Neočkovaní nedostanú kávu a nesadnú si do lietadla. Krajina zavádza skutočne prísne opatrenia

  • V dôsledku čoraz plnších nemocníc sa Francúzsko rozhodlo prijať prísne opatrenia
  • Ich základom je nutnosť očkovania
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Brian Asare,Mat Napo
  • V dôsledku čoraz plnších nemocníc sa Francúzsko rozhodlo prijať prísne opatrenia
  • Ich základom je nutnosť očkovania

Francúzsky parlament v nedeľu schválil zákon, ktorý sa dotkne všetkých neočkovaných osôb. Zmeny totiž znemožnia neočkovaným osobám vstup do všetkých reštaurácií, športových arén a na mnohé podujatia.

Všetci nad 16 rokov

K podobným krokom Francúzsko pristúpilo v snahe ochrany nemocníc, ktoré sa nachádzajú v situácii, kedy pribúdajú rekordné počty infekcií spôsobených vysoko nákazlivým variantom omikron, informuje France24.

Viac ako 76 % lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti je vo Francúzsku obsadených a denný nárast úmrtí sa pohybuje v stovkách obetí. Za posledný týždeň Francúzsko zaznamenalo viac ako 2 800 pozitívnych prípadov na 100 000 ľudí. Prijaté opatrenia sú preto tvrdšie.

Na vstup do reštaurácií, kín aj múzeí sa v krajine doposiaľ vyžadoval Covid pass či doklad o prekonaní ochorenia alebo negatívnom teste. Nové opatrenia však povoľujú návštevu vyššie uvedeného len v prípade, že je osoba plne zaočkovaná. Potvrdenie o očkovaní bude potrebné aj pre niekoľko diaľkových vlakov a všetky vnútroštátne lety.

Zmeny sa dotknú všetkých, ktorí majú 16 a viac rokov.

zdroj: unsplash/Mufid Majnun

Pokuty sa zvyšujú

Schválené zmeny tiež súvisia s ukladaním prísnejších pokút v prípade, že sa niekto preukázal falošným preukazom. V snahe obmedzenia podvodov zákon umožňuje aj kontrolu dokladov totožnosti, objasňuje ABC News.

Po novom bude môcť doklady kontrolovať okrem polície aj vedúci prevádzky či organizátor podujatia. Spraviť tak môže iba vtedy, ak má vážne podozrenie, že predložený dokument nepatrí osobe, ktorá ho predkladá. V takom prípade možno požiadať o preukázanie sa dokladom totožnosti.

Ak by sa podvod potvrdil, za prvý podobný priestupok sa bude ukladať fixná pokuta vo výške 1 000 eur. Doposiaľ pokuta dosahovala výšku 135 eur.

Zdroje: France24, ABC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá