Nevedel písať, ale zosnoval vraždu kardinála: Mexický drogový magnát El Chapo sa skutkami priblížil Escobarovi

  • El Chapo bol od narodenia predurčený k drogovej budúcnosti
  • Z kartelu Sinaloa spravil drogové impérium
  • Povesťou sa vyrovnal aj Pablovi Escobarovi
drogový magnát El Chapo z Mexika
Joaquín Guzmán/El Chapo, Instagram/fightersmag
  • El Chapo bol od narodenia predurčený k drogovej budúcnosti
  • Z kartelu Sinaloa spravil drogové impérium
  • Povesťou sa vyrovnal aj Pablovi Escobarovi

Joaquín Guzmán je veľmi známe meno drogového podsvetia, a to v globálnom rámci. Tohto mexického narkobaróna policajné zložky roky nedokázali polapiť, no po dlhom pátraní sa im podarilo uspieť a tento drogový bos si vypočul rozsudok súdu, ktorý znel jasne – za svoje vyčíňanie v drogovom biznise bol odsúdený na doživotie.

Do sveta drog, i keď to môže znieť paradoxne, priniesol naozajstné inovácie – jeho krvilačné skutky sa zapísali do dejín. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad poprava kardinála, avšak preliatej krvi má na konte omnoho, omnoho viac.

Čo ho ale k voľbe tejto životnej cesty viedlo a ako sa mu podarilo dosiahnuť veľmi zlé, ale veľkolepé veci? Prečítaj si príbeh muža, ktorý bol mexický partnerom a náprotivkom Pabla Escobara.  

Narodil sa bez šance?

Príbeh Joaquína Guzmána sa veľmi podobá príbehom iných známych obchodníkov s drogami. Podobne ako viacerí z nich sa narodil v mexickom štáte Sinaloa na severozápade Mexika.

Vyrastal v obci Badiraguato vo farmárskej rodine, ktorej hlavou bol alkoholik a násilník. Použiť slovo „farmárska“ je asi prisilné. Pestovali síce kukuricu a fazuľu, no podľa The Wall Street Journal bol El Chapov otec „gomero“, teda niekto, kto zbieral ópiové maky.

Rodina bola veľmi chudobná a Joaquín predával pomaranče či sladkosti, aby sa mal za čo najesť. 

Ako hovorí The Guardian, El Chapo je funkčne negramotný, v base musel dokonca „najať“ spoluväzňa, aby zaňho písal milostné listy. Do školy totiž chodil len po 3. triedu. Miesto sedenia v lavici pomáhal zbierať maky a pestovať marihuanu. 

„Tam, kde som vyrastal, nebolo inej cesty. Stále neexistuje iný spôsob, ako prežiť, ako pracovať v našej ekonomike, aby som si mohol zarobiť na živobytie,“ ospravedlňoval svoju voľbu „povolania“ v rozhovore pre Rolling Stone

El Chapo
zdroj: Youtube/Luxury Drop

Ako spomína dokument El Chapo Guzmán: The Eternal Fugitive, Joaquínovu voľbu ovplyvnila aj jeho neskrotná túžba po moci, ktorú podľa psychologických profilov má.

Možno aj preto už ako 15-ročný so svojimi bratrancami pestoval marihuanu na vlastnej plantáži.

„Krátky“ nemal zľutovania a už ako mladý mal na konte obete

Ambiciózny tínedžer mal len 168 cm, vďaka čomu si vyslúžil prezývku El Chapo, zo španielskeho slova „chaparro“, teda krátky. Svoju dedinu ale rýchlo prerástol. Túžil dosiahnuť veľké veci.

Ako hovorí Borderland Beat, pomôcť mu mal strýko Pedro Avilés Pérez. Patril do 1. generácie veľkých mexických pašerákov marihuany, ktorá stála za zrodom rozsiahleho obchodovania s drogami. 

Podľa BBC začínal El Chapo ako nájomný vrah. Koncom 70. rokov pracoval aj pre kráľa kartelu Sinaloa Héctora „El Güera“ Palmu. Dohliadal mu na zásielky drog z hôr Sierra Madre.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroje: The Walll Street Journal, The Guardian, Business Insider, El Pais, The New York Times, Univision, New Yorker, Britannica, BBC, Malcolm Beith - The Last Narco, Borderland Beat, El Chapo Guzman: The Eternal Fugitive, Rolling Stone, Startitup, Washington Post, The Guardian 2 , The Guardian 3, Insight Crime, NBC News, CNN 2, NBC News 2, BBC 2, Teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá