Netflix a iné streamovacie služby čaká veľká zmena. Európska únia prináša zákon, ktorý mení ich fungovanie

  • Európska komisia zavádza kvóty pre streamovacie služby ako Netflix a HBO Go
  • Podľa nových pravidiel budú musieť mať v ponuke aspoň 30 % domácej tvorby
  • Taktiež budú musieť aj investovať do jej výroby
netflix-2705725_1280
Pixabay
  • Európska komisia zavádza kvóty pre streamovacie služby ako Netflix a HBO Go
  • Podľa nových pravidiel budú musieť mať v ponuke aspoň 30 % domácej tvorby
  • Taktiež budú musieť aj investovať do jej výroby

Slovákom kvóty na domácu tvorbu nie su vôbec cudzie. Možno si ešte pamätáš, keď prešiel zákon o tom, že v slovenských rádiach musí hrať 20 % domácich piesní. Od toho momentu si mohol častejšie počuť domácu tvorbu a naši hudobníci sa mohli tešiť z väčších príjmov. Obdobná smernica práve prešla cez Európsky parlament, no tá sa momentálne zameriava na streamovacie služby. 

Európska tvorba musí tvoriť 30 % ponuky

Európsky parlament práve schválil nové pravidlá pre streamovacie služby. Podľa nových pravidiel musí aspoň 30 % obsahu tvoriť tvorba z Európskej únie. Okrem povinných 30 % kvót by sa služby ako Netflix či HBO GO mali podielať na výrobe európskych audiovizuálnych diel aj finančne. Je na nich či zainvestujú do tvorby filmu priamo alebo prispejú financiami do národnych fondov, ktoré sú na to určené. Výška príspevku má byť úmerná príjmom z ich služieb v danej krajine. To sa vzťahuje na členské štáty, kde má firma pobočku alebo v členskom štáte, kde sa ich služby zameriavajú na celé alebo väčšinu publika. 

Táto dohoda ešte musí byť formálne schválená Radou ministrov EÚ predtým ako môže revidovaný zákon nadobudnúť platnosť. Členské štáty majú 21 mesiacov potom ako dohoda nadobudne účinnosť, aby transponovali nové pravidlá do vnútroštátnych právnych predpisov. Za zákon hlasovalo 452 poslancov, proti 132 a zdržalo sa 65 poslancov. 

V niektorých štátoch už tieto služby dokonca platia aj špeciálnu daň. Napríklad Francúzsko zaviedlo takzvanú kultúrnu daň. Túto daň  platia kiná, vysielatelia a poskytovatelia internetových služieb v krajine. Streamovacie služby, ktoré majú predplatiteľov vo Francúzsku, ale nesídlia v krajine, už musia zaplatiť 2 % streamingovú daň z príjmov, ktoré vo Francúzsku zarobia.

zdroj: Európsky parlament, Irish Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech