Neplaťte za energie, keď nás budú milióny, bude to lacnejšie. Iniciatíva Don’t Pay získava popularitu v celom svete

  • Chystá sa protest proti zvyšujúcim sa cenám energie
  • Podporu mu vyjadrujú tisícky ľudí
  • Môže sa zopakovať úspech protestov na konci éry Thatcherovej
hnutie dont pay uk, rozhádzané mince
Don't Pay UK, Unsplash/Josh Appel
  • Chystá sa protest proti zvyšujúcim sa cenám energie
  • Podporu mu vyjadrujú tisícky ľudí
  • Môže sa zopakovať úspech protestov na konci éry Thatcherovej

Jedným z najväčších problémov súčasnosti je rast cien, respektíve inflácia, ktorá ovplyvňuje životy každého z nás, keďže sa nám zvyšujú životné náklady.

Asi nikto nie je rád, keď za rovnakú položku každodennej potreby, akou je mlieko, chlieb či benzín, zaplatí každý týždeň viac peňazí. Blíži sa zima, ktorá so sebou prináša chladnejšie teploty, čo znamená, že ľudia začnú kúriť.

Keďže ceny energií sa taktiež zvyšujú, zákonite to bude viesť k navýšeniu výdavkov domácností. Tento problém je zásadný okrem iného aj vo Veľkej Británii.

Deutsche Welle informuje, že britská vláda už na začiatku apríla navýšila cenový strop za energie, teda maximálnu čiastku, ktorú si dodávateľ energií môže účtovať, o 54 %.

V súčasnosti teda cenový strop činí 2 328 eur ročne, avšak očakáva sa, že britský energetický regulátor Ofgem k 1.10. navýši tento strop na 3 970 eur, píše britský The Independent.

To sa britskej verejnosti pochopiteľne nepozdáva a na vyjadrenie nesúhlasu s týmto markantným zvýšením pristupuje k podobnému kroku, akým Briti na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia úspešne protestovali proti tzv. dane z hlavy, čo v konečnom dôsledku prispelo k pádu Železnej lady Margaret Thatcherovej.

Sky News pripomína, že aj pred viac ako tridsiatimi rokmi to začalo v malom rozsahu, ale viedlo to k tomu, že ľudia odmietli platiť. Približne 200 000 ľudí protestovalo na Trafalgarskom námestí 31. marca 1990 a došlo aj k nepokojom. Skončilo sa to tak, že britská vláda reagovala zrušením spornej dane.

Viac ako polovica britských domácností v palivovej chudobe

Výskumníci z University of York poukazujú na to, že viac ako polovica domácností v Spojenom kráľovstve, asi 15 miliónov ľudí, sa do januára 2023 dostane do palivovej chudoby, ktorá je definovaná tak, že domácnosti budú musieť minúť viac ako 10 % čistého príjmu na pohonné hmoty. 

Keďže ide o značnú časť populácie, ktorá by sa dostala do finančných problémov, Briti podľa The Independent ešte v júni založili hnutie Don’t Pay UK.

Jeho zakladatelia tvrdia, že skupina je nefinancovaným „hnutím obyčajných ľudí“ a ich požiadavkou na dodávateľov energie je, aby znížili účty na „cenovú dostupnú“ úroveň. Prevádzkovateľmi tohto hnutia je skupina aktivistov vystupujúcich anonymne.

Podmienkou pokračovania je miliónová podpora

The Guardian píše, že zástupcovia kampane tohto hnutia deklarovali, že v priebehu niekoľkých týždňov sa im podarilo získať viac ako 100-tisíc ľudí, ktorí sa zaviazali zrušiť od októbra svoje priame inkasá za plyn a elektrinu na protest proti raketovému rastu cien energií.

Okrem týchto 100-tisíc prísľubov Don’t Pay UK sa prihlásilo viac ako 31-tisíc ako aktivistov vo svojich komunitách a 3-tisíc sa pripojilo k 150 skupinám Don’t Pay po celej krajine. Informácie o výzve sa už šíria naprieč svetom, je tak veľmi pravdepodobné, že sa časom rozšíri aj do iných krajín. 

Pehal News prízvukuje, že zástupcovia Don’t Pay UK uviedli, že v prípade, ak sa pod ich iniciatívu do 1. októbra podpíše jeden milión Britov, tí, ktorí sa prihlásili, zrušia inkaso účtu za energiu, ak náklady na plyn a elektrinu zostanú vysoké a federálna vláda nebude „krízu adekvátnym spôsobom riešiť“.

V súvislosti s touto situáciou The Guardian informuje, že vo štvrtok sa dosluhujúci britský premiér Boris Johnson a minister financií Nadhim Zahawi stretli so šéfmi energetických spoločností, aby rokovali o ďalšom postupe v tejto otázke.

Johnson apeloval na energetické spoločnosti, aby pomohli zmierniť tlaky na životné náklady, ale dodal, že akékoľvek „významné fiškálne rozhodnutia“ prijme ten, kto ho budúci mesiac nahradí.

Ministerstvo financií uviedlo, že Zahawi a energetické firmy sa dohodli na „úzkej spolupráci“ v priebehu nasledujúcich týždňov, aby zabezpečili podporu verejnosti aj napriek rastúcim nákladom, ale nespresnili detaily.

Zdroje: Deutsche Welle, The Independent, University of York, The Guardian, Pehal News, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá