Nedaj chorobe žiadnu šancu. Tieto tipy extrémne nakopnú tvoju imunitu

  • Keď sa krajiny zmocňuje zima, rozmýšľame nad rôznymi spôsobmi, ako by sme mohli zlepšiť svoju imunitu
  • Mať dobrú imunitu je veľmi dôležité najmä v tomto období, keďže celý svet ohrozuje pandémia
Unsplash/Marcis Berzins, Loanne Pasleau
  • Keď sa krajiny zmocňuje zima, rozmýšľame nad rôznymi spôsobmi, ako by sme mohli zlepšiť svoju imunitu
  • Mať dobrú imunitu je veľmi dôležité najmä v tomto období, keďže celý svet ohrozuje pandémia

Zima je každým dňom bližšie, a náš organizmus by na ňu mal byť pripravený. Počas zimy je vystavený nízkym teplotám a sychravému počasiu, a ochorieť môžeme veľmi rýchlo. Chorobám sa však vieme vyhnúť, ak našu imunitu na zimu dostatočne posilníme. Vybrali sme niekoľko účinných tipov, vďaka ktorým ťa tvoj imunitný systém počas zimy určite nezradí. 

Vitamíny

V prípade, že trpíš oslabeným imunitným systémom, začať by si mal pri vitamínoch. Pre zdravý imunitný systém je veľmi dôležitý zinok. Európska rada pre informácie o potravinách poukázala na to, že zinok je dôležitý pri tvorbe bielych krviniek, ktoré dokážu naše telo ochrániť pred vírusmi a škodlivými baktériami. Komplexnú rolu vo funkcii všetkých systémov, vrátane toho imunitného, hrá aj vitamín C. Tak ako vitamín C a zinok, pre imunitu je dôležité aj železo.

zdroj: Unsplash/Element 5 digital

Vyššie spomenuté vitamíny nemusíš prijímať z výživových doplnkov. Skvelým spôsobom, ako sa k nim dostať, sú napríklad smoothies. Vitamíny v potravinách sú často viazané na iné látky – najčastejšie sú to sacharidy a bielkoviny. Preto je príjem vitamínov zo stravy často nižší ako z výživových doplnkov. Spracovanie potravín teda vedie k vitamínovým stratám. 

Otužovanie 

Táto činnosť ti pomôže nielen lepšie zvládať zimu a mráz, ale aj letné horúčavy. Okrem blahodarných účinkov na imunitu sa otužovanie stará aj o termoreguláciu organizmu a ciev, a dobre pôsobí na cievy, kardiovaskulárny aparát, mozog, pokožku, na telesnú zdatnosť, zmiernenie alergií, hypertenziu, potlačenie nervových a psychických porúch, či posilnenie obranyschopnosti organizmu voči chorobám.

S otužovaním by si mal začať pomaly a s rozvahou. Odborníci radia začať striedaním teplej a studenej vody počas sprchovania, predovšetkým ráno. Ak by si to praktikoval večer, mohlo by to spôsobiť problémy so zaspávaním. Otužovať by si mal celé telo s výnimkou hlavy. Podľa odborníkov by sme s otužovaním mali začať ešte pred štyridsiatkou.

zdroj: Unsplash/Tsunami Green

Vhodné potraviny

Voľba potravín, ktoré tvoju obranyschopnosť posilnia, je taktiež dôležitá. Existuje veľmi veľa potravín, ktoré napomáhajú posilneniu imunity zvnútra. Patria medzi ne napríklad mäta alebo cesnak. Výživoví poradcovia radia v zime uprednostňovať sladké, slané a kyslé potraviny, a zároveň obmedziť horké a štipľavé. Minimálne dvakrát do dňa by si mal prijímať čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na rôzne vitamíny. 

Potraviny ako mäta, cesnak, cibuľa, zázvor, chren alebo med majú schopnosť zbaviť telo toxických látok, ktoré často oslabujú imunitu. Zabúdať by si nemal ani na vlákninu, strukoviny a probiotiká. Spomenúť musíme aj zázvor. Ten je ideálnym riešením pri nevoľnosti, zápaloch a horúčke. Obsahuje aminokyseliny a chemickú látku seskviterpén, ktorá reaguje práve s najbežnejšími zimnými vírusmi.

zdroj: Unsplash/Dominik Martin

Zimná únava ide bokom

Je dokázané, že zima je ročné obdobie, ktoré náš organizmus zaťažuje najviac. Môžu za to skrátené dni a nedostatok slnečného svetla. Únavu spôsobuje aj zvýšená produkcia melatonínu. Aby si sa zimnej únave vyhol, mal by si dodržiavať pravidelný spánkový režim. Únavy ťa zbaví aj cvičenie. To môže byť počas aktuálnej situácie problémom, no stále sa dá vynájsť. Ak nepatríš medzi aktívnych športovcov, vhod padne aj dlhšia prechádzka na čerstvom vzduchu.

V prípade, že patríš medzi domasedov a vychádzaš len v nutných situáciách, čerstvý vzduch k sebe pusti aspoň cez okno. Suchým a teplým vzduchom imunitu veľmi nepodporíš. Ak vyjdeš z teplého pohodlia domova von, svoje telo vystavíš obrovskému šoku. Dýchanie teplého vzduchu zároveň vysušuje sliznicu, ktorá je potom náchylná na nákazu. 

Zdroje: Klub zdravia, Dr. Max

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá