár metrov od rušného mestského života na Americkom námestí, obkolesuje ju a delí hustý lesný porast. Dostaneš sa k nej po červenej značke od Kamzíku a budeš sa môcť kochať výhľadmi na celú severnú časť Bratislavy. Ak si budeš chcieť turistiku predĺžiť, môžeš sa vydať cez les až do Rače a zažiješ tak pekný celodenný výlet.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Maroš Machata (@marosmachata),

Okolie Svätý Jur, Pezinok a Modra

Táto vinohradnícka oblasť si určite zaslúži viac ako jednodňový výlet. Dokonca aj víkend ti na jej preskúmanie bude málo. Degustácia vína, krásna architektúra a príroda výborne splnia tvoju túžbu po aktívnom oddychu. Z Bratislavy je toto okolie dokonca dostupné už za 15 minút.

V okolí Svätého Jura určite nevynechaj zrúcaninu hradu Biely Kameň. Dostaneš sa k nej už za 30 minút chôdze z mesta po žltej značke. Hrad bol postavený v 13. storočí, dnes už v jeho okolí nájdeš iba ruiny. Neponúka síce výhľady, keďže je učupený v lese, ale zato príjemnú atmosféru a ohniská na opekanie.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Michaela Filová Podolská (@michaela_podo),

Ak chceš zažiť výhľady, zamier do vedľajšieho Pezinka, odkiaľ sa dostaneš na vrchy Čmelok alebo na Veľkú Homolu, kde sa nachádza rozhľadňa Alexandra Filipíka, ktorá sa týči až do výšky 20 metrov a vedie na ňu 120 schodov. Rovnako z nej za dobrej viditeľnosti uvidíš až na Alpy, ale aj Veľkú Fatru. Oba vrchy sa radia k malokarpatským sedemstovkám, ktorých je dokopy jedenásť.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený WelcomeToBratislava (@welcometobratislava),

Z Veľkej Homoly je to iba kúsok na skalnaté útvary zvané Traja Jazdci. Kremencové bralá sivej až bledoružovej farby, sú ale rovnako dobre dostupné aj z blízkej Modry. Ponúkajú krásne výhľady, avšak pri ich zdolávaní treba byť opatrný, keďže skaly sú pomerne vysoké a strmé. To ale radi využívajú  horolezci, ktorí sem chodia trénovať.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mesto Modra official (@mesto.modra),

Záhorie

Ak sa z Bratislavy vydáš cez Stupavu a Lozorno až k Malackám, naskytne sa ti množstvo inšpirácii na výlety.

V okolí KuchyneSološnice sa nachádzajú ďalšie významné malokarpatské sedemstovky. Najvyššou z nich je vrch Vysoká. Vedie na ňu modrá a červená turistická značka a typická je svojím strmím skalnatými svahmi, vďaka čomu kontrastuje s okolitými vrchmi. Neďaleký vrch Vápenná ťa zase bude vítať svojím vápencovými a dolomitovými bradlami. Na jej vrchu sa týči vyhliadková plošina.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Timea * doma(NE)sed * Travel (@timea_fiedler),

Ak chceš zažiť väčší adrenalín, zájdi s na neďaleký Veľký Pektrlín, kde sa môžeš vyšplhať na stožiarovú vyhliadku. Ide o bývalí komunikačný stožiar kuchynského vojenského letiska a dnes sa dá z jeho plošiny pozrieť celé okolie. Výstup je bezpečný, no treba byť na pozore, obzvlášť v poveternostných podmienkach, kedy sa stožiar hýbe.

Ak sa nechceš iba štverať na kopce, treba si zaisť trochu ďalej. Z obce Plavecké podhradie sa totiž dostaneš na vyhľadávaný Plavecký hrad. Výstup na zrúcaninu trvá približne 30 minút a ak si chceš turistiku predĺžiť, vyber sa na vrch Klokoč, ktorý sa od ostatných v Malých Karpatoch líši tým, že je vulkanického pôvodu.

Ak sa ešte budeš túlať po okolí, navštív voľne prístupnú jaskyňu pri obci Plavecký Mikuláš. Po modrej značke natrafíš na Deravú jaskyňu, o ktorej veľa turistov nevie. Je dlhá asi 40 metov a našli sa v nej kosti jaskynného medveďa.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Buková, Smolenice, Dobrá Voda

Obce prístupné z Bratislavy, celého Záhoria či Trnavy ponúkajú turistku na celotýždňovú dovolenku.

Ak sa zastavíš na vodnej nádrži Buková, vydaj sa na neďalekú túru na zrúcaninu Ostrý Kameň. Hrad z 13. storočia fungoval ako pohraničný a chránil Českú cestu. Dnes sa z neho môžeš po hrebeni Malých Karpát vydať až na najvyšší vrch Záruby (768 m.n.m), ktorý sa vypína nad obcou Smolenice a ponúka najkrajšie výhľady na okolie.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Zuzana Toporcerová (@suzi.toporcer),

Dole ťa zase čaká Smolenický zámok, ktorý je pýchou okolia. Ak sa ti ale nebude chcieť výlet ešte ukončiť, pri zámku sa nachádza praveké slovanské, hradisko Molpír, ktoré prešlo rekonštrukciou. Keď sa vydáš od zámku po žltej trase, dostaneš sa až ku jaskyni Driny. Je to jediná sprístupnená krasovitá jaskyňa na Západnom Slovensku.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Medzi obcami DechticeDobrá Voda na teba čakajú ďalšie zrúcaniny. Jedno z nich je zrúcanina gotického Dobrovodského hradu prístupná z parkoviska za pár minút. Ak budeš pokračovať ďalej po červenej značke a potom sa napojíš na modrú, ocitneš sa pred zrúcaninou kláštora Katarínka. Vďaka dobrovoľníkom je tento barokový komplex v neustálej rekonštrukcii a je z roka na rok krajším.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený love2drone (@love2drone),

Brezová a Čachtice

Malé Karpaty uzatvára časť takzvaných Čachtických Karpát. Za ich koncom sa zase rozprestierajú Biele Karpaty a Považie.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi),

V tomto okrese môžeš navštíviť známu Mohylu Milana Rastislava Štefánika. Okrem asfaltovej cesty k nej vedie aj tá turistická, z obce Brezová pod Bradlom. Neďaleko sa tiež nachádza vyhliadka Hrombaba, o ktorej mnoho turistov nevie. Ponúka výhľad na celý Kopaničiarsky región.

Malé Karpaty uzatvára najdominantnejšia zrúcanina – Čachtický hrad. Preslávili ho legendy o krvavej Alžbete Bátoryovej. Na hrade ponúkajú komentované prehliadky a dostaneš sa naň po asfaltovej ceste z obce Čachtice.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Svet na kolesách (@svet.na.kolesach),

Zdroj: kamnavylet.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech