Nedeľné okienko: Sviatoční športovci alebo šprintom do nemocnice

  • O tom, aká prospešná je pre telo športová aktivita, keď vieš ako na ňu a nie si obyčajný ignorant...
collagenb-nb
instagram.com/Sajfa/stokedskateboards.com
  • O tom, aká prospešná je pre telo športová aktivita, keď vieš ako na ňu a nie si obyčajný ignorant...

Konečne sme sa dočkali. Slnko a teplo prišlo, depka odišla. Alebo žeby nie? U mnohých tú z pochmúrneho počasia vystriedala bikinová a tehličková. Do leta je ešte pár týždňov času, treba sa rýchlo vydať na bajk, korčule či do posilky, inak hrozí, že sa budeme celé leto vyhýbať vodným plochám ako hipster živočíšnym produktom a kaviarňam bez deravých „vintidž“ gaučov.

Aktivita na čerstvom vzduchu je skvelý nápad! Veď čo by si kysol doma ako buchta. Lenže čo na seba? Skôr, ako sa vydáš na tie olympijské preteky, treba si nakúpiť niečo štýlové, čo prekryje fakt, že od strednej si nezabehol ďalej ako na zastávku či pre hambáč a za celú zimu si si zapísal len osobný rekord v rýchlosti zjedenia xxl pizze.

Foto: huffingtonpost.com

Tak „najkové“ boty a značkové tričko by sme mali, teraz už len vytiahnuť zaprášený bajk či korčule a vydať sa na hrádzu. Sám vieš, že ten beh by si nedal a prinajlepšom by si po kilometri skončil na kraji cesty na pokeci s dnešným obedom. Ideme na to. Bajk vyzerá super, brzdy ani kolá si si neskontroloval, no to vôbec nevadí.

Je krásne počasie slnko hreje, samozrejme podporujeme pop music, takže slúchadlá musia byť. Celkom to ide, kŕče do nôh zatiaľ neprišli, trasa ubieha ako po masle. Ísť rovno je však už nuda, takže si povieš „Hmm, čo keby som tuto odbočil?“ Ruka nikde a zrazu prásk, kotrmelce, chuť asfaltu, bicykel dostal nový dizajn a ty sa krútiš v bolesti.

Foto: huffingtonpost.com

Značkové handry ťa nezachránili a ty si dokaličil nielen seba, ale aj iného cyklistu. Pri zvláštnej konštelácii hviezd ním môže byť dokonca sám Sajfa. Takže aspoň trocha vzrušenia oproti zrážke s bežným pozemšťanom. Ale teraz vážne. Bajk je síce zábava, no stále je to potenciálne nebezpečný dopravný prostriedok a ty na ceste nie si sám. Aj keď si tak možno so svojím rapom v ušiach pripadáš. Ohľaduplnosť, kámo.

Foto: instagram.com/Sajfa

No nemysli si, že keď si ostrieľaný atlét a nie sviatočný športovec, tak sa ťa to netýka. To, že ty si na korčuliach či bajku obratný ako kamzík neznamená, že rovnaké reflexy majú aj tvoji športoví kolegovia. Uhnúť v poslednej sekunde môže byť pre teba príjemná dávka adrenalínu, no pre niekoho menej skúseného trauma na celý život a blackout pri každom pohľade na bicykel.

Asi tak, ako keď sa rútiš dolu svahom na lyžiach a z nudy ti napadne, že taký malý skočík v neprehľadnom teréne by ti spestril jazdu. Ibaže by si nedopadol mäkko do snehu, ale na nič netušiacu snowboardistku. Traktory síce z neba nepadajú, ale kaskadéri a lyže občas áno. Opäť kotrmelce, letiaca helma, rukavice, okuliare, pohmoždená noha snowboardistu, zlomený snowboard aj ruka lyžiara. Veď za tú srandu a top video na gopro to stálo.

Foto: squawalpine.com

Nie je nič lepšie, ako si namiesto endorfínov a pocitu rastúcich svalov a páliacich sa tukov užívať šok z pádu a pár hodín v nemocnici na rontgene a vyšetreniach. Nehovoriac o ďalších týždňoch až mesiacoch rekonvalescencie, počas ktorej budeš, a toto skutočne nechceš, len opäť kysnúť ako buchta, a ešte k tomu obviazaná, dolámaná a otlčená.  A letná forma a tehličky budú vieš kde…?

Samozrejme, všetkým zraneniam a kolíziám sa zabrániť nedá, život sa rád zabáva a robí si z nás dobrý deň, ale v skutočnosti si za väčšinu vecí môžeme sa mi svojou nepozornosťou, ignoranciou a ľahkovážnosťou. Skús niekedy vymeniť ten štýlový športový outfit za uvedomelosť a ohľaduplnosť. Garantujem ti, že ušetríš.

Foto: pinterest.com

Skús namiesto hudby v prírode chvíľu počúvať spev vtáčikov a na tú hodinu v posilke úplne odložiť smartfón. Legpress skutočne nie je vhodné miesto na podporu instagramového biznisu a lajkovanie selfíčok tvojich obľúbených bikini fitnessiek. Keďže sa na ňom len veselo rozvaluješ, zranenie síce neriskuješ, no nikdy nevieš, aké pevné nervy majú ostatní členovia posilky, ktorý tam chodia skutočne cvičiť.

Verím, že viac netreba dodávať a pointu si už dávno pochopil. A ak sa ťa to netýka a si ukážkový vzor športovca, ktorý nežije vo vlastnom autistickom svete a vníma realitu okolo, gratulujem ti a ďakujem. Vďaka tebe je svet ružovejší a tvrdenie „športom k trvalej invalidite“ o niečo menej platné.

Je krásne, tak hybaj von a nezabúdaj, čo sme si tu povedali! :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech