Na vrchole pandémie vyhodili upratovaciu službu. V nemocnici mali „dobrovoľne“ upratovať zdravotníci. Teraz žiadajú hlavu riaditeľa

  • Spoločnosť Hopos nemocnica vyhodila k 1. marcu. O dva dni do nemocnice nastúpilo 24 ľudí z novej firmy
  • Predtým ju mali upratovať zamestnanci nemocnice
  • Nová Firma Bubbu zmluvu ešte nemá a už pratá
Prešovská nemocnica
TASR/Maroš Černý
  • Spoločnosť Hopos nemocnica vyhodila k 1. marcu. O dva dni do nemocnice nastúpilo 24 ľudí z novej firmy
  • Predtým ju mali upratovať zamestnanci nemocnice
  • Nová Firma Bubbu zmluvu ešte nemá a už pratá

Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove od 1.marca nemal kto upratovať. Riaditeľ Ľubomír Šarník, ktorý nastúpil na svoju novú pozíciu len v decembri, nepodpísal zmluvu so spoločnosťou, ktorá nemocnicu upratovala už od roku 1989.

Šarník je vo funkcii poverený od júla, menovaný bol v decembri ministrom Marekom Krajčím. Na stoličke tam bude sedieť päť rokov. Podľa informácií Plus Jeden Deň bol dokonca obžalovaný pre zločin neodvedenia dane a poistného a pre prečin nezaplatenia dane a poistného.

31. januára 2019 ho okresný súd uznal za vinného. Šarník sa voči rozsudku odvolal, a preto zatiaľ verdikt nie je právoplatný. Bude o ňom rozhodovať Krajský súd v Prešove.

COVID automat sa dnes mení. 20 okresov je v čiernej farbe, pravidlá sa menia pre všetky okresy

Zdravotné sestry s handrou v ruke

Denník Korzár, ktorý prišiel ako prvý s informáciou o nepodpísaní zmluvy s upratovacou firmou uvádzal, že firma stiahla svoje stroje a ľudí, pričom je pravdepodobné hromadné prepúšťanie jej zamestnancov. Nemocnica nemala za upratovaciu službu žiadnu náhradu.

Podľa Korzára mali nemocničné priestory upratovať zdravotné sestry a ďalší personál. Nehovoriac o tom, že túto prácu navyše majú vykonávať v čase pandémie.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nový riaditeľ zmluvu nepodpísal kvôli tomu, lebo vraj nemocnica dokáže upratovať sama, a to lacnejšie ako by si mali platiť akúsi upratovaciu službu.  Zdravotné sestry si nedokážu predstaviť, že by túto prácu vykonávali popri všetkých povinnostiach, ktoré v súčasnosti majú s pacientmi nakazenými  koronavírusom.

Strach majú aj pacienti, ktorí sa boja, že nebude o nich dobré postarané. „Za normálnych okolností je to problém, teraz to môže byť veľký problém,“ povedal pre Korzár krajský poslanec Jozef Kanuščák (SaS).

Ministerstvo mlčí

To, že upratovacia služba Hopos končí  pre Korzár potvrdil aj jej riaditeľ Peter Duchyňa. „Je to pravda. My sme vyhrali verejnú súťaž na tri roky. Nový pán riaditeľ povedal, že odmieta podpísať zmluvu s vysúťaženou cenou a že z piatich miliónov ušetrí dva.“

Tragické zábery z nemocnice: Umierajúci pacienti, zničený personál. Slovenský lekár ukázal, ako vyzerá realita

Podľa jeho slov si dal si urobiť odborné vyjadrenie súdnym znalcom. „My tu pracujeme od roku 1989 a máme 79 zamestnancov. Prišiel a povedal, že túto zákazku dokáže urobiť so 46 ľuďmi, plus štyrmi na polovičný úväzok.“ Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ mlčí a túto skutočnosť zatiaľ nekomentovalo.

Za dva si situácia zmenila 

Situácia je dnes iná. Spoločnosť Hopos nemocnica vyhodila k 1. marcu. O dva dni do nemocnice nastúpilo 24 ľudí z novej firmy. Podľa denníka Korzár má ísť však len o dočasné riešenie.  Zarážajúce je, že pracovníci nemocnice podľa slov Šárnika (počas týchto dvoch dní) mali vraj vykonávať upratovanie dobrovoľne a za odmenu.

V stredu do nemocnice nastúpila košická firma Bubbu, ktorá má v nemocnici zotrvať mesiac. Korzár píše, že po tomto období Šarník chce, aby si Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove riešila upratovanie svojich priestorov vo vlastnej réžii. Firma Bubbu však nemocnicu pratá bez zmluvy. Cenová ponuka nie je známa, je však isté, že ju košická firma akceptovala.

Katastrofálny stav

Spoločnosť Hopos upratovala takmer s osemdesiatimi pracovníkmi 98 oddelení. Firma  Bubbu na to má 24 ľudí.  „Sme dočasný záskok na nevyhnutné veci, ktoré treba udržiavať. Potom si to bude nemocnica robiť vo vlastnej réžii,“ potvrdil pre denník nový dodávateľ upratovacích prác informácie, ktoré už avizovala aj FNsP.

Podpredseda slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay povedal, že situácia z pohľadu zamestnancov je neúnosná. Vyzval ministra zdravotníctva, aby ihneď odvolal riaditeľa prešovskej FNsP. Na odpoveď ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stále čaká.

Zamestnanci sú zhrození. „Bez komunikácie so zástupcami zamestnancov a prijímaním jednostranných nekompetentných rozhodnutí vedú niektorí manažéri nemocnice, aj fakultné, do katastrofálneho stavu. A to by mali byť výkladnými skriňami nášho zdravotníctva,“ dodal Szalay.

Zdroje: Korzár, Plus Jeden Deň

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech