Nemecký regulátor odkázal občanom, ako znížiť spotrebu plynu až o 15 %. Obáva sa stopky od Ruska

  • Regulátor v Nemecku vyzval na včasnú údržbu plynových ohrievačov s cieľom znížiť spotrebu
  • Majú strach, že Rusko zastaví dodávky zemného plynu
plyn
Ilustračný obrázok, Unsplash/@ilsedriessen, Unsplash/@vadimpng
  • Regulátor v Nemecku vyzval na včasnú údržbu plynových ohrievačov s cieľom znížiť spotrebu
  • Majú strach, že Rusko zastaví dodávky zemného plynu

Pre obavy, že Rusko by mohlo zastaviť dodávky zemného plynu, šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví Klaus Müller vyzval obyvateľov krajiny, aby šetrili energiou a pripravili sa na zimu.

Majiteľov domov a bytov vyzval, aby urobili údržbu svojich plynových ohrievačov a radiátorov s cieľom maximalizovať ich efektívnosť.

„Údržba dokáže zredukovať spotrebu plynu o 10 až 15 percent,“ povedal pre sobotňajšie vydanie médií nemeckého vydavateľstva Funke Mediengruppe.

Pravidelná údržba

Rusko v júni zredukovalo toky plynu do Nemecka, Talianska, Rakúska, Českej republiky a na Slovensko. Nemecký vicekancelár Robert Habeck varoval pred tým, že Rusko by mohlo zablokovať plynovod Nord Stream 1 od 11. júla, keď sa má začať jeho pravidelná údržba.

Otázkou je, či nadchádzajúca pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1 sa nezmení na „dlhodobú politickú údržbu,“ povedal šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Dodal však, že v prípade zastavenia dodávok plynu budú osobitne chránené domácnosti a tiež nemocnice a domovy dôchodcov.

Nemecký výrobca chemických a spotrebných tovarov Henkel v sobotu uviedol, že uvažuje o nabádaní svojich zamestnancov, aby v zime pracovali z domu.

„Potom by sme mohli výrazne zredukovať teplotu v kanceláriách a zamestnanci by mohli normálne vykurovať svoje domy,“ povedal generálny riaditeľ firmy Henkel Carsten Knobel pre denník Rheinische Post.

Sila Európskej únie

Európska únia (EÚ) je však pripravená a po prvý raz v dejinách dováža väčšie množstvo plynu zo Spojených štátov ako z Ruska. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

„Nedávne prudké zníženie toku zemného plynu z Ruska do EÚ znamená, že toto je prvý mesiac v histórii, v ktorom EÚ doviezla viac skvapalneného zemného plynu z USA ako cez plynovodné potrubie z Ruska,“ uviedol Birol.

Zároveň podotkol, že Únia sa potrebuje pripraviť na zimu, a tak je znížený dopyt po ruskom plyne v EÚ logickým krokom po tom, ako Moskva znížila dodávky smerom do Európy.

plyn plynovod energetika
zdroj: TASR/František Iván

Výkonný orgán Európskej únie chce pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie, a preto vyhotovuje plán. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že iniciatíva bude stavať na krokoch EÚ s cieľom zbaviť sa ruského uhlia, ropy a zemného plynu a bude dopĺňať celoblokový tlak na urýchlenie rozvoja obnoviteľnej energie, ako je veterná a solárna energia.

„Pripravujeme núdzové plány pre Európu,“ povedala Von der Leyenová v českom meste Litomyšl. „Ceny energií sú vysoké. Ľudia, oprávnene, očakávajú, že s tým niečo urobíme,“ dodala.

Podľa Von der Leyenovej má byť pohotovostný plán hotový približne v polovici júla. Bude zameraný na dva kľúčové body vrátane „jasnej predstavy“ o tom, kde obmedziť ruské dodávky energie a ako to urobiť „inteligentným spôsobom“.

„Potrebujeme dobrý spoločný plán, aby energia alebo plyn prúdili tam, kde je to najviac potrebné,“ povedala Von der Leyenová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá