Neočkovaní si budú platiť testy a stratia aj plat v karanténe. Ide o férovosť, tvrdí nemecký minister zdravotníctva

  • Nezaočkovaní Nemci si v budúcich mesiacoch riadne priplatia
  • Bezplatným testom a náhrade ušlej mzdy pri nútenej karanténe, je koniec
  • Pravidlá začnú platiť o polovice októbra a začiatkom novembra
  • Minister zdravotníctva tvrdí, že ide o férovosť, aby daňoví poplatníci nemuseli platiť náklady za neočkovaných
Nemecko
TASR/AP, Roman Hanc, Markus Schreiber
  • Nezaočkovaní Nemci si v budúcich mesiacoch riadne priplatia
  • Bezplatným testom a náhrade ušlej mzdy pri nútenej karanténe, je koniec
  • Pravidlá začnú platiť o polovice októbra a začiatkom novembra
  • Minister zdravotníctva tvrdí, že ide o férovosť, aby daňoví poplatníci nemuseli platiť náklady za neočkovaných

Nezaočkovaní Nemci si v budúcich mesiacoch riadne priplatia. Nemecký minister zdravotníctva avizoval rozhodnutie, že bezplatným testom a náhrade ušlej mzdy pri nútenej karanténe je koniec, uvádza Deutsche Welle.  

Nútená karanténa a strata mzdy bude platiť aj pre neočkovaných ľudí, ktorí sa vrátia z krajín označených ako „vysoko rizikové“ z hľadiska epidemiologickej situácie. Medzi tieto krajiny v súčasnosti patrí napríklad Veľká Británia, Turecko a časti Francúzska. Pri návrate z týchto krajín sú neočkovaní povinní podstúpiť karanténu trvajú najmenej päť dní, uvádza Reuters.

Pravidlá, vďaka ktorým nezaočkovaní obyvatelia Nemecka prídu o náhradu mzdy začnú platiť od 1. novembra.

Za testy si priplatia už budúci mesiac 

Bezplatné testy pre neočkovaných sa ale rušia už oveľa skôr. Ľudia, ktorí sa rozhodli neočkovať a nemali na to objektívne žiadny zdravotný dôvod si testy zaplatia už 11. októbra. Nariadenie bude platiť vo všetkých šestnástich spolkových krajinách.

Test je v súčasnosti vstupenkou do reštaurácií alebo na kultúrne podujatie. V niektorých spolkových krajinách si môžu majitelia prevádzok vybrať, či budú uznávať negatívne testy a vakcináciu pre vstup do podnikov, alebo či budú do svojich podnikov púšťať len zaočkovaných ľudí, prípadne ľudí, ktorí koronavírus prekonali.

Testovanie
zdroj: tasr/dpa/Matthias Balk

Zaočkovaní jedinci využívajú v Nemecku takzvané očkovacie pasy, vďaka ktorým majú množstvo výhod ako napríklad vstup do reštaurácií či bezplatné testy.

Očkovanie nie je v Nemecku povinné. Podľa oficiálnych štatistík je plne zaočkovaných 74 % dospelých v porovnaní so 72,3 % v celej Európskej únii. Podľa Our World in Data je to 63,18 % z celkovej populácie Nemecka oproti 61,58 % celej populácie v EÚ.

 

Ide o férovosť, tvrdí nemecký minister zdravotníctva 

Tieto opatrenia však majú ešte viac zvýšiť zaočkovanosť. Kritici opatrení ale namietajú, že to znamená fakticky povinné očkovanie, lebo ľudia si nemôžu dovoliť prísť o náhradu mzdy alebo neustále platiť testovanie.

Nemeckí minister zdravotníctva Jens Spahn nesúhlasí, a tvrdí, že je naopak neférové, aby daňoví poplatníci platili náklady za tých, ktorí sa zaočkovať nechcú.

„Mali by sme to vidieť inak,“ povedal Spahn na tlačovej konferencii. „Ide o férovosť. Tí, ktorí chránia seba a ostatných očkovaním, sa môžu oprávnene pýtať, prečo by sme mali platiť niekomu, kto skončil v karanténe po dovolenke v rizikovej oblasti.“

zdroj: TASR/AP, Fabian Sommer. Na snímke nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn

Nemecko doteraz vyplácalo náhradu mzdy ľudom, ktorí skončili v karanténe, či už išlo o ľudí, ktorí sa neskôr ukázali ako pozitívni ale aj pre tých, ktorí sa ukázali ako negatívni.

„Nejde o nátlak, ale o spravodlivosť,“ povedal minister pre Deutsche Welle. Spahn zdôraznil, že jeho strana kresťanských demokratov – CDU, je naďalej proti povinnému očkovaniu a občanom zostáva slobodná voľba.

Výnimku budú mať ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov 

Karl Lauterbach, ktorý zastupuje sociálnych demokratov z SPD, upozorňuje, že ľudia sa viac začnú vyhýbať karanténe, pretože osoba s nízkymi príjmami si nemôže dovoliť prísť o časť svojho príjmu.

Výnimku z prísnych pravidiel budú mať ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov zaočkovať nemôžu.

„Každý, kto nemôže byť zo zdravotných dôvodov očkovaný, má k dispozícii lekárske potvrdenie, ktoré to dokazuje,“ povedal bavorský minister zdravotníctva Klaus Holetschek.

Zdroje: Deutsche Welle, Reuters 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK