Nečudujme sa časti národa, že reaguje na LGBTI biedne, keď vidí, ako sa niektorí gayovia a lesbičky prezentujú na verejnosti

  • Mnoho ľudí z LGBTI komunity cíti zo strany spoločnosti tlak
  • S coming outom už pomáhajú aj poradenské centrá
lgbt, jakub
Ilustračný obrázok, instagram/_jvckob_, Unsplash/Jason Leung
  • Mnoho ľudí z LGBTI komunity cíti zo strany spoločnosti tlak
  • S coming outom už pomáhajú aj poradenské centrá

Všetci sa označujeme za tolerantných a chápavých. Za tých, ktorí nesúdia. Až do momentu, kým sa nespomenú národnostné menšiny či LGBTI komunita.

V škole, počas občianskej výchovy, mnohým učitelia vštepovali, že rovnoprávnosť je nutným základom spoločnosti a že máme právo na slobodný názor. Že naša sloboda končí tam, kde už ohrozuje práva a slobody iných. 

Prečo teda LGBTI komunitu mnohí nedokážeme akceptovať? Predsa práva a slobody iných neohrozuje. Problém očividne nie je v nich, ale v nás.

Chcel som mať priateľku ako moji kamaráti

Za obrovský problém možno považovať fakt, že homofóbne názory šíria aj niektorí politici. V ankete Homofób roka, ktorá je udeľovaná od roku 2012, sa ocitlo hneď niekoľko vysokopostavených verejných činiteľov.

Anti-cenu za rok 2020 vyhrala poslankyňa Anna Záborská, víťazmi ankety sa však v minulosti stali aj Štefan Harabin, Marián Kotleba, Konferencia biskupov Slovenska alebo Štefan Kuffa.

Ak by sa podobné anti-ocenenie rozdávalo aj v radoch bežnej populácie, nestíhali by sa vyrábať ceny. Mnohí si totiž neuvedomujú, že veľa LGBTI ľudí sa so svojou situáciou vyrovnáva len veľmi ťažko.

„Nebudem klamať, jednoduché to nebolo. Mnoho ľudí si myslí, že byť queer človekom je voľba alebo dokonca módny trend. Ale tak to nefunguje. Myslíte si, že by som si sám od seba vybral to, že budem terčom výsmechu a urážok pre menej inteligentných ľudí? Rozhodne nie,“ povedal nám 22-ročný Jakub Pružinský. Dodáva, že s tým veľmi dlhú dobu bojoval a želal si byť ako ostatní heterosexuálni chlapci.

Cítil to tak

Vysvetlil nám, že aj napriek tomu, že nikdy nechcel zapadať k väčšine, v tomto prípade to bolo inak.

„Dokonca som pozeral heterosexuálne porno. Chcel som mať priateľku ako moji kamaráti. Bozkával som sa s dievčatami a dúfal som, že sa nejakým zázrakom ‚opravím’. To s odstupom času vnímam ako veľkú chybu a hlúposť. Kebyže viem vrátiť čas, tak to zmením. To, bohužiaľ, nejde a preto budem rád, ak sa ľudia, ktorí si niečím podobným prechádzajú, z mojich chýb poučia,“ opisuje pre Startitup Jakub.

K téme sa prostredníctvom umenia vyjadrila aj uznávaná fotografka Dorota Holubová, ktorá sa zamerala na LGBTI komunitu na Slovensku, odhaľujúc skutočné príbehy jej členov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: data.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie