Policajti zadržali 17-ročného chlapca, lebo fajčil trávu. Nepokoje v Stuttgarte napokon pripomínali občiansku vojnu

  • Námestie Schlossplatz sa zmenilo na centrum odboja voči policajným zložkám
  • Polícia zatkla viac ako 20 ľudí
  • Najmenej 19 policajtov bolo zranených
  • Námestie Schlossplatz sa zmenilo na centrum odboja voči policajným zložkám
  • Polícia zatkla viac ako 20 ľudí
  • Najmenej 19 policajtov bolo zranených

Po tom, čo minulý týždeň došlo k roztržke medzi menšou skupinou mladých ľudí a políciou, sa odpor voči polícii za posledné týždne zväčšuje. Uviedol to policajný šéf Stuttgartu Frank Lutz. 

Agresivita v meste Stuttgart začala stúpať po tom, ako polícia vykonala protidrogovú raziu na párty a zadržala 17- ročného Nemca. Ten bol pre podozrenie z prechovávania drog vypočúvaný a viac ako 20 ľudí bolo zatknutých. 

Stúpajúce napätie medzi opitými ľuďmi vyvrcholilo v násilnosti voči policajtom, boli škody aj na majetku. Na svitaní sa situácia upokojila. Hasiči a dobrovoľníci začali s opravou poškodených výkladov obchodov a okolia. 

Nenávisť voči polícii 

Minulú noc sa skupina 100 až 200 ľudí  zhromaždila na jednom mieste a začala napádať policajtov ako odpoveď na zadržanie 17-ročného Nemca podozrivého z prechovávania drog. Väčšinou muži hádzali kamene a fľaše na políciu, rozbíjali okná policajných áut, niektorí povstalci hádzali aj rakety alebo kúsky dlažby.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @stuttgart.randale,

Ich počet počas noci rástol na 400 až 500 ľudí. Mnohí z nich sa pri útokoch maskovali. Polícia v jednom momente uviedla, že sa jej situácia vymkla spod kontroly. Do centra Stuttgartu bolo povolaných viac ako 200 policajtov, ktorí sa snažili zabrániť pokračovaniu násilností. 

Polícia vylúčila politické motívy

Po zásahu posily sa dav neskôr rozišiel v malých skupinách, ktoré naďalej pokračovali vo výtržníctve. Rabovali obchody, rozbíjali výklady, vykradli klenotníctvo aj obchod s mobilnými telefónmi. Celkovo vyplienili 9 obchodov a 14 ďalších zničili. 

Viac ako štyri a pol hodiny sa policajné zložky snažili potlačiť násilie. Miestny poslanec sociálnej demokracie Sascha Binder túto situáciu prirovnal k občianskej vojne. Napriek tomu polícia rázne vylúčila akýkoľvek politický motív týchto nepokojov. 

Za napätím medzi občanmi stojí podľa starostu Fritza Kuhna alkohol. Keďže boli kluby a diskotéky kvôli pandémii koronavírusu zatvorené, mnohí ľudia situáciu po dlhom čase nezvládli a tá eskalovala do extrému. Kuhn zároveň dodáva, že takéto správanie je neprijateľné bez ohľadu na príčinu.

Zranení aj zatknutí

Verejnosť aj politici vyjadrili pohoršenie nad situáciou. „Prudko odsudzujem toto brutálne prepuknutie násilia, tieto činy proti ľuďom a veciam sú trestné činy, ktoré musia byť násilne stíhané a odsúdené,“ uviedol vo vyhlásení Winfried Kretschmann, štátny premiér Bádenska-Württemberska.

Polícia hlási 12 poškodených policajných vozidiel a 19 zranených policajných dôstojníkov. „Boli to neuveriteľné scény, ktoré ma nechali bez reči. Počas mojich 46 rokov policajnej služby som to nikdy nezažil, “ neskrýval svoje obavy a pohoršenie Franz Lutz. 

Zverejnili aj národnosti 24 zatknutých osôb. Polovica z nich má mať nemecké občianstvo, zvyšok z nich polícia udáva ako občanov Afganistanu, Chorvátska, Portugalska a Somálska. Regionálny minister vnútra Thomas Strobl uviedol, že „štátne orgány využijú všetky dostupné prostriedky, ktoré sú k dispozícii na základe právneho štátu, aby viac nedochádzalo k nepokojom.“ 

Zdroje: theguardian.com, dailymail.com, bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech