Nepotrebujeme viac technológií, myslí si výrobca Apple iPodu. Metaverse bude rajom pre trollov

  • Tony Fadell má obavu, že metaverse zničí ľudskú interakciu
  • Na naviazanie medziľudských vzťahov je nutné dívať sa druhému do očí
virtuálna realita
Unsplash/Sophia Sideri
  • Tony Fadell má obavu, že metaverse zničí ľudskú interakciu
  • Na naviazanie medziľudských vzťahov je nutné dívať sa druhému do očí

Aj technológie by mali mať svoje hranice, naznačil tvorca iPodu pre Apple. Predstava „metaversu“ Tonyho Fadella príliš neláka. Virtuálny svet by mal na svedomí viac trollov a zničil ľudskú interakciu, myslí si.

Virtuálna realita podľa jeho slov oberá o možnosť pozrieť sa druhému človeku priamo do tváre, píše BBC. „Ak vopcháte technológie do cesty medziľudskému spojeniu, vznikne toxické prostredie,“ vyhlásil.

Nová realita

Metaverse má byť virtuálny priestor, v ktorom si ľudia môžu vytvoriť vlastných avatarov a komunikovať s inými postavičkami, za ktorými sa v pohodlí domova ukrývajú tiež ľudia.

Na začiatok sa počíta s tým, že budú technológiu využívať ľudia najmä v súvislosti s hrami, no aj v pracovnom prostredí či pri hudobných koncertoch.

Iný názor než Apple zverenec má evidentne Mark Zuckerberg, ktorý do metaversu vráža miliardy a najíma tisícky zamestnancov, ktorí na „novej realite“ pracujú. Podľa slov šéfa Facebooku zhmotňujú internet, kde sa na obsah nepozeráš, no si priamo v ňom. Ľudia by nemali žiť len prostredníctvom telefónov, vyhlásil dávnejšie Zuckerberg.

mark zuckerberg facebook interview
zdroj: YouTube/Tim Ferriss

Nejde o hlúposť, ale…

Fadell nehovorí, že je metaverse úplná hlúposť a uznáva, že môže mať v našich životoch opodstatnenie. Z jeho vyjadrení však cítiť skôr kritiku.

„Keď sa snažíte vytvoriť sociálnu interakciu, sociálne spojenie a nemôžete sa pritom dívať druhej osobe do tváre, nevidíte jej oči, jednoducho nenaviažete skutočné humánne prepojenie.“

Omnoho reálnejšie vidí víziu, že sa budú za avatarmi skrývať trollovia. Ľudia, ktorí priestor využijú vo svoj prospech, aby upútali pozornosť. „Musíme znova získať kontrolu nad ľudskými vzťahmi. Nepotrebujeme medzi nami viac technológií.“

Virtuálna realita
zdroj: flickr/Samsung Newsroom

Apple prišiel o prvenstvo

Fadell prišiel s jeho vyhlásením krátko po tom, čo Apple oznámil, že po 21 rokoch ukončuje výrobu iPod Touch. Fadell sa však podieľal aj na vývoji iPhone. „V technologickom biznise som dosť dlho na to, aby som poznal rytmus technológií. Pokrok nekončí nikdy a s iPodom máme za sebou skvelé obdobie. Žiaľ, toto je biznis, v ktorom sme a musíme si na podobné situácie zvyknúť.“

Apple už viac nie je najdrahšou firmou na svete. Predbehla ich saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco.

Túto zmenu spôsobil rast cien ropy, ktorý posunul vyššie cenu akcií firmy Aramco. Výrobcu iPhonov zase poškodil výpredaj technologických akcií. Trhová hodnota spoločnosti Aramco bola v stredu takmer 2,43 bilióna dolárov. Hodnota firmy Apple je teraz 2,37 bilióna dolárov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Hodnota akcií Applu od ich kulminácie zo 4. januára klesla o takmer 20 percent na 182,94 dolára za kus. Akcie Saudi Aramco si od začiatku tohto roka pripísali 27 percent vďaka rekordnému rastu cien ropy.

Zdroje: BBC, Tech Story, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá