Nemusíš byť vždy tou najmúdrejšou osobou v miestnosti

  • Mudrlantov pozná každý z nás. A nech sú akokoľvek inteligentní, nikdy nechcem byť jedným z nich.
pexels-photo-26939-1
  • Mudrlantov pozná každý z nás. A nech sú akokoľvek inteligentní, nikdy nechcem byť jedným z nich.

Neviem, aké vysoké je moje IQ. Možno je priemerné, možno nadpriemerné. Ak mám byť úprimný – nikdy som to nezisťoval. Neviem ani, prečo by som to robil, a načo by mi to bolo.

Nikdy som sa necítil byť múdrejší ako všetci ostatní. Nemyslím si o sebe, že som nejaký génius, ktorý by vymyslel niečo prelomové a navždy zmenil svet. Nie som ani ten typ človeka, ktorý musí mať vždy pravdu. A ani taký nikdy nebudem.

chess-game-strategy-intelligence-52993

zdroj: static.pexels.com

Viem, že väčšina ľudí by si to s nimi vymenila. Oni predsa vždy všetko vedia. Sú najmúdrejší. Majú rešpekt, obdiv a uznanie a nikto si netrúfne im protirečiť. Možno by si aj ty chcel patriť medzi najmúdrejších ľudí v miestnosti. Pre mňa sú to však len mudrlanti.

Je mi jedno, či sú múdri. Ale to, že sú presvedčení o svojej výnimočnosti až tak, že ignorujú ostatných, z nich robí hlupákov. Pýtaš sa prečo? Pretože prichádzajú o to najcennejšie – o spoluprácu. A spolupráca je kľúčová. Veď sa aj hovorí: viac hláv, viac rozumu.

Len sa nad tým zamysli. Kto by už len chcel spolupracovať s niekým, kto dáva ostatným najavo, že je najmúdrejší zo všetkých? Kto by už len chcel pomôcť niekomu, kto si o sebe myslí, že nad neho nie je? A čo je oveľa horšie, týchto ľudí by tvoj názor – nech by bol akokoľvek prínosný – vôbec nezaujímal. Pretože sú najmúdrejší.

pexels-photo-129927zdroj: static.pexels.com

Takýto typ človeka som, žiaľ, stretol skoro všade. V každej škole, v kapelách, na pracoviskách. Vždy je tam niekto, kto chce, aby si vedel, že je múdrejší ako ty. Niekto, kto musí mať pravdu za každú cenu. Niekto, kto musí dominovať v každej situácií.

Títo ľudia si však neuvedomujú, že potláčajú akúkoľvek kreativitu a prínos, a škodia nielen sebe, ale všetkým (najmä ak sú vo vedení). Nedajú priestor nikomu inému. Nezaujímajú ich riešenia, s ktorými prišiel niekto iný. Nepoznajú, čo je to brainstorming a neuvedomujú si, že takáto ignorácia môže znamenať jasnú smrť pre každý jeden projekt.

Naozaj nechcem byť najmúdrejší človek v miestnosti. Chcem byť radšej priemerný človek, no s otvorenou mysľou. Taký, ktorý vypočuje ostatných a dovidí ďalej, ako po špičku svojho nosa.  Pretože viem, že takýto prístup mi dá viac priestoru na to, aby som niečo naozaj dokázal, a nie si len slepo dokazoval, že som génius.

zdroj titulnej fotografie: static.pexels.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech