„Neznáma“ dopravná značka spôsobuje šoférom veľký problém. Za jej ignorovanie hrozí pokuta 135 eur

  • Modrú značku s bielym diamantom sa oplatí poznať
  • Za porušenie tohto značenia hrozí v tejto krajine relatívne vysoká pokuta
Auto a pohľad na diaľnicu.
Ilustračné foto Freepik/@pvproductions, Progrès /Maxime JEGAT
  • Modrú značku s bielym diamantom sa oplatí poznať
  • Za porušenie tohto značenia hrozí v tejto krajine relatívne vysoká pokuta

Táto dopravná značka má tvar bieleho diamantu. Veľa vodičov, hlavne cudzincov, ju ešte nepozná. Modrá značka s bielym diamantom sa používa vo Francúzsku a je dobré ju poznať, pretože za jej porušenie hrozí vysoká pokuta.

Ako informuje portál Topspeed.sk, jej cieľom je znížiť počet klasických áut s jedným pasažierom. Práve to však prispieva k zápcham vo veľkých mestách vo Francúzsku.

Jazdný pruh pre vybrané vozidlá

Značka určuje jazdný pruh pre vybrané vozidlá. Doplnkové značky jej dávajú konkrétny význam. Napríklad určujú minimálny počet pasažierov vo vozidle alebo požadujú používanie len elektrických vozidiel, ktoré musia mať environmentálnu nálepku.

Používanie tohto jazdného pruhu môže byť obmedzené na určité časové obdobia. V pruhu môžu jazdiť aj taxíky, autobusy a motorkári so spolujazdcom.

Značku nájdeš vo francúzskych mestách, ako Lyon, Grenoble a Štrasburg. Používajú ju ako klasickú fyzickú značku aj ako elektronický displej.

Pokuta vo výške 135 eur

Na cestách často uvidíš nápis „Voie Reservee“, čo znamená „Jazdný pruh vyhradený“ pre vozidlá s dvomi alebo viacerými osobami, autobusy, taxíky a elektrické autá s ekologickou vinetou Crit’Air kategórie 0.

Vždy sleduj príslušné značenie. Ak máš auto so spaľovacím motorom, zistíš z neho, ktorý jazdný pruh je pre ekologické vozidlá, a ktorý môžeš používať aj s bežným autom.

Ak budeš značku ignorovať, hrozí ti pokuta 135 eur. Francúzi zaviedli radarové zariadenia, ktoré skenujú premávku a určujú počet pasažierov v aute. Takéto systémy už úspešne fungujú v Lyone a Grenobli. Nové značenie má za cieľ znížiť znečistenie a podporiť spolujazdu.

Zákaz predbiehania určitých vozidiel

Nová dopravná značka sa objavila aj u našich susedov. Ako sme ťa informovali, ignorovanie tejto značky môže stáť vodičov pokutu od 70 eur.

V Nemecku sa objavila nová dopravná značka, ktorá zakazuje predbiehanie pre určité vozidlá. V krajine platí aj pravidlo, ktoré vyžaduje minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní niektorých účastníkov cestnej premávky, ako sú cyklisti.

autá
zdroj: Canva

Na cestách často predbiehame alebo nás predbiehajú iní, preto vodiči musia vždy dbať na bezpečnosť seba aj ostatných. Pri motocykloch a bicykloch predstavuje príliš malá vzdialenosť od áut riziko. V Nemecku tento problém rieši spomínaná nová dopravná značka, ktorú niektorí vodiči ešte nepoznajú. 

Značka ukazuje červené auto na ľavej strane a bicykel a motocykel na pravej strane. Najväčšie motoristické združenie ADAC v Nemecku informuje: „Táto značka vyznačuje, že jednostopové vozidlá nesmú byť predbiehané viacstopovými motorovými vozidlami a motocyklami s postranným vozíkom. Zákaz predchádzania dvojkolesových vozidiel býva zriadený napríklad na úzkych cestách.“

Minimálna bočná vzdialenosť pri predbiehaní >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed.sk, archív SIU, ADAC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá