Nenávidíš homosexuálov? Možno ťa vnútorne priťahuje rovnaké pohlavie, hovorí nová štúdia

  • Nová štúdia tvrdí, že homofóbia môže vychádzať z vlastných nevyriešených sexuálnych problémov
  • Vedcom do karát hrá aj realita - existujú prípady verejne známych ľudí, ktorí vystupovali proti LGBT+ a sami nimi boli - stalo sa to v Maďarsku, ale aj našim kotlebovcom
christian-buehner-Spa5VztT6_8-unsplash
Unsplash/Christian Buehner
  • Nová štúdia tvrdí, že homofóbia môže vychádzať z vlastných nevyriešených sexuálnych problémov
  • Vedcom do karát hrá aj realita - existujú prípady verejne známych ľudí, ktorí vystupovali proti LGBT+ a sami nimi boli - stalo sa to v Maďarsku, ale aj našim kotlebovcom

Najhlasnejšie vraj kričí ten, kto je najviac vinný. Nová štúdia, o ktorej píše scientificamerican.com hovorí, že to môže platiť aj o homofóbii. Štúdia sa snaží prísť na koreň šikanóznemu správaniu voči ľuďom, ktorí majú homosexuálnu orientáciu.

Homofóbovia by sa tak mali pozrieť do zrkadla a snažiť sa prísť na to, odkiaľ pramení ich nenávisť, odkazuje štúdia. Zo získaných dát vyplýva, že ľudia, ktorí najvýraznejšie vystupujú proti homosexuálom, môžu mať sami skryté túžby voči osobám rovnakého pohlavia. Podľa vedcov môžu za homofóbne názory niesť zodpovednosť aj autoritatívni rodičia, ktorí majú taktiež podobné názory.

Súvisí podľa teba homofóbia s vlastnou sexuálnou orientáciou?

Spoluautor štúdie Richard Ryan, profesor psychológie na univerzite v Rochesteri hovorí, že intenzívne emócie voči homosexuálom by sme mali viesť k sebareflexii. Tento profesor tiež povedal, že mnoho ľudí sa cíti byť homosexuálmi ohrození, pretože sa sami obávajú vlastných impulzov. Rovnako zdôraznil, že ľudia so sklonmi k šikane môžu takýmto spôsobom prejavovať vlastné nedoriešené vnútorné problémy. Zároveň však zdôraznil, že ide len o jeden z dôvodov silne protihomosexuálnym náladám.

Kde sa berie nenávisť?

Počas výskumu účastníci vyberali dvojice fotografií s vyobrazením skrytých aj otvorených homosexuálnych párov, skúmali sa ich reakcie na osoby rôzneho pohlavia, ale zisťovali sa aj názory rodičov na homosexualitu a rodinné zázemie. Účastníci tiež zaznačovali vlastnú úroveň homofóbie, skúmala sa však aj tá, ktorú nepriznávali.  

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali dobré zázemie a otvorenejších rodičov, sú viac otvorení voči svojej orientácii. Vedeli zhodnotiť svoje vnútorné prežívanie sexuality s tým, čo sa od nich očakávalo. Ľudia, ktorí mali prísnu výchovu, to nedokázali tak dobre.

zdroj: Unsplash/Yoav Hornung

Títo účastníci tvrdili, že sú heterosexuálne orientovaní aj napriek zjavnej príťažlivosti voči rovnakému pohlaviu. Zároveň sa u nich prejavovalo aj nepriateľstvo voči inak orientovaným ľuďom. Podľa vedcov môže výskum pomôcť objasniť trestné činy z nenávisti, ale aj šikanu.

Realita výskum potvrdzuje

Tento vnútorný konflikt sa síce oficiálne potvrdzuje až teraz, v minulosti sa však po celom svete objavili prípady, ktoré to potvrdzujú. V Amerike sa stalo hneď niekoľko prípadov, kedy boli ľudia z čela „anti-gay“ organizácií prichytení pri sexuálnom či inom vzťahu s homosexuálmi.

Podobné prípady sa však stali aj v blízkosti Slovenska. Len na konci minulého roka prekvapil prípad maďarského konzervatívneho europoslanca Józsefa Szájera, ktorý sa objavil na zakázanom večierku v Bruseli, písalo aj idnes.cz. Na tomto večierku sa mali konať gay orgie. Sám sa pritom zasadil za to, aby v Maďarskej ústave bolo uvedené, že manželstvo je jedinečný zväzok muža a ženy.

LGBTI
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Podobný škandál má na svedomí aj ĽSNS. Na kandidátke kotlebovcov, ktorí obhajujú „tradičnú rodinu“ a bojujú proti LGBT+ ľuďom, sa objavila žena, ktorá so svojim manželom zverejnila veľmi zaujímavé inzeráty, písali topky.sk. „Ahojte : sme manželský Bi pár zo Zvolena On 179/96/32 rokov, Ona 172/63/30 rokov, hľadáme Bi dievčinu, mladého a štíhleho Bi muža(ale Bi sexualita nieje podmienkou)alebo párik s Bi ženou na stretnutia( prechádzky v prírode, opaľovanie, splav, chaty, spoločné výlety, radovánky) a krásny, nežný, romantický sex a milovanie. Máme radi milovanie v trojočke alebo štvorke, radi navštívime aj swingers párty. Ja manžel som mierne Bi, manželka je Bi zo všetkým čo k tomu patrí. Náš mail je ********@azet.sk,“ písalo sa v inzeráte. 

Podobné prípady sú známe aj z rôznych škandálov kňazov – v kostoloch vyzývali k odriekaniu a bojovali proti LGBT+, v skutočnosti však zneužívali deti, aj chlapcov. O sexuálnych škandáloch kňazov písal aj Plus 7 dní.

Time priniesol príbeh muža menom McKrae Game, ktorý dokonca šéfoval organizácii, ktorá sa zameriavala na konverznú terapiu. V skratke, snažil sa „vyliečiť“ gayov z homosexuality. Napokon však sám priznal svoju homosexuálnu orietáciu a celej LGBT komunite sa ospravedlnil.

Zdroje: scientificamerican.com, Topky.sk, Plus 7 dní, idnes.cz, Time

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech