Neďaleko od Slovenska sa uskutoční jedinečné podujatie. Poteší najmä fanúšikov motošportu

  • V Prahe sa má uskutočniť veľkolepé podujatie
  • Tešia sa naň najmä nadšenci F1
  • Legendárny monopost si budeš môcť pozrieť zblízka
praha F1
Ilustračná fotografia Unsplash/Henrik Hjortshøj, TASR/Barbora Vizváryová
  • V Prahe sa má uskutočniť veľkolepé podujatie
  • Tešia sa naň najmä nadšenci F1
  • Legendárny monopost si budeš môcť pozrieť zblízka

Praha sa opäť stane dejiskom nezvyčajnej automobilovej atrakcie. Len pred pár týždňami bola v uliciach českého hlavného mesta spozorovaná formula Red Bullu, čo u miestnych nadšencov motošportu vyvolalo rôzne špekulácie. Dnes už je však jej prítomnosť objasnená.

Ako informuje portál CzechCrunch, Red Bull v rámci svojej akcie Showrun prinesie do Prahy formulu RB7, ktorú obdivoval celý svet v roku 2011. Monopost, v ktorom toho času pretekali legendárni jazdci Sebastian Vettel a Mark Webber, sa stal ikonou rakúskeho vozového parku.

S týmto vozidlom získal tím Red Bull dvanásť víťazstiev z osemnástich veľkých cien a vybojoval tiež Pohár konštruktérov. Naposledy sa Red Bull formula v Česku ukázala pred tromi rokmi v rámci originálnej propagácie From Castle to Castle, kde sa pilot David Coulthard preháňal po Karlovom moste a ďalších ikonických miestach.

Tentokrát má však Praha podľa organizátorov zažiť ešte väčšiu šou. V sobotu 17. augusta sa v rámci Red Bull Showrun uskutoční predstavenie, počas ktorého budú mať fanúšikovia F1 možnosť vidieť formulu RB7 v celej svojej kráse.

Najväčšia výzva

České zastúpenie Red Bullu zatiaľ podrobnosti neprezrádza. Nie je známa ani presná lokalita či cena vstupeniek. Tie sa majú dostať do predaja začiatkom júna.

formula
zdroj: Archív Canva

Organizátori priznávajú, že šou sa nezaobíde bez ťažkostí. Najväčšou výzvou vraj bude udržať voz v chlade počas horúceho augustového počasia. Monoposty sú totiž navrhnuté tak, aby po závodnej trati jazdili rýchlosťou okolo 200 km/h.

V mestských uliciach bude priemerná rýchlosť oveľa nižšia, preto bude zložité motor schladiť. Na vyriešenie tohto problému plánujú technici využiť suchý ľad a nechať formulu jazdiť len v pomerne krátkych intervaloch okolo 5 až 7 minút.

Ťaží zo športu

Z fanúšikov športu ako takého sa momentálne teší celá Česká republika, a to aj po ekonomickej stránke. Hostí totiž opäť hokejový šampionát, ktorý sa do krajiny vrátil po deviatich rokoch.

Posledný turnaj v roku 2015 priniesol českej ekonomike 1,5 miliardy Kč (60,16 milióna eur). Tento rok sa podľa štúdie Českého zväzu ľadového hokeja očakáva ešte väčší finančný prínos – až 2 miliardy Kč. Informovala o tom TASR na základe správy portálu idnes.cz.

Český gastronomický sektor má pred sebou jedinečnú príležitosť, ktorú plánuje čo najlepšie využiť. Podľa Luboša Kastnera, člena predstavenstva Asociácie malých a stredných podnikov Českej republiky, môžu podniky v gastronómii očakávať zvýšené tržby až do júna, kedy sa uskutočnia majstrovstvá Európy vo futbale a počas leta Letné olympijské hry v Paríži.

Niektoré reštaurácie sa už teraz prispôsobujú šampionátu, pridávajú televízie a projekčné plátna a rozširujú ponuku nápojov a jedál. Kastner odhaduje, že tržby v sektore vzrastú o 5 až 10 % oproti minulému roku. Zároveň však upozorňuje na možný pokračujúci rast cien, najmä pri pive a nápojoch.

Prílev hokejových fanúšikov do Prahy a Ostravy prinesie pozitívny efekt nielen pre českú ekonomiku, ale aj pre štátny rozpočet. Analytik spoločnosti XTB Tomáš Cverna vypočítal, že ak by účasť divákov bola rovnaká ako pred deviatimi rokmi a polovica z nich by si kúpila v pražskej O2 aréne jedno pivo vo fanzóne a jedno na štadióne, celkový daňový výber len z piva by dosiahol takmer 14 miliónov Kč.

Zdroje: CzechCrunch, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá