Ujde sa aj Slovensku, Európa nakúpi 500 000 dávok remdesiviru

  • Nedostatok lieku remdesivir, s ktorým sme sa v minulosti stretli, by už nemal byť problém
  • Európska komisia uzavrela dohodu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead na kúpu 500 000 dávok lieku
  • Liek, ktorým sa liečil aj Donald Trump tak bude dostupný pre všetkých 27 členských krajín Európskej únie
EU remdesivir
Twitter/Unsplash, Stella Kyriakides,Guillaume Périgois
  • Nedostatok lieku remdesivir, s ktorým sme sa v minulosti stretli, by už nemal byť problém
  • Európska komisia uzavrela dohodu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead na kúpu 500 000 dávok lieku
  • Liek, ktorým sa liečil aj Donald Trump tak bude dostupný pre všetkých 27 členských krajín Európskej únie

Nedostatok lieku Remdesivir, s ktorým sme sa v minulosti stretli, by už nemal byť problém. Európska komisia uzavrela dohodu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead na kúpu 500 000 dávok lieku remdesiviru. Informáciu priniesla spravodajská televízia ABC NEWS.

Informácie o dohode potvrdila samotná spoločnosť aj eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová vo svojom príspevku na Twitteri. „Neprestaneme pracovať na zabezpečení bezpečnej a efektívnej liečby pre našich občanov,“ napísala eurokomisárka.

„Spoločným obstarávaním na úrovni EÚ podporujeme krajiny v celej Európe, aby spojili svoje sily a získali prístup k nevyhnutnému vybaveniu a životne dôležitým liekom. Spolu sme silnejší, najmä pokiaľ ide o solidaritu Európanov v boji proti pandémii ochorenia COVID-19,“ uviedla komisárka v správe pre médiá.

Remdesivir bude dostupný pre všetkých 27 členských krajín

Žiadna liečba zatiaľ nedokázala zabrániť vážnemu ochoreniu po koronavírusovej infekcii, ale antivírusové liečivo Remdesivir, ktorého obchodné meno je Veklury pomohlo niektorým pacientom s COVID-19 k rýchlejšiemu zotaveniu. Remdesivir bol Komisiou podmienečne schválený ako liek na koronavírusy začiatkom júla.

Remdesivir tak bude dostupný 36 účastníkov vrátane všetkých 27 krajín Európskej únie, Spojeného kráľovstva a ako aj šiestich kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátov (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko a Kosovo.Ako aj ďalšie krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Dohoda umožní krajinám kúpiť si liek na okamžité použitie a aj na účely hromadenia zásob.

„Významné zvýšenie výroby Veklury je výsledkom počiatočných investícií, ktoré spoločnosť Gilead uskutočnila s cieľom zvýšiť internú výrobnú kapacitu, rozšíriť našu externú sieť na výrobu kontraktov a skrátiť časovú líniu výroby vylepšením procesov. Viac ako 40 zmluvných výrobných organizácií, vrátane viac ako 10 partnerských miest v Európe, podporuje výrobu dodávok Veklury pre pacientov a klinické skúšky po celom svete,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe ku uzavretí dohody.

zástavy
zdroj: Unsplash/Guillaume Perigois

Liek podávajú aj na Slovensku, liečil sa ním aj Trump

Remdesivir sa do podvedomia Slovákov dostal potom, čo bol úspešne testovaný na taxikárovi v susednom Česku, ktorý mal ťažký priebeh ochorenia. Česko začalo používať liek už na konci marca. Na Slovensku sa prvý krát použil začiatkom júla v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Kritéria na liečbu remdesivirom spĺňa len veľmi málo pacientov.

Remdesivir bol primiešaný aj do liečebného koktailu prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi.

Zdroje: ABC News, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech