Nesmrteľnosť je na dosah. Jeff Bezos financuje nový startup, má priniesť revolučný objav

  • Azda každý už použil vetu - chcem byť navždy mladý
  • Vďaka biotechnologickej spoločnosti by sa niečo podobné mohlo stať realitou
  • Výskum však ešte istý čas potrvá
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/National Cancer Institute, flickr/Daniel Oberhaus
  • Azda každý už použil vetu - chcem byť navždy mladý
  • Vďaka biotechnologickej spoločnosti by sa niečo podobné mohlo stať realitou
  • Výskum však ešte istý čas potrvá

Miliardári Jeff Bezos a Yuri Milner údajne financujú začínajúcu biotechnologickú firmu. Jej cieľ je doslova neuveriteľný –  hľadanie spôsobu, ako zvrátiť starnutie.

V tíme je najväčšia špička odborníkov

Na úvod je vhodné si spomínanú spoločnosť predstaviť. Altos Labs vznikla začiatkom tohto roka, pričom sa jej podarilo vyzbierať približne 270 miliónov dolárov na preskúmanie potenciálu technológie preprogramovania buniek na zvrátenie času u zvierat a potenciálne aj ľudí.

Na spomínanej veci pracuje celý tím univerzitných vedcov, ktorí prisľúbili, že budú pokračovať v neobmedzenom výskume starnutia buniek a možnosti zvrátenia tohto procesu, uvádza Technology review.

Do výskumného tímu patrí aj lekár Shinya Yamanaka, ktorý za výskum preprogramovania buniek získal Nobelovu cenu za rok 2012. Japonec Shinya Yamanaka totiž objavil, že neporušenú zrelú bunku z myší je možné preprogramovať tak, aby sa stala nezrelou kmeňovou bunkou. V jednoduchosti, aby sa v procese starnutia vrátila späť do stavu mladosti.

Jeff Bezos
zdroj: Flickr/Daniel Oberhaus

Požadovaný výsledok bez vedľajších poškodení

Ladbible dodáva, že spoločnosť najala aj Petera Waltera z Kalifornskej univerzity, ktorý sa zaoberá molekulami pamäte, ako aj profesora UCLA Steva Horvatha, ktorý prišiel s kalkulačkou „biologických hodín“.

Do tímu prijali aj doktorku Jennifer Doudnou, ktorá získala Nobelovu cenu za spoluobjavenie úpravy génov CRISPR. „Filozofiou spoločnosti Altos Labs je vykonávať výskum zameraný na zvedavosť. V tomto prípade máme vďaka súkromnej spoločnosti slobodu v skúmaní aj odvahe,“ povedal jeden z členov tímu.

Celý výskum však bude ešte istý čas trvať. Aj napriek tomu, že vedci dokázali v roku 2016 zvrátiť príznaky starnutia u myší, vyskytli sa u nich embryonálne nádory. Vedci sa preto spojili, aby našli spôsob, ako dosiahnuť požadovaný výsledok bez vedľajších poškodení.

vedec
zdroj: unsplash/Lucas Vasques

 

Zdroje: Technology review, Ladbible

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá