Nemá jedinú politickú stranu a na minciach podobizne pokémonov. Spoznaj fascinujúce Niue

  • Ďaleké, izolované a občas bizarné
  • Také je Niue, ktoré sľubuje skutočnú cestu v čase
  • Ukážeme ti jeho najväčšie a najpodivnejšie tajomstvá
erb Niue / ľudia sa kúpu na pláži v Niue
Zetpe0202, CC0, via Wikimedia Commons & Lagalugah at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
  • Ďaleké, izolované a občas bizarné
  • Také je Niue, ktoré sľubuje skutočnú cestu v čase
  • Ukážeme ti jeho najväčšie a najpodivnejšie tajomstvá

Niue. Čo si myslíš, je to zviera, kvet či nebodaj nejaké exotické jedlo?

Nič z toho. Je to jedna z 195 krajín sveta. Leží v južnej časti Tichého oceánu, v trojuholníku, ktorý okolo nej vytvorili Tonga, Samoa a Cookove ostrovy.

Tvorí ju jediný ostrov, no nie hocijaký, ale jeden z najväčších vyvýšených koralových atolov na Zemi.

Domovom ho nazýva len asi 1 700 obyvateľov. Oveľa viac Niuečanov žije mimo svojej krajiny než v nej. Utekajú najmä na Nový Zéland, ktorého sú občanmi. Nedivíme sa im, na malom ostrove majú veľmi málo príležitostí. 

Žijú z predaja známok 

Niue čelí podobným problémom ako iné ostrovné mini štáty v Tichom oceáne. Je izolované vodou, veľmi vzdialené a navyše nemá žiadne prírodné zdroje. Takmer všetko musí dovážať. Krajina stále viac minie, než zarobí, a je dosť závislá od pomoci z vonku, najmä z Nového Zélandu. 

Zanedbateľný priemysel tvorí niekoľko malých tovární, kde spracovávajú marakuju alebo vyrábajú limetkový olej, med a kokosovú smotanu. Väčšinu vyvážajú spolu s loďami a člnmi či optickými prístrojmi.

Financie do štátnej pokladne získava aj predajom domén s koncovkou .nu. Kupujú ich najmä Holandsko, Belgicko či severské krajiny, v ktorých jazyku slovo „nu“ znamená „teraz“.

Záujem však môže prísť aj odinakiaľ, napríklad z Francúzska. Vo francúzštine totiž „nu“ znamená nahý. Akurát si nevieme predstaviť, ako by silne veriaca a tradičná krajina predýchala prenájom domény porno priemyslu.

Ďalším významným a netypickým zdrojom príjmu je predaj poštových známok zahraničným zberateľom. Malý štát nimi vyvolal i kontroverziu. Pri príležitosti britskej kráľovskej svadby Princa Williama a Kate Middleton vydali známku, na ktorej je dvojica vyobrazená.

Známky sa predávajú ako párové, no dajú sa stredom odtrhnúť a rozdeliť. Spolu s párom. Kate a Williama tak môžu „predávať“ aj každého zvlášť. Kate navyše stojí menej.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Acheter-Or-Argent.fr – France (@acheterorargent)

Pekným zberateľským kúskom môžu byť aj mince, najmä tie, na ktorých sú pokémoni. Pikachu, Bulbasaur, Charmander, Squirtle a Meowth ale malému národu nestačili. Kreatívne sa vyhrali aj v ďalších sériách so Star Wars či hrdinami z rozprávok Disney. 

Dnes majú dosť vysokú hodnotu, niektoré stoja na internete aj 1 000 dolárov. To aby si išiel skúsiť šťastie na ostrov, kde sú vraj nejaké stále v obehu. Konkurenciu nebudeš mať veľkú, Niue patrí k najmenej navštevovaným krajinám sveta.

Príjem z turizmu by sa im však zišiel, i preto, že viac ako 2 roky návštevníkov nevítali vôbec. Čas bez nich ostrov využil na regeneráciu a prípravu konceptu udržateľného cestovného ruchu. Nekontrolovaný turizmus by totiž mohol napáchať nenapraviteľné škody na neskutočnom prírodnom bohatstve Niue.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Niue Island, Britannica, GSP, Internet Stiftelsen, Niue Pocket Guide, BBC, AWOL, TodayFM, IDA, ElectionGuide , MVZ, New York Times, FB/Niue Tourism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá