Nesnaž sa za každú cenu napodobniť návyky úspešných ľudí, môže ťa to zničiť

  • Každý z nás ich pozná a z času na čas si ich prečíta každý - knihy so zaručenými návodmi na to, ako sa stať úspešným a bohatým. Značka: ASAP. Pozrime sa však ale aj na ich odvrátenú stránku.
pexels-photo-160190
  • Každý z nás ich pozná a z času na čas si ich prečíta každý - knihy so zaručenými návodmi na to, ako sa stať úspešným a bohatým. Značka: ASAP. Pozrime sa však ale aj na ich odvrátenú stránku.

Všetky knihy tohto typu skrývajú jeden veľký problém. Spoločné majú totiž (okrem mnohého iného) aj to, že sa vôbec nesústredia na proces a na cestu. Sústredia sa len na výsledok, ktorým je úspech.

Nie každý totiž dnes vidí, čo všetko za úspechom stojí. Ak vyslovene nie si dieťa šťasteny, úspech nikdy nepríde zo dňa na deň. Väčšinou za ním stoja roky, možno desiatky rokov tvrdej práce, nezdarov a pádov. O tom sa však hovorí menej, ako o zaručených tipoch na to, ako sa staneš úspešným za 30 dní.

Ďalším problémom je, že mnoho ľudí si nechce priznať, že úspech jednoducho JE priamo spojený s peniazmi a spoločenským statusom. Keď teda hovoríme o úspechu, hovoríme o zbohatnutí. Keď sa niekto chce stať úspešným, v prvom rade nechce zachrániť svet a spasiť celé civilizácie. V prvom rade chce zbohatnúť. Nie je na tom vôbec nič zlé, no je potrebné priznať si to a byť úprimný predovšetkým sám k sebe.

Zdroj: pexels.com

Je obrovský rozdiel medzi „teóriu zaručeného úspechu“ a medzi jeho skutočným budovaním. Pravdepodobne každý z nás má svojom okolí niekoho, úprimne povedané, tak trocha „premotivovaného“. Tento človek má v malíčku všetky motivačné knihy  o úspechu. Takíto ľudia sú však väčšinou len veční teoretici, ktorým sa nikdy nepodarí vybudovať si vlastný brand, nejaký dobre fungujúci podnik, či zarábať si sám na seba. Prečo? Pretože povýšili teóriu nad prax natoľko, že ju do praxe nedokážu aplikovať.

Je to niečo podobné ako s talentom a tvrdou prácou. Je veľa ľudí, ktorí disponujú naozaj veľkým talentom, no nedokážu ho využiť. Naopak, existuje tiež veľa ľudí bez talentu, ktorí dokázali veľké veci, a to len svojou tvrdou prácou.

„Závisť je neznalosť, napodobňovanie je samovražda.“

Ralph Waldo Emerson

Napodobňovanie návykov úspešných a bohatých ľudí ťa teda úspešným a bohatým určte nespraví. Práve naopak, v mnohých prípadoch spôsobuje skôr imitáciu zvykov, ktoré ťa len oberú o čas. Napríklad také skoré vstávanie. To zaručene nájdeš v každom zozname, ktorý by ti mal priniesť úspech. Naozaj ti však zaručí skoré vstávanie väčší úspech, alebo rýchlejšie zbohatnutie? A čo ak si ráno menej produktívny, ako poobede? Čo ak sa ti najlepšie pracuje v noci a ty o túto možnosť prídeš tým, že si budeš líhať o desiatej, aby o piatej ráno vstal na zvonenie budíka?

 

Zdroj: unsplash.com

Podstata je v tom, že každý človek je individualitou. Ani to, čo funguje u 99% ľudí nemusí ani zďaleka fungovať u teba. Ďalším skutočným tajomstvom úspechu je tvrdá práca. Každý chce totiž okamžitý výsledok, no málokto je ochotný preň niečo obetovať. Niekedy možno dočasne aj všetko. Je predsa ľahšie teoretizovať o zaručených krokoch vedúcich k úspechu, než na sebe začať pracovať. Avšak nie podľa pravidiel, ktoré sa dočítaš v každej druhej knihe, ale podľa seba.

Buď sám sebou. Nehľadaj skratky. Život nie je o úspechu. Život je o boji, ktorým ho docieliš. Vždy si raz svoju vlastnú cestu, bez ohľadu na to, aké je to ťažké. Predovšetkým sa nauč tú cestu milovať, aj so všetkými jej prekážkami.

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech