Neďaleko Slovenska sa odohral záhadný jav. Meteorológovia nevedia, čo je to, ale ubezpečujú, že tornádo to nebolo

  • V Česku prednedávnom spozorovali zaujímavý jav
  • Trvať mal približne 7 hodín
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Tomáš Honus, facebook/Český hydrometeorologický ústav
  • V Česku prednedávnom spozorovali zaujímavý jav
  • Trvať mal približne 7 hodín

Naši českí susedia mali v septembri možnosť pozorovať na oblohe mimoriadny úkaz. O jeho prítomnosti počas včerajšieho dňa informoval Český hydrometeorologický ústav. Ľudí sa pýtali, komu sa jav na oblohe podarilo zastihnúť.

Tornádo to nebolo

21. septembra niekoľko ľudí v dopoludňajších hodinách kontaktovalo ČHMÚ s informáciou, že spozorovali mimoriadny meteorologický jav v podobe výrazného oblačného víru.

Ten pravdepodobne vznikol v skorých ranných hodinách v Prahe a následne postupoval pozdĺž Sázavu, smerom na Zruč nad Sázavou až Ledeč nad Sázavou. Tam niekedy po 14:00 podľa družicových snímok zanikol,“ informuje Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

Čechov ubezpečili, že jav nemožno považovať za tornádo či supercelu, ako sa ľuďom mohlo z pohľadu zo zeme zdať.

Mnohé zaujímavosti prehliadame

Ku záhadnému javu sa vyjadril aj pracovník ČHMÚ Martin Setvák, ktorý objasnil, že v súčasnosti si nie sú istí jeho pôvodom. Naďalej preto zhromažďujú doplňujúce dáta.

Trval približne 7 hodín, aspoň na základe pozorovaní z družice MSG,“ informoval Setvák. Na radarových snímkach SHMÚ totiž po ňom nie je ani stopy. Vír je ale podľa pracovníka ČHMÚ veľmi pekne vidieť zhora, z družice programu Copernicus Sentinel 3B.

„Často si hovorím, koľko zaujímavých javov je okolo nás, ktoré buď vôbec nevnímame alebo prehliadame, a potom sa zrazu nestačíme čudovať,“ podotkol v súvislosti s témou Martin Setvák.

Zdroj: Facebook/Martin Setvák

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech