Nevieš si nájsť prácu v odbore? Skús personálnu agentúru

  • Každý deň posielaš desiatky životopisov a stále neúspešne? Hľadanie novej práce môže byť tvrdým orieškom, no ľahké to nie je ani pre zamestnávateľa. A preto sú tu personálne agentúry.
collage-neumann
  • Každý deň posielaš desiatky životopisov a stále neúspešne? Hľadanie novej práce môže byť tvrdým orieškom, no ľahké to nie je ani pre zamestnávateľa. A preto sú tu personálne agentúry.

Poslaním personálnej agentúry je nájsť ti vysnívaný job a zároveň firme sprostredkovať kompetentného zamestnanca. Je prostredníkom medzi vami a jej cieľom je nájsť kompromis vedúci k spokojnosti na oboch stranách. Hovoríme o recruitingu, kde výberový proces namiesto firmy preberá agentúra, ktorá robí tiež pohovory s kandidátmi. Ako môže teda zamestnávateľovi aj tebe uľahčiť život?

Máš dve možnosti. Buď si vyberieš z aktuálnych pracovných ponúk agentúry, alebo si vyberieš pasívnu cestu. Všetko, čo stačí spraviť, je bezplatne sa zaregistrovať do HR databázy a už len čakať, kedy sa uvoľní pozícia, ktorú hľadáš „Ľuďom sa oplatí byť v databáze, nakoľko kandidát nikdy nevie, kedy môže prísť lepšia pracovná ponuka. Vieme ho tak osloviť vždy, keď si myslíme, že by pre neho daná pozícia mohla byť vhodná,“ povedala Lucia Boorová z agentúry Neumann Consulting.

404967_36414_20150410_poliquin_05

Foto: centralmaine.com

Mnohé agenúry sa špecializujú na konkrétne odvetvia, preto si dobre vyber, ktorej služby využiješ. Práve Neumann Consulting obsadzuje najmä technické pozície pre stredný a vyšší manažment, a to prevažne vo výrobných spoločnostiach zameraných na automotive a engineering. Ak sa zaujímaš o tieto odvetvia, už vieš, na koho sa obrátiť.

Pomohlo to aj u Mareka, ktorý prácu hľadal trištvrte roka bezvýsledne, až kým nekontaktoval agentúru. „Reagoval som priamo na konkrétnu pracovnú ponuku, ktorá bola sprostredkovaná spoločnosťou Neumann Consulting,“ povedal Marek, ktorý je teraz spokojný v novej práci v odvetví údržby a správy budov.

20151217172915-young-woman-recruitment-interview-hiring-applicant-meeting-candidate-apply

Foto: entrepreneur.com

V prospech agentúr hovorí aj to, že mnohé firmy pre nábory vôbec nevyužívajú inzertné portály. „Čo sa týka mojej pozície v riadiacich funkciách, tak to zamestnávatelia uverejňujú skôr prostredníctvom personálnych agentúr,“ dodal Marek. Tie navyše o tebe vedia viac informácií, než koľko zverejňuješ vo svojom CV, preto ti môžu nájsť prácu ušitú na mieru.

Výhodou je tiež, že prostredníctvom jedného vstupného pohovoru sa môžeš uchádzať o viacero obdobných pozícií naraz. Personalista by ti tiež mal pomôcť pripraviť sa na následný pohovor vo firme a poskytnúť ti dostatok informácií o tvojej budúcej práci. Už nikdy viac nemusíš byť pred stretnutím s potenciálnym šéfom v rozpakoch, lebo nevieš, čo od teba očakáva. Tak čo, skúsiš to?

Handheld Algiz RT7Foto: static.handheldgroup.com

Zdroj titulnej fotografie: talentculture.com/static.handheldgroup.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech