Nemá ani bakalára, no o financiách informuje odborníkov i celý svet. Ročne si tým zarobí desiatky tisíc dolárov

  • Nathan Tankus odišiel zo školy a začal verejne komentovať dianie vo svete peňazí
  • Pozorne ho sledujú ekonómovia z Wall Street, Fed-u či ministerstvo financií
  • Správy od neho prinášajú aj svetové médiá ako Bloomberg, New York Times a Wall Street Journal
Nathan Tankus peniaze
Unsplash/ Thought Catalog a Twitter/ účet Nathana Tankusa
  • Nathan Tankus odišiel zo školy a začal verejne komentovať dianie vo svete peňazí
  • Pozorne ho sledujú ekonómovia z Wall Street, Fed-u či ministerstvo financií
  • Správy od neho prinášajú aj svetové médiá ako Bloomberg, New York Times a Wall Street Journal

Na prvý pohľad podivný, bacuľatý mladík, s umasteným účesom ako zo starých čias, ktorý má 28 rokov a nedokončil ani bakalárske štúdium na vysokej škole. V skutočnosti však ide v odbornej brandži o jedného z najsledovanejších komentátorov zo sveta financií a ekonomických otázok.

Jeho názory si pozorne všímajú ľudia z Wall Street, Fed-u, ministerstiev, ekonomickí odborníci od republikánov, demokratov i svetové, ekonomické médiá ako Wall Street Journal, Bloomberg či New York Times, ktoré jeho názory niekedy publikujú alebo minimálne s nimi ďalej pracujú.

zdroj: zimbio.com

Mladík Nathan Tankus je skutočný úkaz, z ničoho nič, doslova odniekiaľ z internetu, na ktorom v roku 2015 jednoducho začal verejne komentovať ekonomické dianie. Vtedy samozrejme netušil a ani to nerobil s cieľom, že sa behom pár rokov vypracuje na uznávaného komentátora aj medzi odborníkmi a že jeho názory mu budú zarábať desiatky-tisíc dolárov ročne.

Podľa informácií, ktoré od Tankusa zisťoval Bloomberg, si mladý Američan ročne svojim písaním zarobí 45 000 dolárov a ďalších zhruba 20 000 by si ešte zarobiť vedel. „Zmenilo sa to na pohodlne, plne platiacu kariéru,“ odpovedal Nathan Tankus, s tým, že ešte vidí v tomto smere priestor pre rast i lepšie financie.

zdroj: Flickr

Silné stránky: Sčítanosť, kvantita a rýchlosť

Mladík sa v ekonomických otázkach bez pochýb vyzná, hoci nemá na to vysokoškolské vzdelanie. Už na strednej rad za radom hltal vedomosti uznávaných ekonómov a ekonomických teoretikov. „Čítal som to znova a znova,“ opisoval svoje časy z mladosti.

Jeho učitelia zmenili finančnú krízu na učenlivý okamih. Počas svojej letnej dovolenky v roku 2009 sa zaoberal monetárnou históriou USA, magisterským dielom konzervatívnych ekonómov Miltona Friedmana a Anny Schwartzovej. Krátko nato si osvojil všeobecnú teóriu zamestnanosti, úrokov a peňazí liberála Johna Maynarda Keynesa,“ opisuje zrod ekonomického génia Bloomberg.

Ak si nič podobné nečítal a neovládaš, na podobnú kariéru, ako slušne platený ekonomický komentátor, asi zabudni.

OKTAGON: Kto je kráľom MMA v našich končinách?
Reklama
Sleduj nové video
Reklama
Sleduj nové video
Sleduj nový športový kanál Fortuna Sports! Všetko podstatné zo sveta športu na jednom mieste. S Fortuna Sports ti neujde žiadna športová novinka.

Ďalšie výhody ukázať sa ponúkol mladíkovi samotný internet, ktorý dáva možnosť verejne sa vyjadriť všetkým, celému svetu, a to ihneď. Vďaka internetu sa dnes obzvlášť kladie dôraz na rýchlosť a aktuálnosť a práve to je podľa kritikov i samotného Tankusa jedna z jeho hlavných silných stránok.

Na overovacích údajoch záleží menej ako kedykoľvek predtým. Tankus naplno využil nedostatok webu, kde ostrý a rýchlo prednesený argument na tému du jour – nech už je akýkoľvek – môže mať väčší dopad ako recenzovaný článok v Quarterly Journal of Economics alebo v American Economic Review,“ okomentoval Tankusov úspech presadiť sa ekonomický žurnalista a editor Bloomberg Peter Coy.

Ďalšou silnou stránkou okrem rýchlosti je množstvo obsahu, ktoré Tankus produkuje. Keď napríklad Fed (Federálny rezervný systém) začal oznamovať množstvo mimoriadnych opatrení pre záchranu americkej ekonomiky pred pandémiou, Nathan Tankus napísal k tomu za mesiac 21 rozsiahlych článkov. Sám priznáva, že bol kvôli tomu hore aj do 6 rána.

Na Slovensku o prácu v roku 2021 príde ďalších 10 000 ľudí. Ekonomika bude raketovo rásť, no aj nezamestnanosť

Môžete byť skvelým akademikom, ale ak nepíšete neustále, nemusíte byť v mysli ľudí ako niekto, komu by chceli položiť otázku. Píšem toľko, že ľudia vždy majú čo vyzdvihnúť,“ tvrdí sám Tankus.

Do školy sa vráti. No ekonomiku ani žurnalistiku študovať nejde

Tankus pre Bloomberg taktiež priznal, že sa plánuje opäť vráti do školy, spraviť si titul, no nemalo by ísť o ekonomický odbor, ako si niektorí možno myslia. Záujem má údajne o právo, a to v anglickom Manchestri.

právo
zdroj: Unsplash/Ben Rosett

Tankus okrem univerzity v New Yorku študoval chvíľu aj na univerzite v kanadskej Ottawe, kde ale nepokračoval kvôli „problémom s finančnou pomocou,“ ako sám uviedol.

Dnes by si vďaka svojej ekonomicko-žurnalistickej práci, ktorá ho preslávila vo svete popredných ekonómov, na podobné ťažkosti už možno nesťažoval. V zákulisí sa hovorí aj zaujímavých pracovných ponukách, ktoré má na stole – či už zo sveta popredných, veľkých médií, bánk alebo rôznych organizácii.

Kam sa budú kroky mladého, „nevzdelaného,“ ekonomického komentátora uberať, je zatiaľ otázne. Bude pokračovať vo svojom písaní alebo sa stane jeho novým svetom právo?

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá