„Neľutujem“, tvrdí muž, ktorý si kúpil pizze za 3 miliardy eur. Platil bitcoinami

  • Programátor Laszlo Hanyecz kúpil pizzu bitcoinami, a to v hodnote 3,8 miliárd amerických dolárov
  • Všetko sa začalo transakciou dvoch veľkých pízz za 10-tisíc bitcoinov
  • Programátor ale tvrdí, že nič neľutuje a uvádza, že pre neho to bolo jedlo zadarmo
Pizza bitcoin
Unsplash/ Executium/ Klara Kulikova
  • Programátor Laszlo Hanyecz kúpil pizzu bitcoinami, a to v hodnote 3,8 miliárd amerických dolárov
  • Všetko sa začalo transakciou dvoch veľkých pízz za 10-tisíc bitcoinov
  • Programátor ale tvrdí, že nič neľutuje a uvádza, že pre neho to bolo jedlo zadarmo

Obchodovanie s bitcoinami prináša neraz bizarné situácie, stačí jediný tweet Elona Muska a ich cena dokáže prudko stúpnuť alebo klesnúť. Vďaka týmto kryptomenám sa niektorí ľudia stali milionármi a iní si zas búchajú hlavu, že bitcoiny predčasne predali.

To však nie je prípad programátora Laszla Hanyecza, ktorý za pizzu utratil bitcoiny v hodnote dnešných 3,8 miliárd amerických dolárov (približne 3,10 miliárd eur). Henyecz, ale odkazuje, že „neľutuje.“

Do predaja sa dostalo pivo, ktoré chutí ako apokalypsa. Je naozaj hnusné, má upozorniť na klimatickú zmenu

Dve pizze za 10-tisíc bitcoinov 

Prípad milovníka pizze pripomenula americká verzia portálu The Sun. Utrácanie za pizzu sa odohralo pred 11 rokmi. V máji 2010 našiel 19-ročný kalifornský študent Jeremy Sturdivant na internete inzerát, ktorý ponúkal za dodanie dvoch veľkých pízz 10-tisíc bitcoinov.

Milovníkom pizze, ktorý ponúkal odmenu, bol obyvateľ Floridy programátor Laszlo Hanyecz. Ten dokonca kódoval program, ktorý umožnil fanúšikom bitcoinu ťažiť menu pomocou grafických kariet ich počítača (GPU).

„Mám rád potraviny ako cibuľa, paprika, klobása, šampiňóny, paradajky, feferónky atď. Proste štandardné veci, žiadna „záludná“ ryba, ani nič podobné. Tiež mám rád bežné syrové pizze,“ cituje Henyeczovu ponuku Independent.

zdroj: Unsplash/André François McKenzie

Sturdivant ponuku využil a Henyeczovi poslal dve pizze (syrová a „extra“) od spoločnosti Papa John’s. Táto transakcia sa do histórie zapísala ako prvý fyzický nákup uskutočnený bitcoinmi. Na pamiatku legendárnej transakcie sa 22. máj volá Bitcoin Pizza Day (Bitcoinový pizza deň). 

„Neľutujem to. Myslím si, že je skvelé, že som sa takýmto spôsobom dostal do ranej histórie bitcoinu,“ povedal dnes tridsaťročný mladík pre The Sun. Hanyecz uviedol, že nemohol tušiť, akým veľkým globálnym fenoménom sa bitcoin stane.

Za celé leto minul bitcoiny v hodnote 3,8 miliárd 

Bitcoiny mali vtedy hodnotu 41 amerických dolárov (približne 33,43 eur). Na trh boli síce uvedené už v roku 2009, ale až začiatkom roka 2011 začali dosahovať hodnotu voči doláru 1:1.

Ako vnímaš Bitcoin?

Ani kalifornský študent sa vďaka nim nestal milionárom. Svoje bitcoiny minul na cestovanie. Dnes by týchto 10 000 bitcoinov malo hodnotu 365 miliónov dolárov (približne 297,62 miliónov eur). Za túto sumu si mohol kúpiť luxusné nehnuteľnosti, jachty či lietadlá.

 „Nikdy by som si nemyslel, že rovnaký počet bitcoinov bude dosahovať hodnoty, za ktoré sa dajú zaobstarať nehnuteľnosti,“ uviedol Sturdivant ešte v roku 2018 pre The Telegraph. „Keby som to považoval za investíciu, mohol by som vydržať o niečo dlhšie.“

Podľa Market Watch, programátor v to leto minul ďalších 100-tisíc bitcoinov len na pizzu, tie by mali hodnotu 3,8 miliárd americký dolárov. „Chcel som robiť túto vec s pizzou, pretože pre mňa to bola pizza zadarmo,“ vysvetlil programátor.

 „Keď som to zakódoval a vyťažil bitcoin, mal som pocit, že som v ten deň vyhral,“ vysvetlil Hanyecz. „Bol som rád. Povedal som si, že človeče, dal som dohromady tieto GPU, teraz idem ťažiť dvakrát rýchlejšie. Budem len jesť jedlo zadarmo. Už ho nikdy nebudem musieť kupovať.“

Programátor sa pre Cointelegraph vyjadril, že je presvedčený, že keby si práve on nezakúpil pizzu, spravil by to niekto iný a možno s nejakým iným produktom. 

Zdroje: The Sun, Independent, The Telegraph, Market Watch, Cointelegraph 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK