Nezamestnanosť na Slovensku prudko stúpla, v apríli prišlo o prácu takmer 38-tisíc ľudí a bude horšie

  • Miera nezamestnanosti na Slovensku vzrástla na 7,43 %
  • Ministerstvo práce pokles predpokladalo, ale chce urobiť všetko pre zachovanie súčasných miest
  • Analytička však varuje, že zamestnanosť v najbližších mesiacoch ešte porastie
Decodom, nábytok, výroba, zamestnanie, práca, nezamestnanosť, prepúšťanie
Jednou z firiem, ktorá musela pre koronakrízu hromadne prepúšťať, je nábytkárska spoločnosť Decodom, FOTO:TASR/Henrich Mišovič
  • Miera nezamestnanosti na Slovensku vzrástla na 7,43 %
  • Ministerstvo práce pokles predpokladalo, ale chce urobiť všetko pre zachovanie súčasných miest
  • Analytička však varuje, že zamestnanosť v najbližších mesiacoch ešte porastie

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v apríli tohto roka stúpla o 1,38 percentuálneho bodu na 6,57 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 1,67 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci štvrtého mesiaca tohto roka 180 756 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s marcom ide o nárast o 37 763 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v apríli stúpol o 45 966 osôb.

Bude horšie

Májové a júnové čísla z trhu práce na Slovensku budú zrejme o dosť horšie ako aprílové a budeme svedkami rastúcej miery nezamestnanosti. Uviedla to analytička Poštovej banky Jana Glasová.

K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb. Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa bude sústreďovať predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situácia začať upokojovať,“ tvrdí.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ak sa podľa nej pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nepríde jej druhá vlna, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel a aj situácia na trhu práce by sa mohla začať zlepšovať. „K znižovaniu nezamestnanosti však bude dochádzať pomalšie, nakoľko trh práce zvykne reagovať na ekonomický vývoj s určitým časovým oneskorením,“ dodala analytička Poštovej banky.

Ministerstvo pokles čakalo

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,43 %. V porovnaní s marcom tohto roka išla nahor o 1,22 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 1,38 percentuálneho bodu.

Pohybuje sa to zhruba v takom rozsahu, ktorý bol predpokladaný aj naším ministerstvom, aj ministerstvom financií, aj Národnou bankou Slovenska. Robíme všetko pre to, aby sme najmä s väčšími zamestnávateľmi diskutovali o tom, ako im pomôcť, aby zostalo zachovaných čo najviac pracovných miest,“ povedal k aprílovému vývoju nezamestnanosti po stredajšom rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

V mnohých prípadoch sa to podľa neho rezortu práce aj darí. „Vzhľadom na to, že veľa našich firiem je závislých na poklese dopytu v zahraničí, musíme počítať s tým, že s týmto nárastom nezamestnanosti sa budeme musieť aj ďalej vysporiadávať,“ tvrdí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech