Jedna z najsilnejších armád Európy môže čoskoro otvoriť svoje brány aj pre Slovákov

  • Armáda čelí veľkým personálnym nedostatkom
  • Návrhu sa nebráni ani opozícia, avšak pripomína zložité technikálie návrhu
Nábor vojakov, záverečný nástup vojakov, ktorí sa zúčastnili na medzinárodnárodnom vojenskom cvičení Slovenský štít 2019 v priestoroch Centra výcviku Lešť
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Ján Krošlák
  • Armáda čelí veľkým personálnym nedostatkom
  • Návrhu sa nebráni ani opozícia, avšak pripomína zložité technikálie návrhu

Nemecký minister obrany Boris Pistorius začiatkom týždňa navrhol otvoriť nemeckú armádu Bundeswehr pre ľudí zo zahraničia. „Neboli by sme prvé ozbrojené sily v Európe, ktoré by to urobili,“ povedal nedávno Pistorius.

Podľa nemeckého ministra je totiž v Nemecku veľa ľudí, ktorí sú druhou alebo až treťou generáciou a pritom nemajú nemecké občianstvo, upozorňuje na to portál Welt.

Koaličná politička FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermannová a predsedníčka Výboru pre obranu v Bundestagu rovnako s návrhom súhlasí, pričom dodala, že je otvorená prijatiu vojakov bez nemeckého pasu do ozbrojených síl. „V podstate musíme pri hľadaní vhodných mladých ľudí, ktorí sú ochotní slúžiť v Bundeswehri, rozmýšľať oveľa európskejšie,“ uviedla pre noviny Rheinische Post.

Návrhu sa nebráni ani opozícia

Proti návrhu sa nepostavila ani opozícia. Johann Wadephul, podpredseda parlamentnej skupiny CDU/CSU pre obrannú politiku, je návrhu otvorený, avšak nastolil viaceré otázky, ktoré treba podľa neho pred schválením zodpovedať. „Umožniť občanom, ktorí nemajú nemecký pas, vstúpiť do Bundeswehru, nie je nová myšlienka,“ povedal podpredseda druhej najväčšej politickej frakcii v nemeckom parlamente.

Podľa neho visia otázniky aj nad tým, pre koho sa táto možnosť otvorí. „Vzťahuje sa táto možnosť len na občanov členských štátov EÚ alebo NATO, alebo aj mimo nich? Je potrebná úplná znalosť nemeckého jazyka?“ pýta sa Wadephul.

Ako pripomína opozičný politik, o návrhu uvažovala už aj bývalá ministerka Ursula von der Leyenová (CDU), dnes už predsedníčka Európskej komisie. „V zásade je táto myšlienka správna, ale kľúčovou otázkou je, ako sa to zorganizuje,“ uzavrel Wadephul.

Nemecký minister obrany za posledné obdobie už viackrát varoval, že by Rusko mohlo o pár rokov zaútočiť na krajiny NATO. V najnovšom rozhovore pre denník ZDF však spresnil, že Nemecku v súčasnosti pravdepodobne nehrozí akútna vojna.

Ako sám dodal, momentálne sa riadi vetou: „Byť schopný viesť vojnu, aby sme nemuseli viesť vojnu.“

Podobne ako mnohé iné odvetvia hospodárstva, aj Bundeswehr trpí akútnym nedostatkom uchádzačov, pripomína portál Bayerischer Rundfunk. Minister momentálne preskúmava svoje vlastne stanovené ciele. Pred jeho funkčným obdobím si totiž stanovil cieľ 203 000 vojakov. V súčasnosti ich je dobrých 181 600, plus približne 81 600 civilných zamestnancov.

V súvislosti s nedostatkom vojakov sa preto v Nemecku začala diskusia aj o možnom vrátení povinnej vojenskej služby.

Problémy nemeckej armády

Len prednedávnom vplyvný nemecký generál Carsten Breuer uviedol, že Európa sa musí pripraviť na možnosť vojny s Ruskou federáciou. Breuer, ktorý je zároveň generálny inšpektor Bundeswehru (nemeckej spolkovej armády), varoval, že nemecká armáda nie je v súčasnosti pripravená na takúto konfrontáciu, problémom je slabá vybavenosť, ale aj pomalá reakcia.

Ako sme ťa nedávno informovali, o problémoch Bundeswehru svedčí aj fakt, že nemecké cvičiská neustále špiónujú neidentifikovateľné drony, s ktorými si nevie armáda poradiť. O ťažkostiach s lietajúcimi objektami má vedieť aj minister obrany Boris Pistorius, ktorý taktiež hovorí o potrebe prípravy na vojnu, no nedokáže zabezpečiť ani vzdušný priestor nad citlivými objektmi.

Zdroje: Rheinische Post, Welt, ZDF, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá