Nezbieraj veci, ale zážitky

  • Drahé a hodnotné veci ľudí priťahovali odjakživa. Luxusné oblečenie, šperky, drahé auto... Ani sa nenazdáš, a tieto veci majú v moci teba, nie ty ich. Pocit uspokojenia z toho, že ich vlastníš, je totiž len dočasný. Ak však investuješ do zážitkov, spomienky na ne ti ostanú po celý život.
85df26645a-1
everypixel.com/Paula Borowska
  • Drahé a hodnotné veci ľudí priťahovali odjakživa. Luxusné oblečenie, šperky, drahé auto... Ani sa nenazdáš, a tieto veci majú v moci teba, nie ty ich. Pocit uspokojenia z toho, že ich vlastníš, je totiž len dočasný. Ak však investuješ do zážitkov, spomienky na ne ti ostanú po celý život.

Hmotné veci ti trvácne šťastie neprinesú

V skutočnosti je najlepšou a najľahšou cestou k šťastiu to, že prestaneš mať  nutkanie vlastniť veci, ktoré vlastne ani nepotrebuješ. Zbav sa svojej závislosti od nakupovania a staň sa závislým na zážitkoch – investícia do nich je investíciou, ktorá sa ti v živote mnohonásobne vráti.

Každý, kto pochopí, že najdôležitejšie je investovať čas a peniaze do svojej budúcnosti a nie do rozširovania zbierky svojich hmotných vecí, spĺňa všetky predpoklady nato, aby sa stal šťastným. Život je totiž poskladaný zo spomienok.

Keď raz budeš rekapitulovať svoj život, pravdepodobne si nespomenieš nato, akú radosť si mal z nových tenisiek, alebo z nového mobilu. Určite si však spomenieš na dovolenku s priateľmi, či na večeru, na ktorú si pozval svoju rodinu.

Tieto tvrdenia potvrdil aj nedávny výskum, ktorý uskutočnila univerzita v San Franciscu. Výskumníci sa zaujímali o pocity ľudí, ktorí si pravidelne spravili radosť tým, že si kúpili nejakú drahú vec. Zistilo sa, že nemalé investície do „hmotných vecí“ im síce priniesli krátkodobú radosť, no o zakúpenú vec už čoskoro stratili záujem, pretože sa pre nich stala samozrejmosťou.

Zdroj: favim.com

Ideál doby

Problémom je aj to, že dnes chce mnoho mladých ľudí pôsobiť bohato a úspešne, a to napriek tomu, že bohatí a úspešní ani zďaleka nie sú. Chcú len nasledovať ideál doby a stotožnili sa s ním natoľko, že spravia čokoľvek preto, aby vlastnili značkové hodinky, drahé parfumy a luxusné oblečenie. Aj za cenu toho, že sa zadlžia, no fotka na sociálnych sieťach zobrazujúca tento životný štýl je pre nich dôležitejšia.

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď sa za dobre vykonanú prácu odmeníš niečím, po čom už dávno túžiš. Ako však hovoria aj odborníci – rozdiel medzi ľuďmi je v tom, že niektorí nevidia, že sú aj dôležitejšie a hodnotnejšie veci, ako tie materiálne.

Dôležité je teda vedieť nájsť rovnováhu medzi materiálnym svetom a medzi svetom zážitkov. Nie je hriech, ak sa niečím odmeníš, no je dôležité, aby si stále investoval aj do toho, čo ti ostáva po celý život – ako napríklad vzdelanie, spomienky na cestovanie, či chvíle strávené so svojimi najbližšími. Práve to sú totiž zážitky, ktoré ostávajú v tvojej pamäti navždy.

Zdroj: themindsjournal.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá