Neďaleko od Slovenska sa objavila „značka z budúcnosti“. Vodiči netušia, čo znamená

  • Na úseku nemeckej diaľnice sa objavili nové značky
  • Zmiatli mnohých vodičov
  • V skutočnosti však pre nich ani nie sú určené
nová značka diaľnica
Dopravná značka pre autonómne vozidlá a diaľnica v Nemecku ResearchGate/Henrietta Lengyel, TASR/DPA/Christoph Soeder
  • Na úseku nemeckej diaľnice sa objavili nové značky
  • Zmiatli mnohých vodičov
  • V skutočnosti však pre nich ani nie sú určené

Neďaleko od Slovenska sa na úseku diaľnice objavili nové značky, ktoré dali poriadne zabrať aj znalým vodičom. Značka má guľatý tvar, na šírku meria okolo 70 cm a má netradičné čiernobiele zafarbenie. Uprostred značky sa nachádza akýsi abstraktný štvorcový vzor. Na čo si pri narazení na túto značku dať pozor?

Ide o chyták, správna odpoveď je – na nič. Nie sú totiž určené pre ľudí, ale pre počítačom riadené automobily budúcej generácie. Ako informoval nemecký portál Der Spiegel, značky sa nachádzajú na diaľnici medzi Mníchovom a Ingolstadtom.

Podľa Federálneho diaľničného výskumného ústavu slúžia tieto značky ako orientačné body pre autonómne vozidlá, pričom im umožňujú určiť svoju polohu s presnosťou na centimetre. Vozidlá so značkami porovnávajú údaje zo svojich GPS systémov, čo je kľúčové pre presnú navigáciu.

Vozidlo bez vodiča

Diaľničné riaditeľstvo južného Bavorska oznámilo, že okolo diaľničného uzla Holledau bude umiestnených 13 značiek v intervaloch približne 2,5 kilometra. Tieto úseky diaľnic A9 a A93 sú označené ako „digitálne diaľničné testovacie zariadenie“ už od mája 2015, kde výrobcovia automobilov testujú autonómne vozidlá.

Autonómne vozidlá, známe aj ako samočinné alebo bezpilotné autá, sú vybavené pokročilými systémami, ktoré im umožňujú jazdiť bez ľudského zásahu. Základom tejto technológie sú senzory, kamery, radarové a lidarové systémy, ktoré neustále monitorujú okolie vozidla. Tieto senzory zhromažďujú dáta o ceste, premávke, prekážkach a ďalších relevantných podmienkach.

Tesla, auto
zdroj: Michal Lauko/Unsplash

Centrálny počítač v autonómnom vozidle spracúva tieto údaje a na základe nich rozhoduje o smerovaní, rýchlosti a manévrovaní vozidla. Kľúčovým prvkom je pokročilý softvér umelej inteligencie, ktorý sa učí a zlepšuje svoje rozhodovanie na základe skúseností a nových dát. Priekopníkom v tejto oblasti je najmä značka Tesla amerického miliardára Elona Muska.

Značka vo Francúzsku

Len prednedávnom sme ťa informovali aj o ďalšej dopravnej značke, ktorá sa tentokrát objavila vo Francúzsku. Takisto môže byť pre mnohých vodičov, najmä pre cudzincov, ešte neznáma. Značka má tvar bieleho diamantu na modrom podklade a jej porušenie môže viesť k vysokým pokutám.

Diamantová značka je navrhnutá s cieľom znížiť počet klasických áut s jedným pasažierom, čo významne prispieva k dopravným zápcham vo veľkých mestách. Značka určuje vyhradený jazdný pruh pre vybrané vozidlá, pričom doplnkové značky špecifikujú konkrétne pravidlá, ako napríklad minimálny počet pasažierov vo vozidle alebo povinnosť používať elektrické vozidlá s environmentálnou nálepkou.

Používanie vyhradeného jazdného pruhu môže byť obmedzené na určité časové obdobia. V týchto pruhoch môžu jazdiť aj taxíky, autobusy a motorkári so spolujazdcom. Značku možno nájsť vo viacerých francúzskych mestách, ako sú Lyon, Grenoble a Štrasburg, a je používaná ako klasická fyzická značka, ale aj ako elektronický displej.

Táto iniciatíva je súčasťou širších opatrení na zlepšenie dopravnej situácie a zníženie emisií vo francúzskych mestách. Zavedením týchto vyhradených jazdných pruhov sa očakáva, že sa zníži počet vozidiel na cestách a zlepší sa plynulosť premávky, čo prispeje k čistejšiemu a efektívnejšiemu mestskému prostrediu.

Zdroje: Der Spiegel, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá