Nevídaný bizár. Bývalý premiér sa sám dosadil do viacerých ministerských kresiel

  • Bývalý premiér Austrálie spôsobil v krajine rozruch
  • Sám si pridelil hneď niekoľko funkcií
Na snímje je bývaly premiér Austrálie Scott Morison.
Facebook/Scott Morrison
  • Bývalý premiér Austrálie spôsobil v krajine rozruch
  • Sám si pridelil hneď niekoľko funkcií

Bývalý austrálsky premiér Scott Morrison počas pandémie sám seba dosadil na niekoľko ministerských pozícií. Táto informácia v pondelok vyvolala na tamojšej politickej scéne búrlivú reakciu.       

Austrálsky premiér Anthony Albanese označil tieto kroky svojho predchodcu za „bezprecedentné“. Morrison totiž sám seba vymenoval okrem iného za ministra zdravotníctva i financií bez toho, aby o tom informoval svojich kolegov, parlament či voličov.

„Niečo takéto by bolo na smiech, keby nešlo o demokratickú krajinu,“ vyhlásil Albanese a dodal, že Morrison v podstate viedol „tieňovú vládu“.

Nateraz nie je jasné, na koľko pozícií sa Morrison dosadil. Miestne médiá informovali, že ako minister financií využil svoje právomoci na zastavenie plynárskeho projektu pri pobreží Sydney.

Tento politický škandál vyvolal otázky, či Austrália nepotrebuje prísnejšie demokratické záruky. Jeho konzervatívna koalícia Liberálnej strany (LP) vládla tri trojročné volebné obdobia po sebe. V máji ho v parlamentných voľbách porazila Austrálska strana práce (ALP) na čele s Anthonym Albanesem.

„Toto nie je nejaký, viete, miestny futbalový klub,“ dodal Anthony Albanese. „Toto je austrálska vláda, kde boli austrálski ľudia v nevedomosti o tom, aké boli ministerské opatrenia.“ Morrison, ktorý bol premiérom v rokoch 2018 až 2022, neodpovedal na žiadosť o komentár. Informuje BBC.

V e-mailovom vyhlásení kancelária generálneho guvernéra agentúre Reuters uviedla, že menovania sú platné podľa ústavy, nevyžadujú si slávnostnú prísahu a dodali, že ich zverejnenie je záležitosťou vtedajšej vlády.

„Nie je nezvyčajné, že ministri sú menovaní na spravovanie iných rezortov, než je ich portfóliová zodpovednosť,“ povedal hovorca tajomníka generálneho guvernéra.

Generálny guvernér sa riadil normálnym procesom a konal na základe rady vlády pri vymenovaní Morrisona, aby spravoval portfóliá okrem svojho vlastného rezortu a kabinetu, dodal hovorca.

Funkcií mal na rozdávanie

Austrálske noviny uviedli, že Morrison bol vymenovaný za ministra zdravotníctva v roku 2020 spolu s ministrom zdravotníctva Gregom Huntom, aby sa vyhli koncentrácii moci v jednej osobe, keď boli prijaté núdzové opatrenia v oblasti biologickej bezpečnosti na riešenie pandémie. Neskôr bol vymenovaný aj za ministra financií a ministra zdrojov.

Bývalý minister zdrojov Keith Pitt pre televíznu stanicu ABC povedal, že situácia je nezvyčajná a bol znepokojený, keď mu bolo povedané, že Morrison sa v roku 2021 delí o svoje povinnosti. Morrison neskôr zablokoval projekt zemného plynu na mori.

David Littleproud, líder Národnej strany, povedal pre ABC, že tieto správy sú sklamaním a dodal, že kabinetu treba dôverovať. Bezprostredne nebolo jasné, aké to bude mať dôsledky pre koalíciu Liberálnej strany s Národnou stranou.

Tieto odhalenia spochybňujú náš westminsterský systém vlády,“ povedala Bridget McKenzie, národná líderka hornej komory. 

Zdroje: TASR, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá