Nešetrné poľnohospodárstvo drancuje planétu. Títo Slováci chcú zmeniť celosvetový systém, do boja vyrážajú s hnojivom

  • Nitroterra technology prišla s prelomovým projektom
  • V súčasnosti už prebieha pilotné testovanie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Nitroterra
  • Nitroterra technology prišla s prelomovým projektom
  • V súčasnosti už prebieha pilotné testovanie

Slovenský startup Nitroterra asi netreba nijako bližšie predstavovať. Pre tých, ktorí ale náhodou o projekte počujú po prvýkrát, uvedieme, že ide platformu, ktorá buduje inovatívne technologické riešenia so zámerom rozšíriť a zefektívniť používanie biohnojív v poľnohospodárstve.

Syntetické hnojivá majú negatívny vplyv

Aby nezneli úvodné vety príliš komplikovane, pozrieme sa na problém komplexne. Braňo Šmidt z tímu Nitroterra nám objasnil, že dlhodobým a nadmerným používaním syntetických hnojív sa v pôde degraduje pôdny mikrobióm, teda prospešné bakteriálne spoločenstvo.

Následne sa pôda zhutní a nedokáže zadržať vodu a živiny, ktoré sa odplavujú.

Môžeme povedať, že používaním syntetických hnojív dochádza k degradácii vhodnej pôdnej štruktúry, čo znásobuje negatívne účinky sucha na pôdu. To má za následok spravidla ďalšie zvyšovanie dávok syntetických hnojív v snahe o udržanie hektárových výnosov,“ objasňuje Nitroterra.

Syntetické hnojivá, napríklad tie dusíkaté, majú negatívny vplyv na životné prostredie už od svojej výroby – použitie zemného plynu na výrobu energie aj samotného hnojiva. Negatívom je aj distribúcia, ktorá súvisí s transportmi z centralizovanej produkcie na dlhé vzdialenosti.

O samotnej aplikácii do pôdy a negatívnom dopade snáď ani hovoriť nemusíme. Práve preto sa obmedzenie používania syntetických hnojív a ich postupné nahradzovanie kvalitnými organickými hnojivami a bio hnojivami javí ako najvhodnejšia a dlhodobo udržateľná alternatíva.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Nitroterra Technology

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK