Neobyčajná slovenská značka v sebe nesie rebéliu aj inakosť. Šatník „Pohanov“ by si natlačil do jedného kufra

  • Značka Pohan v sebe nesie náznak rebélie a inakosti
  • Ich oblečenie je v súlade s prírodou, využívajú materiály, ktoré dobre poznáme už stáročia
  • Z trhov a jarmokov sa presunuli do sveta internetu
pohan
pohan.sk
  • Značka Pohan v sebe nesie náznak rebélie a inakosti
  • Ich oblečenie je v súlade s prírodou, využívajú materiály, ktoré dobre poznáme už stáročia
  • Z trhov a jarmokov sa presunuli do sveta internetu

O neobyčajnej slovenskej značke Pohan sme už v minulosti písali. Rodinný podnik, ktorý si zakladá na priamom kontakte s ľuďmi a bol súčasťou jarmokov, nezastavila ani pandémia koronavírusu. Darí sa mu stále – prispôsobil sa novým podmienkam.

Zrušené trhy a jarmoky dali stopku mnohým remeselníkom, ktorí so svojimi stánkami obiehali Slovensko. Značka Pohan však pretrvala a pomyselné hodené poleno pod nohami jednoducho prekročila. „Sila nášho presvedčenia, že robíme veci dobre, nás posunula. Rozhodli sme sa viacej zviditeľňovať na internete,“ hovorí spoluzakladateľ Pohana Ivan Štosel. 

Prispôsobili sa podmienkam a viac času investovali do internetového obchodu. „Nejakou cestou sme sa museli uberať. Museli sme sa preorientovať na inú stratégiu, aby sme mali stále priazeň našich zákazníkov. Preklopili sme sa do tohto interaktívneho sveta, ktorý je celkom fajn,“ povedal ďalej Štosel. „Stále mám však pocit, že osobný kontakt s ľuďmi je najdôležitejší.“

Pohan má stále čo ponúknuť, a to nielen na e-shope, ale i v kamennej predajni v Nitre. „Sú stále nové a nové modely. Od začiatku roka si prenajímame veľký priestor neďaleko od nás, kde sme centralizovali našu výrobu,“ prezradil Ivan Štosel. Novú výrobňu otvorili v čase prepuknutia pandémie. „Trochu sme ostali v pomykove, či sme urobili dobre,“ doplnil.

Prvé oblečenie šili v menšej dielni. „Najskôr šila manželka, potom sa pridala kamarátka, a potom sme dlho mali krajčírske dielne v rodinných domoch u krajčírok, ktoré pre nás stále šijú. Zjednotili sme sa do jedného priestoru, bolo to efektívnejšie,“ vysvetľuje Štosel.

Z koníčka majú prácu na plný úväzok

 „Ivan si dal ušiť košeľu zo starej konopnej látky, chodil v nej úplne všade, ľudia sa ho začali vypytovať, kde takú košeľu zohnal alebo kúpil. Tak ktosi z nás povedal, keď ľudia také košele chcú, tak im ich dajme. Začali sme s jednou košeľou, potom som vyrobila tri, štyri a tak ďalej,“ povedala o ich začiatkoch v jednom z rozhovorov pre Startitup Janka Štoselová.

Z voľnočasovej aktivity sa pribúdajúcim časom a klientelou stala práca na plný úväzok. „Máme stále nové modely, stále niečo vyvíjame, no materiály sa nemenia. Dávame si vyrábať nové látky, chystáme sa na zimnú sezónu. Modely sú už pripravené,“ avizuje Štosel. Pohan začal taktiež spolupracovať s profesionálnymi fotografmi a viac sa zameriavať na marketing.

pohan značka
zdroj: pohan.sk

 

Výrobný proces začínajú spoločným návrhom modelu. Potom vypracujú strih a ušijú prvomodel, ktorý pripomienkujú, prípadne prerobia, až vznikne nový výrobok. „Prvotný strih sa potom vystupňuje do veľkostí a zaradí sa do výroby,“ dodala Štoselová. Dôležitou súčasťou výroby je aj pranie, prírodné materiály sa vyzrážajú a k zákazníkovi prídu už v požadovanej stálej veľkosti.

Patrili k slow fashion ešte skôr, než to bolo populárne

Rodinný podnik sa venuje výrobe oblečenia z prírodných materiálov už niekoľko rokov. Boli udržateľní ešte predtým, než sa o slow fashion začalo hovoriť vo veľkom. „Slová ako udržateľná móda som najskôr nepoznal. Dostal som sa k nim asi pred dvoma rokmi. Vtedy nás napadlo, že aj my sme súčasťou pomalej módy,“ povedal Štosel.

Ich výrobky sú totiž dlhotrvajúce. „Sú z kvalitných materiálov a nezaťažujú prírodu. Taktiež nepodliehajú módnym trendom ani krátkodobým výstrelkom,“ priblížil spoluzakladateľ slovenskej značky Pohan. „Sme minimalisti. Napríklad môj šatník by sa dal poskladať do jedného kufra, ktorý sa dá zobrať na palubu lietadla,“ hovorí s úsmevom Štosel.

Pohan
zdroj: pohan.sk

Pohan si zakladá na prírodných materiáloch s európskym pôvodom. Používajú najmä vlnu, konope a samozrejme ľan. Ten si tiež nevybrali náhodou. Môže sa pýšiť hneď niekoľkými vlastnosťami, pre ktoré je opäť obľúbený.

Ľanová tkanina má výbornú saciu schopnosť, teda veľmi rýchlo ťa zbaví potu a následne ho rýchlo púšťa von, čo je prínosné najmä v lete. V zime naopak udržiava pod oblečením teplo tela. Benefitom je taktiež to, že jeho prírodné vlákna nevytvárajú vhodné podmienky na množenie baktérií a spotený odev nepáchne, ako to býva pri iných typoch materiálov.

„No a bonusovou výhodou je pocit v ľanovom, či konopnom odeve, ktorý sa ťažko opisuje, preto vždy odporúčame to skúsiť na vlastnej koži,“ uzavrela Miška Šranková z Pohana.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá