Nezabúdajme na našich zdravotníkov a zdravotníčky. Nadácia Orange, iniciatíva #Kto pomôže Slovensku a IPčko sa spojili, aby zlepšili psychické zdravie tých, ktorí dennodenne bojujú za záchranu životov

IPcko - ilustrak

Blíži sa koniec roka. Máme za sebou náročné obdobie, počas ktorého boli opäť maximálne vyťažení aj slovenskí zdravotníci a zdravotníčky. Nadácia Orange pred aktuálnou situáciou nezatvára oči a aktívne podporuje prevenciu v oblasti duševného zdravia. Smeruje svoju pomoc tým, ktorí sú denne vystavení enormnému stresu a riskujú svoje životy, aby zachránili životy pacientov.  

Pandémia Covid-19, ktorá postihla celý svet, neustále ohrozuje zdravie ľudí. Situácia v spoločnosti nepriaznivo pôsobí na psychiku mnohých ľudí. Medzi nich primárne patria aj slovenskí zdravotníci a zdravotníčky, ktorých čoraz viac trápi únava, frustrácia a vyčerpanie.

Nadácia Orange sa od začiatku mimoriadnej spoločenskej situácie venuje duševnému zdraviu. Posilňuje krízové linky pomoci, ktoré poskytujú bezplatné, anonymné, nonstop psychologické poradenstvo. Novú krízovú linku 0800 500 333 vytvorila v apríli 2020 pre Občianske združenie IPčko, ktoré poskytuje odbornú pomoc nielen cez telefón, ale aj chat, maily a video. Technické riešenie linky zabezpečil Orange v rekordnom čase 12 dní. Poradňa je momentálne jednou z najvyužívanejších krízových liniek pomoci na Slovensku. Nadácia Orange ju opätovne finančne podporila a v spojení s iniciatívou #Kto pomôže Slovensku teraz adresuje psychologickú pomoc zdravotníkom  a zdravotníčkam.

 „V rámci našej iniciatívy sa od prvej vlny pandémie zameriavame na priamu pomoc zdravotníkom. Sme s nimi v úzkom kontakte a potrebu posilňovať ich duševné zdravie vnímame veľmi silne. Preto chceme poďakovať všetkým partnerom, vďaka ktorým sa naša iniciatíva napĺňa a pomáha tam, kde je to potrebné,“ za iniciatívu #Kto pomôže Slovensku vysvetľuje Lucia Šicková.

„Z dlhotrvajúcej pandemickej situácie sme vyčerpaní všetci. Keď sme sa dozvedeli, čomu čelia zdravotníci a zdravotníčky v nemocniciach s limitovanými kapacitami a pribúdajúcimi prípadmi nakazených či dokonca stratami ľudských životov, uvítali sme prístup iniciatívy #Kto pomôže Slovensku. Chceme hľadať efektívne formy pomoci a aspoň malým krokmi podporiť našich zdravotníkov a zdravotníčky, ukázať im, že nám na nich záleží a bez nich by sme to nezvládli.,“ povedala Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Zaslúžia si pomoc medzi prvými

IPčko poskytne zdravotníkom možnosť prednostne získať termín a objednať sa na konzultáciu so psychológom. Stačí, ak napíšu svoju prosbu na [email protected]

„V posledných týždňoch sme vo veľmi intenzívnom kontakte so zdravotníkmi v prvej línii. Sú unavení, vyčerpaní, prežívajú akútny stres a pociťujú aj hnev na to, keď sa spochybňuje existencia vírusu. V našom tíme sme premýšľali, ako byť zdravotníkom ešte viac užitoční, okrem toho, že im poskytujeme anonymnú prvú psychologickú pomoc na našich linkách pomoci. Spojili sme s Nadáciou Orange a iniciatívnou #Kto pomôže Slovensku,“ uviedol  psychológ a riaditeľ IPčka, Marek Madro.

Dodal, že pre zdravotníkov v rámci IPčka pripravili plagáty a letáky, v ktorých nájdu techniky prvej pomoci zamerané na posilnenie duševnej imunity počas tretej vlny pandémie COVID-19. Tie vznikli vďaka Orangeu a v spolupráci s iniciatívou #Kto pomôže Slovensku ich  umiestnia do priestorov nemocníc.

Viac informácií na krizovalinkapomoci.sk a nadaciaorange.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie