Nekonečná sága o vynovenej hlavnej stanici v Bratislave pokračuje. Železnice zrekonštruujú 37 iných budov

  • V roku 2024 budú vypracované viaceré projektové dokumentácie
  • Železnice plánujú rekonštruovať 37 budov
Rekonštrukcia slovenských železníc.
Rekonštrukcia železničných staníc TASR/Jaroslav Novák, železničná stanica.sk
  • V roku 2024 budú vypracované viaceré projektové dokumentácie
  • Železnice plánujú rekonštruovať 37 budov

Ak cestuješ vlakom pravidelne, určite si si všimol, že na viacerých miestach prebiehajú rekonštrukčné práce. Tie sa týkajú nielen tratí, ale aj výpravných budov či objektov, ktoré sú v správe Železníc Slovenskej republiky. Mnoho budov však od svojho vzniku neprešlo žiadnou veľkou rekonštrukciou a pohľad na ne prirodzene vyvoláva otázku, kedy a či sa tak vôbec niekedy stane. 

Do procesu rekonštrukcie však vstupuje viacero faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Medzi nimi napríklad aj skutočnosť, že niektoré budovy sú národnou kultúrnou pamiatkou. Spýtali sme sa preto železníc, ktoré budovy v najbližšom období čaká rekonštrukcia. 

Železnice Slovenskej republiky majú vo svojej správe viac ako tisíc objektov. Medzi nimi sú železničné či pohraničné stanice, odbočky, výhybne, zastávky či prekladiská. Kým železničných staníc je 291, tých pohraničných je 22. 

počet budov
zdroj: Železnice Slovenskej republiky

Za posledných desať rokov prešli niektoré zo staníc rekonštrukciou vnútorných priestorov výpravnej budovy. Boli to Trenčianska Teplá, ŽST Zvolen, ŽST Trnava, ŽST Myjava, ŽST Tatranská Polianka, ŽST Spišská Nová Ves, NŽST Martin, NŽST Pribeník.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Uzol Žilina , SME, yimba.sk

Najnovšie videá

Trendové videá