Nevšedné knižné tipy, s ktorými ľahšie zvládneš domácu karanténu

  • Je čas vytiahnuť z políc knižnú klasiku, overené publikácie alebo nové tituly
  • Využi chvíle doma a venuj sa témam, ktoré hýbu svetom
  • Ponúkame ti tipy na knihy so silnými príbehmi, ktoré overil čas, ocenili kritici a približujú dôležité udalosti na Slovensku i mimo neho
unsplash.com
  • Je čas vytiahnuť z políc knižnú klasiku, overené publikácie alebo nové tituly
  • Využi chvíle doma a venuj sa témam, ktoré hýbu svetom
  • Ponúkame ti tipy na knihy so silnými príbehmi, ktoré overil čas, ocenili kritici a približujú dôležité udalosti na Slovensku i mimo neho

Pozri si novinky, ale aj overené obľúbené tituly z Absyntu. Všetky knihy sú dostupné aj ako e-booky, takže nemusíš opúšťať pohodlie domova.

Slovutný pán prezident, Madeline Vadkerty

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku.

Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov. 

Očakávanú knihu Slovutný pán prezident sme práve poslali do tlače! Tiež ste zvedaví, čo odhalila Američanka Madeline…

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Sonntag, 23. Februar 2020

Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident nám ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.

Storočie chirurgov, Jürgen Thorwald

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe. 

V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu.

Aj chirurgia má svoje dejiny a nie sú vôbec nudné! Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní…

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Dienstag, 19. November 2019

Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta.

Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.

Trochu oheň, trochu voda, Andrej Bán

Na Balkánskom polostrove nie je zaujímavé len naše povestné „slovenské more“. Je to komplikovaný mnohosten, ktorého národnostné vrenie dlho držalo pod pokrievkou len zvláštne čaro maršala Josipa Broza Tita. Jeho smrť v roku 1981 znamenala začiatok konca jedného veľkého impéria, ktoré nám je v mnohých ohľadoch mentálne bližšie, ako oveľa väčšie impérium – Sovietsky zväz.

Balkánska absyntovka Andreja Bána už má obálku! A rovno sme spustili aj predpredaj😉 www.absynt.sk/trochu-ohen-trochu-voda

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Samstag, 26. Oktober 2019

Balkánsky sud prachu v deväťdesiatych rokoch ožil a ukázal nám svoju odvrátenú tvár – nepochopiteľné bratovražedné vojny, ktoré sa odohrali doslova pred našimi očami. Ako je možné, že rôzne národy tak dlho nažívali spolu v jednej krajine a svoje dávne bratské a susedské vzťahy napokon utopili krvi?

Reportér Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán – v centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia, ľudia trpiaci, ľudia manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené.

Už aj Andrej Bán má svoje absyntovky! Veríme, že sa vám táto jeho nová reportáž bude páčiť rovnako ako Slon na Zemplíne :) www.absynt.sk/trochu-ohen-trochu-voda

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Sonntag, 24. November 2019

V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove. Sú to však aj migranti, ktorí sa cez Balkán len pokúšajú prejsť na ceste za lepším životom, no viaznu v ňom ako v pohyblivých pieskoch.
Balkán, jeho krajiny i dejiny sú fascinujúce. Niekedy sa nám zdajú celkom blízke, inokedy je mentálna priepasť prihlboká a nastáva nepochopenie.

Túto priepasť nám pomáha prekonať Andrej Bán vo svojej reportážnej knihe Trochu oheň, trochu voda. Balkánske krajiny v nej sleduje od začiatku rozpadu pevných hraníc impéria až po súčasnosť, kedy hraničné čiary rýchlo blednú a už takmer nevedno, ktoré sú skutočné, a ktoré iba vymyslené.  

Proti všetkým pravidlám, Ariel Levy

„Odmalička mi hovorili, že som príliš živelná, príliš prudká, že je ma príliš,“ píše americká  spisovateľka Ariel Levy vo svojich výnimočných memoároch s názvom Proti všetkým pravidlám.

Ako mladá žena sa rozhodla, že ak sa stane reportérkou, perfektne sa spojí jej sila i všetky túžby. Stane sa profesionálnou objaviteľkou, druhom ženy, ktorá je slobodná vo všetkom, čo si vyberie. Presťahuje sa na Manhattan a roky strávi dobrodružným cestovaním po celom svete, aby pre slávny časopis The New Yorker písala portréty nezvyčajných ženských hrdiniek.

Dnes sme boli pozrieť u nás v sklade a pozrite, čo tam čerstvo dorazilo. Ariel Levy, americká spisovateľka píšuca pre…

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Donnerstag, 18. April 2019

Zažije však aj nepredstaviteľné sklamania, kvôli ktorým sa musí vzdať mnohých svojich ilúzií. Vo svojom autobiografickom románe zachytáva nielen vlastný život, ale aj našu komplikovanú súčasnosť. Je to príbeh o veľkej láske i obrovských stratách, o závislosti, homosexualite a veľkej ženskej sile.

„Domnievala som sa, že som tie divoké živly vo mne, tú energiu, nenásytnosť, lásku skrotila a ukotvila v živote, v ktorom sa dali udržať na uzde. Ale ony explodovali.“

Kníhkupec z Kábulu, Åsne Seierstad 

Åsne Seierstad necúva pred žiadnou ťažkou témou. Dva týždne po teroristických útokoch na  veže Svetového obchodného centra odchádza do Afganistanu, aby spoznala život bežných Afgancov.

Hrdina jej reportážneho románu Kníhkupec z Kábulu dvadsať rokov viedol malé kníhkupectvo v centre hlavného mesta. Nezáležalo mu na tom, či boli pri moci komunisti alebo Taliban. Jeho cieľom bolo prinášať knihy všetkým obyvateľom Kábulu. Miloval literatúru a nenávidel cenzúru.

Nová Åsne Seierstad príde z tlačiarne už zajtra! A tento raz s ňou pocestujeme do Afganistanu😉https://www.absynt.sk/knihkupec-z-kabulu

Gepostet von Absynt – reportážna literatúra am Donnerstag, 9. Mai 2019

Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v afganskej rodine a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu, aby ukázala, ako vplývajú turbulentné časy na bežný život. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný.

V centre pozornosti stále stojí hlava rodiny – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi. Knižka Kníhkupec z Kábulu rozpráva príbehy zakázanej lásky, dohodnutých manželstiev i obyčajného života pod temnou záclonou každodenného teroru.

Zdroj: Absynt

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech