Nemocnica novej generácie v Boroch: Bude to budúcnosť slovenského zdravotníctva?

  • Pred necelým rokom na zoznam nemocníc Svet Zdravia pribudla regionálna nemocnica novej generácie v Michalovciach.
  • Dlhoočakávaný projekt naštartoval mnohé diskusie o Slovenskom zdravotníctve a onedlho sa začalo povrávať o novom projekte Penta Investments – prvej koncovej nemocnice novej generácie v Boroch.
nng-ba
ProCare
  • Pred necelým rokom na zoznam nemocníc Svet Zdravia pribudla regionálna nemocnica novej generácie v Michalovciach.
  • Dlhoočakávaný projekt naštartoval mnohé diskusie o Slovenskom zdravotníctve a onedlho sa začalo povrávať o novom projekte Penta Investments – prvej koncovej nemocnice novej generácie v Boroch.

Pod Penta Investments na Slovensku spadá dokopy 12 polikliník ProCare, 17 nemocníc Svet Zdravia a plán na vybudovanie novej celoslovenskej koncovej súkromnej nemocnice v Bratislave. Nemocnica novej generácie v Boroch má byť rovnako pokroková ako tá v Michalovciach, no väčšia a ešte modernejšia.

Plán nemocnice novej generácie znie ohromujúco –  400 lôžok, 14 moderných operačných sál, urgentný príjem novej generácie, 1 200 zamestnancov, zmluva so všetkými zdravotnými poisťovňami, priestor pre inováciu, dôraz na pacienta… Bory majú stáť aspoň 3-krát toľko ako Michalovce (čiže vyše 100 mil.€) a s výstavbou sa plánuje začať už tento rok.

Štát je v problémoch a sukromný sektor chce všetko uchmatnúť 

Liečiť v nej majú pacientov z celého Slovenska. Nápad pokrokovej nemocnice takéhoto rázu znie veľmi lákavo. Podľa recenzií Michalovskej nemocnice novej generácie toho však treba ešte veľa vylepšiť. Ľudia si sťažujú najmä na nepríjemný a neskúsený personál a problémový urgentný príjem a nedostatok personálu, ktoré mali byť jednými z ťažiskových služieb tejto súkromnej nemocničnej siete. Michalovský Svet Zdravia však stále ponúka inovácie, o ktoré štátne nemocnice doteraz ani nezakopl, napríklad náramky s kódmi pacienta, automat na výdaj liekov a tzv. plávajúce klastre.

Fakt, ako rýchlo sa Slovensku v posledných rokoch otvárajú nové súkromné nemocnice sa, dá považovať za alarmujúci. Štátne nemocnice, ktoré by nám mali byť garantované v istom štandarde sú v rozkladajúcich sa stavoch a ponúkajú zastaralé metódy vykonávané prevažne postaršími lekármi a sestrami, ktorých ani nie je dostatok.

Premiér Pellegrini však odmieta tvrdenia, že súkromné investície sú pre chod Slovenského zdravotníctva nevyhnutné. Podľa rezortu zdravotníctva aj samotného premiéra sa treba postaviť navzdor vlny súkromných zdravotných zariadení a vybudovať kvalitné štátne zdravotníctvo. Pripomína dôležitosť nového plánu prestavby nemocnice na Rázsochách, ktorá má byť odpoveďou na súkromnú Nemocnicu v Boroch. Štát teda plánuje vybudovať rovnako špičkovú štátnu nemocnicu, ktorá sa štandardom vyrovná súkromným zariadeniam. Podľa plánu sa vraj otvorí v roku 2022.

Zmení nová súkromná nemocnica verejnú mienku?

Ak sa postaví veľká koncová súkromná nemocnica v Boroch bolo by totiž aj hlavné mesto Slovenska odkázané na súkromné zdravotníctvo, nehovoriac o predpokladanej strate záujmu o okolité štátne nemocnice v Malackách a Skalici. Výstavbou štátnej nemocnice na Rázsochách by sa potenciálne „katastrofa“ mohla zažehnať – štátne zdravotníctvo sa tak má znovu postaviť na vlastné nohy a stať sa potenciálne kvalitnejším ako súkromné zariadenia.

Nemocnica v Boroch sa plánuje otvoriť v ten istý rok ako sa na Rázsochách pravdepodobne začne stavať. Čas, ktorý stojí medzi plánovaným otvorením oboch nemocníc však môže spraviť veľa s verejnou mienkou, kto vie ako by nová štátna nemocnica zmenila názory o štátnom zdravotníctve. Navyše je otázne ako po riadnych voľbách v roku 2020 plán výstavby Bratislavskej štátnej nemocnice prežije.

Zatiaľ, čo Penta čaká na stavebné povolenie a chystá začiatok výstavby ešte tento rok, štát sa musí najprv postarať o zbúranie torza budovy predošle plánovanej nemocnice, na ktoré ešte nie je vybratá firma. Do začiatku výstavby na Rázsochách zostávajú ešte roky. Dovtedy sa vraj máme tešiť na rekonštrukcie, nové prístroje a hygienické balíčky.

Sieť súkromných zdravotníckych zariadení Penty do veľkej miery ponúka bezkonkurenčné služby, ktoré však niečo stoja. Ak naozaj konkurenciu nemajú, do akej miery sú ich ceny opodstatnené? Štátne zdravotníctvo je v katastrofálnom stave, plesne, staré prístroje, nedostatok sestier aj špecialistov, ale aj nové prístroje, ktoré však nemá kto obsluhovať. Máme vôbec na výber medzi štátnym a privátnym zdravotníctvom? Ak to zašlo až sem, oplatí sa veriť v svetlú budúcnosť štátneho zdravotníctva a v sľuby dnešných politikov, alebo je rozumnejšie riešiť svoje problémy na súkromných klinikách?

Na druhú stranu Svet zdravia a ProCare nie sú bezvýhradne lepší ako štátne zdravotníctvo. Mesačne si ProCare vo svojich poliklinikách pýta 89€ a za ročné členstvo až 399 €, čo nie je práve lacné. Svet Zdravia má síce značnú výhodu v preplácaní od Dôvery (ale aj Všeobecnej Zdravotnej Poisťovne), no keďže ju Penta vlastní, vie si vytvárať zisk a vyplácať svojich akcionárov.

Slovák stále len čaká, no nič z toho…

Navyše Penta vlastní tiež sieť lekární Dr.Max, ktorých prevádzky umiestňuje aj do svojich polikliník a nemocníc. Pri tom, koľko peňazí ide každoročne do štátneho zdravotníctva, človek by čakal pekné prostredie a moderné prístroje od štátnych zariadení. No ak človek nemá na výber, je tragické, že za to musí platiť tak veľa.

Vyzerá to tak, že zatiaľ naše možnosti zostávajú takéto – platiť vysokú sumu sa za rýchle vybavenie a tak aj podporu hegemónie Penty alebo neplatiť a čakať v poradovníku ešte pred ordinačnými hodinami v komunistický priestoroch. Zdravie na Slovensku stojí, či už peňažne alebo časovo. Človek musí zvážiť svoje priority, očividne to však ani štátne, ani súkromne, nie je ideálne. Z čoho si teda má človek vyberať?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK