Nevera po slovensky: Až polovica ľudí podviedla partnerov, odborník vysvetľuje toxické vzťahy

  • Odborník na se*ualitu nám prezradil, prečo sú Slováci náchylní meniť partnerov
  • V toxickom vzťahu nie je hanba ísť za psychológom
na snímke je dvojica a obrúčky
Unsplash/Andreea Pop,Mariano Rivas
  • Odborník na se*ualitu nám prezradil, prečo sú Slováci náchylní meniť partnerov
  • V toxickom vzťahu nie je hanba ísť za psychológom

Priemerný Slovák má približne 5 intímnych partnerov. Prelietavosť medzi partnermi je však v spoločnosti čoraz populárnejšia. Naopak existuje aj druhý extrém, keď sa človek zo vzťahu nevie dostať, aj keď si uvedomuje, že vzťah je toxický.

O tom, čo všetko vplýva na prelietavosť medzi partnermi, ale aj, ako sa dostať z toxického vzťahu, nám povedal Dr. Štefan Petrík, PhD. Cez jeho profil Se*ualita v číslach sa snaží objasniť problémy týkajúce sa se*uality. 

  • Ako hodnotí dnešné vzťahy?
  • Prečo ľudia častejšie menia partnerov?
  • Prečo „utekajú“ zo vzťahu?
  • Kto podvádza častejšie?

Existuje prieskum, ktorý hovorí, že priemerný Slovák má za celý život piatich se*uálnych partnerov, čo je v porovnaní s inými krajinami menej. Ako sa na tieto výsledky pozeráš ty?

Ja som tiež realizoval podobný prieskum, pričom mi tiež vyšiel rovnaký výsledok – 5 partnerov. Neviem, či je to novodobým fenoménom, ale vnímam, že mnohí ľudia si už nebudujú svoje partnerské vzťahy do dostatočnej hĺbky. Zrejme to súvisí aj s tým, že ľudia vedia, že ak im vzťah nebude fungovať, stále majú príležitosť spoznať niekoho nového.

To znamená, že tieto vzťahy môžu byť často povrchné. Netvrdím, že je to tak v každom partnerskom vzťahu, ale vnímam takúto tendenciu. Objavuje sa to aj v mojom okolí.

Niektoré vzťahy sú založené na využívaní určitých výhod, ale keď je už potrebné urobiť niečo pre ten vzťah, pre toho partnera alebo spoločný rast, ľudia zrazu nemajú čas, nechcú do toho nič investovať. V podstate ako keby utekali.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Štefan Petrík (@dr_istwi)

Samozrejme, to utekanie môže vyzerať aj tak, že si napríklad na zoznamovacej aplikácii niekoho nájdeme, stretneme sa s ním a síce, keď sme s ním písali, vyzeralo to sľubne, ale v reálnom živote, pri reálnom stretnutí zistíme, že s ním nemáme nič spoločné.

V takýchto situáciách je v poriadku, ak „utekáme“. To znamená, že sa prestaneme kontaktovať a nevytvorí sa žiadny vzťah. Ideálne je, ak to obe strany vnímajú takto.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá