Nemusíš ani vystúpiť z auta. Za benzín či diaľničnú známku zaplatíš načítaním „ŠPZ-tky“

  • Zjednodušiť platby za diaľničné známky či mýta, neobťažovať sa s platbami za tankovanie, parkovanie či jedlo v “drive-thru” reštauráciách
  • To je ambícia, s ktorou prichádza na európsky trh poľská spoločnosť Autopay
  • Prelomová aplikácia pre vodičov funguje na báze plne automatických a bezkontaktných platieb, ktoré sa realizujú na základe evidenčného čísla vozidla
Autoplay, TASR/Lukáš Grinaj, Autoplay
  • Zjednodušiť platby za diaľničné známky či mýta, neobťažovať sa s platbami za tankovanie, parkovanie či jedlo v “drive-thru” reštauráciách
  • To je ambícia, s ktorou prichádza na európsky trh poľská spoločnosť Autopay
  • Prelomová aplikácia pre vodičov funguje na báze plne automatických a bezkontaktných platieb, ktoré sa realizujú na základe evidenčného čísla vozidla

Autopay je rýchly automatický online a offline platobný systém. Ako prvá služba v rámci Európy využíva technológiu na výber elektronického mýta na mýtnych bránach. Vďaka Autopay môžu vodiči prechádzať mýtnymi úsekmi diaľnice medzi mestami bez zastavenia. Platí sa automaticky a úplne bezkontaktne, čo je v súčasnosti pri koronavírusovej pandémii v Európe veľkou výhodou. 

Autopay už úspešne funguje v Poľsku a má ambíciu priniesť svoj unikátny softvér aj do ďalších krajín. Pri systéme Autopay stačí, ak sa užívateľ zaregistruje cez webstránku alebo aplikáciu a spáruje svoj profil s platobnou kartou. Toto riešenie je natoľko univerzálne, že v Poľsku ho integrovali už dve bankové inštitúcie priamo do svojich mobilných aplikácií.

dialnica cesty kolona
zdroj: TASR/Jakub Kotian

 „V súčasnosti má každá krajina svoje vlastné riešenie vyberania diaľničných poplatkov. To však núti vodičov, ktorí cestujú medzi jednotlivými štátmi, aby sa vopred oboznamovali s miestnymi pravidlami a dodržiavali ich. My chceme vytvoriť systém, ktorý umožní pohybovať sa po celej Európskej únii pomocou jednej aplikácie bez dopravných zápch na diaľničných mýtnych bránach, bez nálepiek na oknách, bez stresu a navyše pri nižších emisiách,“ hovorí Miłosz Kurzawski, člen predstavenstva spoločnosti Autopay.

Ako by to fungovalo na Slovensku?

Autopay ponúka oveľa viac ako len  nákup elektronickej diaľničnej známky. „Máme ambíciu vytvoriť komplexný systém pre automatické platby autom, kedy sa evidenčné čísla budú využívať ako nástroj na vykonanie transakcie tak, ako to poznáme pri platbe kartou alebo mobilom. Vďaka ŠPZ-tke budete môcť zaplatiť diaľničné poplatky, parkovné, benzín či vykonať platby v ‚drive-thru’  reštauráciách,“ približuje riešenie Bartłomiej Gast, člen predstavenstva spoločnosti Autopay. 

Pixabay
zdroj: Pixabay

V prípade mýtnych brán s rampami, ako to  poznáme napríklad z Chorvátska, zariadenia nainštalované na bránach prečítajú evidenčné čísla a automaticky zdvihnú rampu. Celé to zaberie len 3 sekundy. Poplatok pritom vodič zaplatí až po ukončení jazdy po diaľnici. V budúcnosti by si šoféri vďaka tejto jednej aplikácii mohli kúpiť napríklad slovenskú alebo maďarskú diaľničnú známku, zaplatiť ňou za benzín, naftu alebo parkovné bez toho, aby museli používať platobnú kartu. Na cenách sa nič nezmení, zostanú také, aké zadajú poskytovatelia týchto služieb. 

Novinka by pomohla aj pri parkovaní v Bratislave 

Aplikácia Autopay by mohla pomôcť napríklad aj s riešením veľmi diskutovanej parkovacej politiky v Bratislave. Táto nová technológia výberu platieb totiž ponúka aj možnosť uhrádzať poplatky za mestské parkovanie. Inteligentné brány namontované v uliciach by umožňovali voľný prechod pre rezidentov. Ľuďom bez trvalého pobytu by zasa účtovali poplatok, čo by ich motivovalo nechať svoje autá zaparkované na záchytných parkoviskách mimo centra mesta.

zdroj: Autopay

Systém Autopay už úspešne funguje v susednom  Poľsku. Tamojší vodiči môžu túto technológiu využívať na diaľniciach medzi veľkými mestami na juhu krajiny (Krakov – Katovice – 80 km) a na severe (Toruń – Gdansk – 150 km). Už čoskoro budú môcť naši severní susedia platiť aplikáciou aj za umývanie áut vo vybraných samoobslužných „umyvárkach“. Auto si tak prídu vyčistiť bez obavy, či majú vo svojom vrecku dostatok hotovosti.

Vďaka Autopay menej emisií z výfukov

Mnoho európskych krajín zápasí so zápchami pred mýtnymi bránami, čo sa výrazne podpisuje aj na kvalite ovzdušia. Kým vodiči zbytočne strácajú čas čakaním v zápche, ich autá produkujú výfukové emisie.  Ak vynásobíme čas strávený v kolónach miliónom automobilov na európskych cestách, dostaneme obrovské množstvo škodlivých plynov, ktoré by sa vďaka technológiám zabezpečujúcim plynulú premávku, akou je aj Autopay, do ovzdušia nedostali. 

Pred pár týždňami získala táto technológia dokonca dve prestížne ocenenia – Fintech Future za technológiu s najväčším rozvojovým potenciálom a Zlatý bankár 2020 v kategórii Fintech Innovation.

Zdroj: Autoplay

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK