Nedeľné okienko: Pár dôvodov, prečo milujem bratislavskú MHD-čku

  • Ak by platilo, že popularita je priamo úmerná tomu, koľko sa o tebe v spoločnosti rozpráva, bratislavská mestská doprava by mala vlastnú sieň slávy.
collagejkkb
holidayguru.ie/commons.wikimedia.org
  • Ak by platilo, že popularita je priamo úmerná tomu, koľko sa o tebe v spoločnosti rozpráva, bratislavská mestská doprava by mala vlastnú sieň slávy.

Kým ty sa nad ňou pravidelne rozčuľuješ a praktizuješ voodoo s pomocou Hot Wheels hračkárskych autobusov, ja sa usmievam. MHD ma už viac nevyvádza z miery. Práve naopak, naučila som sa hľadať svetlo pozitivity v jej najväčších nedostatkoch. Tu je 5 dôvodov, prečo ju milovať, o ktorých si ešte nepremýšľal:

Nebezpečná rýchlosť

Tento film v hlavne role s Keanu Reevesom a Sandrou Bullock si určite videl stokrát. Adrenalín pri sledovaní vozidla rútiaceho sa obrovskou rýchlosťou diaľnicou, pretože ak spomalí, vyletí do vzduchu, som ako dieťa dosť prežívala. Dnes mi jazda autobusom prináša nostalgicky podobné pocity.

Často sa zamýšľam nad tým, či aj vodič autobusu, v ktorom práve sedím, nemá na linke psychopatického vraha. Alebo či predtým náhodou nejazdil na okruhu, pretože s takým skillom rezať zákruty a zároveň si spievať Sunshine Reggae sa nenarodíš. Raz sa určite spýtam a poďakujem za pravidelný adrenalín v cene lístka.

Foto: shortlist.com

Úcta k pamiatkam

Socialistické autobusy Karosa sú obdivuhodné stroje. Nie preto, že by vynikali krásou, pohodlnosťou či technickými parametrami, ale výdržou. Mali by sme ich obdivovať, ako dôchodcov, ktorí na staré kolená cvičia aerobik. Najlepšie je, že na to, aby sme si tento artefakt (Karosu, nie dôchodcov) pozreli na vlastné oči, nemusíme chodiť do múzea.

Stačí si nasadnúť napríklad na linku MHD 88 či 31, ktorá má jedinečnú schopnosť prebrať ťa trasením z rannej ospalosti späť do nie úplne ružovej reality. Ak máš rád adrenalín, stará Karosa zasiahne tvoje srdce. Na to, keď sa bude ako zápalková krabička na kolieskach rútiť z kopca či snažiť sa naň vyšplhať, nikdy nezabudneš.

Foto: evidencia-dopravcov.eu

Socializácia

Ak nemáš kamarátov alebo si jednoducho ostal na intráku či byte cez víkend sám a začínaš sa rozprávať sám so sebou, si v nebezpečnej situácii. Jednoducho potrebuješ kontakt s ľudskou formou života. Stačí však nasadnúť na MHD a tvoj problém je vyriešený! Nikde inde nenájdeš takú pestrú zmes ľudí, ktorí ťa pri každej jazde obohatia o nové poznatky z psychológie a príbuzných vied.

Nielen, že môžeš kedykoľvek, a tým myslím, aj keď nechceš, pokecať s týpkami všetkých druhov, ale vytrénuješ si toleranciu na maximum. Toleranciu k zápachom, baktériám, špine, inakosti a ľuďom, ktorí zaberajú viac priestoru, než by podľa lekára mali či ľuďom, ktorí milujú postávať s krosnou v uličke. Tvoje nervy budú čoskoro pevné ako skala.

Foto: mpora.com

Exotický feeling

Určite si počul o tom, ako približne vyzerá a funguje MHD v krajinách ako Španielsko či Taliansko. Sú to temperamentné a bohémske národy, pre ktoré je čas neznámym pojmom. My síce nemáme more, siesty, najlepšiu kuchyňu na svete a slnečné počasie po väčšinu roka, no v niečom sme podobní. V dochvíľnosti autobusov.

Grafikony plnia orientačnú funkciu, no určite sa na ne nemusíš na 100% spoliehať. Vďaka tomu sa však pri pravidelnom čakaní na svoj spoj môžeš preniesť do horúceho Španielska alebo si užívať La Dolce Vita a jednoducho zabudnúť na to, že existuje veličina času a meetingy a deadliny. Nechaj sa unášať momentom a poďakuj za to dopravnému podniku.

Foto: eskipaper.com

Škodoradosť

Napokon je tu stará známa vec, ktorá ti zaručene vždy zdvihne náladu. Kolegovia sa ti možno smejú, že ako chudák ešte stále chodíš do práce MHD-čkou a nie najnovším sedanom či SUV, no ty sa pri najbližšej zápche môžeš smiať, že si hore a oni dole. MHD môže mať tisíc nevýhod, no v zápche s ňou nikdy hodinu čakať nebudeš.

Rovnako nezabiješ hodinu pred stretnutím s klientom či kamošmi hľadaním toho jediného voľného parkovacieho miesta v celom centre. Ako sa to hovorí? Škodoradosť – najväčšia radosť? Čo na tom, že občas ti cesta z jednej strany mesta do druhej bude trvať asi ako cesta do Trenčína a naspäť a že aj celý Londýn prejdeš krížom krážom rýchlejšie.

Foto: mybroadband.co.za

Bratislavská mestská hromadná doprava nie je dokonalá, no to nie je nikto z nás. Určite je však prínosnejšie, ak si občas nasadíš tie ružové okuliare a pozrieš sa na ňu z iného uhla. A ak sa ti to napriek všetkému úsiliu nedarí, jednoducho si našetri a kúp auto. Good luck s parkovaním a zápchami :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK