Nevieš, čo s voľným víkendom? Pobaľ si ruksak a poď objavovať Budapešť

  • Budapešť ponúka množstvo unikátnych zážitkov
  • Nezabudnuteľnou sa môže stať už samotná cesta
  • Zistili sme, že na lokálne zážitky v Budapešti sú dva dni málo
  • Na turistu to dáš v pohode
Startitup
archív Startitup
  • Budapešť ponúka množstvo unikátnych zážitkov
  • Nezabudnuteľnou sa môže stať už samotná cesta
  • Zistili sme, že na lokálne zážitky v Budapešti sú dva dni málo
  • Na turistu to dáš v pohode

Budapešť je jednou z destinácií, kam sa môžeš z Bratislavy vybrať naozaj spontánne. Znamená to, že ak máš sobotu a nedeľu voľnú, môžeš si kúpiť lístok na autobus či vlak a byť na mieste za pár hodín. My sme si to vyskúšali a o zábavu sme mali naozaj postarané. Budapešť totiž nasýti pravého turistu, ale aj človeka, čo na to ide „lokálne“. Autobusom nás vyšli obe cesty asi 35 eur na hlavu aj s rezerváciou a cesta trvala 2,5 hodiny. Vlakom sa dve osoby odvezú do Budapešti za 40 eur aj s miestenkou.

Startitup
zdroj: Startitup

Népliget a Rákoczi utca

Autobusová stanica Népliget sa nachádza v blízkosti futbalového štadióna Albert Flórián Stadion. Stojí tam Metro M3, a okolo sú zastávky električiek a autobusov. V Budapešti funguje aj Bolt a objednaný taxikár nám odporučil nech sa nikdy nevozíme s autami, ktoré majú na dverách napísané freelancer. Je to ako keby ste u nás nastúpili do taxíka, ktorý loví obete pred stanicou, alebo podnikom.

Startitup.sk
zdroj: Startitup.sk

Ubytovali sme sa v hoteli Centrooms house na námestí Blaha Lujza. Ubytovanie na víkend nás stálo 150 eur pre 2 osoby aj s raňajkami. Prostredie hotela je veľmi príjemné rovnako ako personál. Mali sme izbu s poschodovou posteľou a manželskou posteľou. Bola klimatizovaná a izba bola čistá. Napriek okoliu, ktoré tvoria bary a kluby, bola izba tichá. Raňajky mali podobu švédskych stolov vo veľmi príjemnom čistom a klimatizovanom priestore. Ponuka zahŕňala teplé aj studená jedlá, ovocie aj zeleninu. Raňajky sa podávali až do 11 hodiny. Odporúčame.

Startitup
zdroj: Startitup

Szimplat a Kazinczy utca

Kazinczy utca je najrušnejšia úzka ulička v Židovskej štvrti, ktorá spája ďalšie ulice Király a Rákóczi. Nachádza sa tu secesná synagóga a Múzeum elektrotechniky – Nikola Tesla. V útrobách múzea nájdete klub.

Dominantou je aj ruin bar Szimpla Kert, ktorý ale nie je jediný. Ruin bary sa tiahnu pozdĺž celej ulice. Súčasťou ulice je aj Karavan, teda street food zóna a prevádzky ako El Rapido Taqueira, ale aj stánky s tradičnou židovskou kuchyňou. Tú si môžete vychutnať aj v bežných lokálnych reštauráciách, ako je Macesz Bistro. Bežné sú aj špeciálne akcie a pouličné večierky. V týchto časoch a počas letných nocí je ulica uzavretá pre automobily.

Startitup
zdroj: Startitup

Rybárska bašta

Rybárska bašta postavená medzi rokmi 1895 až 1902 je pomníkom maďarského štátu a pôsobivou neogotickou vyhliadkou na Budatínskom brehu Dunaja. Ponúka nezabudnuteľné pohľady. Výjdi na jednu z ozdobených veží a uži si pohľad na člny, plávajúce po Dunaji. Občerstviť sa môžeš v najznámejšej cukrárni Ruszwurm, ktorá má 200 rokov.

Startitup
zdroj: Startitup

Veľká tržnica

Veľká tržnica je obnovený novogotický tunel, kde si môžeš obzrieť a zakúpiť to najlepšie z remesiel, potravín, ale aj suvenírov. Tržnica je miestom, ktoré navštevujú všetci bez ohľadu na vek. Pre Maďarov sú kožené produkty drahé, pre nás sú za bežné ceny. V niektorých prípadoch sú dokonca lacnejšie. Kožená kabelka stála cca 30 eur a kabát z pravej 100 % vlny 200 eur. Tržnica je tým pravým miestom v prípade, ak chceš ochutnať lokálnu kuchyňu za pár drobných.

Startitup
zdroj: Startitup

Jedlo bolo v Budapešti výborné. Priemerne sme sa v Budapešti najedli od 3 eur na tržnici až po 33 eur v drahšej reštaurácii. Navštívili sme aj niekoľko obľúbených miest v turistických lokáciách. Na promenáde pri Dunaji sme si objednali úžasný stejk za cca 15 eur aj s prílohou. Za jedlo pre dve osoby, ktoré vidíš na fotografii, dve pivá, minerálnu vodu a štyri domáce pálenky, sme zaplatili 70 eur. Sedeli sme v úplnom centre.

Startitup
zdroj: Startitup

Lánchíd

Reťazový most bol otvorený v roku 1849. Spája Budínsku (západnú) a Peštskú (východnú) stranu mesta cez rieku Dunaj. Most navrhnutý anglickým inžinierom a vybudovaný Škótom je symbolom národnej hrdosti a hospodárskeho pokroku. Pre Maďarsko bolo hospodárskym vzorom v 19.storočí práve Anglicko. Most má historický význam a je považovaný za architektonický skvost. Prejsť ho trvá len 15 minút (v závislosti od tlačenice) a ponúka krásne výhľady.

Startitup
zdroj: Startitup
Odporúčame aj výhľad v noci, keď sa obe strany mesta rozsvietia.

Budova parlamentu/ Startitup
zdroj: Budova parlamentu/ Startitup

Margita Sziget

Ostrov Margita je najpôsobivejším a najekologickejším priestorom v Budapešti. Ostrov je dlhý 2,5 km a pokojnú atmosféru parku dotvára rozsiahli športový areál.  Dostaneš sa naň jednoducho z mostu Margita hít. Celý ostrov a športový park je zadarmo a využívajú ho miestni aj turisti. Dominantou je spievajúca fontána a malá zoo. Na ostrove nájdeš aj zopár kaviarní.

Startitup
zdroj: Startitup

Budapešť a klamanie turistov

Maďarsko býva prezentované ako krajina, ktorá je pomerne lacná. To už neplatí, hoci pre nás je to stále jedna z najdostupnejších okolitých destinácií a cenovo sa vyrovná Bratislave s tým, že sa nájdu bežné potraviny, ktoré sú výrazne lacnejšie. Pouličné občerstvenie si dokážeš kúpiť od 90 centov a fľašu vína v podniku od 10 eur vyššie.

My sme mali šťastie, že náš sprievod hovoril po maďarsky a platili sme takmer všade reálnu sumu. Stretli sme sa, ale aj s tým, že ľudia, ktorí nehovorili maďarsky, zaplatili za ten istý drink trojnásobok ceny. My sme v bare na nábreží Dunaja zaplatili za mojito 4 eurá, skupinka cudzincov, s ktorou sme sa dali do reči, zaplatila za ten istý drink 14 eur.

Startitup
zdroj: Startitup

Zdroj: History of Budapest, Szimpla, Lánchíd

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech