Nová dopravná značka, ktorú šoféri nepoznajú. Za jej ignorovanie hrozí pokuta až 150 eur

  • Nová dopravná značka obmedzuje predbiehanie a vzťahuje sa na vybrané vozidlá
  • Za porušenie nariadenia hrozí v tejto krajine sankcia od 70 eur vyššie
Vodič za volantom a dopravná značka.
Ilustračné foto Freepik/@pvproductions, echo24.de/Reprofoto
  • Nová dopravná značka obmedzuje predbiehanie a vzťahuje sa na vybrané vozidlá
  • Za porušenie nariadenia hrozí v tejto krajine sankcia od 70 eur vyššie

Mnoho účastníkov cestnej premávky nepozná všetky symboly na cestách. V Nemecku sa objavila nová dopravná značka, ktorá zakazuje predbiehanie pre určité vozidlá. Ako uvádza portál Topspeed.sk, ignorovanie tejto značky môže stáť vodičov pokutu od 70 eur.

V Nemecku platí aj pravidlo, ktoré vyžaduje minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní niektorých účastníkov cestnej premávky, ako sú cyklisti.

Zákaz predbiehania vybraných vozidiel

Na cestách často predbiehame alebo nás predbiehajú iní, preto vodiči musia vždy dbať na bezpečnosť seba aj ostatných. Pri motocykloch a bicykloch predstavuje príliš malá vzdialenosť od áut riziko.

V Nemecku tento problém rieši nová dopravná značka, ktorú niektorí vodiči ešte nepoznajú.

Značka ukazuje červené auto na ľavej strane a bicykel a motocykel na pravej strane. Najväčšie motoristické združenie ADAC v Nemecku informuje: „Táto značka vyznačuje, že jednostopové vozidlá nesmú byť predbiehané viacstopovými motorovými vozidlami a motocyklami s postranným vozíkom. Zákaz predchádzania dvojkolesových vozidiel býva zriadený napríklad na úzkych cestách.“

Pokuta do 150 eur

Vodič, ktorý ignoruje túto dopravnú značku, môže v Nemecku dostať pokutu od 70 eur do 150 eur za porušenie pravidiel pri predbiehaní.

Cestné pravidlá stanovujú aj minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov a majiteľov elektrických kolobežiek – v mestách je to 1,5 metra a mimo mesta dva metre.

autá
zdroj: Canva

Slovenský zákon určuje, že vodiči musia pri predbiehaní malých motocyklov, cyklistov alebo chodcov dodržiavať bočný odstup aspoň 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyšších rýchlostiach.

Pokuty za neexistujúcu značku

Ako sme ťa už informovali, v minulosti sa Slováci na cestách často stretli s dopravnou značkou s názvom „prejazd zakázaný“, ktorá zakazovala prejazd vozidla cestou bez zastavenia.

Táto značka bola dlho súčasťou dopravného systému, no v roku 2020 jej platnosť skončila. A to mnohí Slováci ani len netušili. Napriek tomu však niektorí vodiči stále pokračovali v jej porušovaní, a to aj na základe nejasností v právnych predpisoch.

V minulom roku sa dokonca objavili prípady, kedy vodiči za porušenie tejto neplatnej značky dostali pokutu. Technicky ju ale už nemali za čo dostať.

Denník SME na jar 2023 informoval o prípadoch, keď vodiči dostali pokuty za ignorovanie značky „prejazd zakázaný“. Mestá a okresné úrady uviedli, že táto značka už neplatí, no polícia stále pokutovala vodičov.

„Aj keď nová vyhláška dopravné značenie ‚prejazd zakázaný‘ nepozná, tak tým nie sú nijako dotknuté povinnosti účastníkov cestnej premávky,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa nitrianskej polície Renáta Čuháková. Z toho vyplýva, že polícia nekonala nesprávne a pokutovanie bolo v poriadku.

V tejto situácii sa však názory odborníkov a príslušníkov polície rozchádzajú. Niektorí odborníci navrhli, aby vodiči, ktorí za porušenie neplatnej značky platili pokutu, mali právo dať tieto sankcie preskúmať prokuratúre.

Nezodpovední cyklisti

Pri dopravných nehodách zomrelo vlani na Slovensku 13 cyklistov. Celkový počet dopravných nehôd s účasťou cyklistov bol 765. Z tohto počtu zavinili cyklisti 457 nehôd. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Najčastejšie porušenia predpisov u cyklistov zahŕňala vlani jazda pod vplyvom alkoholu, jazda na červenú, odmietnutie dychovej skúšky, jazda po chodníku a nevybavenie bicykla predpísaným osvetlením za zníženej viditeľnosti.

Polícia apeluje na cyklistov, aby okrem dodržiavania pravidiel cestnej premávky nosili ochranný výstroj, boli viditeľní či udržiavali svoj bicykel v dobrom technickom stave. Okrem iného vyzýva na ostražitosť v blízkosti áut.

„Vyhnite sa jazde pod vplyvom alkoholu alebo drog. Alkohol a drogy zhoršujú reflexy a zvyšujú riziko nehody. Vždy jazdite len v stave absolútnej triezvosti,“ zdôraznil Hájek.

Cyklisti by sa mali podľa polície vyhýbať aj jazde po chodníkoch, byť ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky a zlepšovať svoje jazdné schopnosti. Hájek poukázal na to, že za absenciu reflexných prvkov alebo zvončeka, jazdu cez priechod pre chodcov či jazdu vedľa seba hrozí cyklistom v blokovom konaní pokuta do 50 eur. V správnom konaní až do 100 eur.

Zdroje: Topspeed.sk, ADAC, Archív SIU, SME, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá